Педагоги зібралися, щоб вшанувати пам'ять письменника - 4Обласна науково-практична конференція до 100-річчя від дня народження письменника Михайла Томчанія відбулася на базі Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти минулого четверга, 12 червня, за сприяння кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти Закарпатської організації НСПУ, Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка. Учасниками конференції стали науково-педагогічні працівники ЗІППО, викладачі ДВНЗ «Ужгородський національний університет», письменники, учителі української мови та літератури, історії, англійської мови та вихователі груп продовженого дня області. Тематика виступів на пленарному засіданні та у двох секціях була спрямована на широке висвітлення не тільки творчого доробку письменника М.І. Томчанія, але й на розкриття стану красного письменства Закарпаття впродовж ХХ століття.

Присутні з цікавістю слухали розповідь доньки письменника Габріели Томчаній, яка поділилася незабутніми враженнями та спогадами про життя батька, показала світлини із сімейного альбому. Творчість письменника вивчалася у школах Закарпатського краю.

Обласна науково-практична конференція вразила присутніх різноманітністю матеріалів та актуальністю доповідей. Гості та учасники ознайомилися з матеріалами художньо-літературного музею, створеного на базі Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ст. № 7 та з книжковою виставкою творів письменника «Син Карпатського краю», яку підготували працівники відділу краєзнавства обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка.

Як приклад поліфонічності літератури Закарпаття, її високого естетичного потенціалу було продемонстровано кадри з телефільму за романом «Жменяки», уривки якого коментувалися науково-педагогічними працівниками кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти з врахуванням інтегрованих підходів до викладання етико-естетичних дисциплін.

Творчість Михайла Томчанія не підвладна часу. Актуальність проблематики, художньо-естетична образність героїв знаходить втілення у творчості молодої генерації майстрів слова, зокрема, учня 11 класу гімназії Ужгорода Василя Малишка. Юний митець влучно провів паралель між творчістю духовного наставника та власною поезією, де головна ідея акцентується на любові до України, батьківської оселі, працьовитих краян і почутті патріотизму.

Особлива увага учасників обласної науково-практичної конференції була зосереджена на методиці викладання літератури рідного краю в загальноосвітній школі, художньо-естетичних цінностях її творів. Доповідачі зійшлися на думці, що вивчення літературної спадщини шанувальників красного слова Закарпатського краю сприяє не тільки інтелектуальному та креативному розвитку школярів, але й слугує вагомим фактором формування національно свідомої і високо моральної особистості.

Обласна науково-практична конференції завершила свою роботу низкою ухвал та молитвою за Україну.

Довідка: Михайло Іванович Томчаній належить до когорти славетних митців слова Срібної Землі ХХ століття, творчість якого засвідчує глибокий патріотизм, відданість і любов до отчого дому, рідного краю, щирих, відкритих та духовно багатих людей. Михайло Томчаній – вражаючий творець художнього слова, який зумів влучно передати всю складність і глибину людських почуттів, силу духу, мужність, відчайдушність, вірність.

Закарпаття – це край, де Михайло Іванович черпав мотиви, образи, характери, національний колорит для своїх творів. Читача-сучасника вражає творчість письменника, яка зачіпає найпотаємніші куточки душі, відкриває всю глибину людських почуттів, вражає реалістичністю подій.

За матеріалами: Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти

 

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *