Протягом двох днів, 20-21 червня 2014 року, в Житомирському державному університеті імені Івана Франка працювала міжнародна конференція «В єдності сила. Співпраця польсько-українська в переломних моментах історії та сучасності».

Організаторами наукового заходу міжнародного масштабу виступили: Міністерство зовнішніх справ Республіки Польща, Інститут історії НАН України, Житомирська громадська організація «Союз польської шляхти» та Житомирський державний університет імені Івана Франка.

«Історія Польщі та України дуже тісно пов’язані. Завдяки сьогоднішній конференції зможемо рушити найкращими сторінками спільної історії і покласти це в основу подальшої співпраці. Польща для України виступає живильним джерелом для руху вперед», – зазначив у вступному слові Петро Саух і зауважив, що ЖДУ імені Івана Франка має 40 угод про співпрацю та обмін досвідом із різними університетськими центрами Європи, США, Азії. Дев’ять із них – це угоди з польськими навчальними закладами. Нещодавно уклали угоду із Сілезьким університетом у Польщі, за яким основний напрям спільної роботи – фізика, хімія, точні науки, ІТ-технології.

До урочистого відкриття міжнародної конференції долучилися й віце-консул Республіки Польща в Україні Войцех Мрозовскі та голова Житомирської облдержадміністрації Сидір Кізін.

Віце-консул Республіки Польща в Україні Войцех Мрозовскі висловив сподівання, що Польща і Україна завжди будуть надійними партнерами.

У свою чергу голова Житомирської облдержадміністрації Сидір Кізін зауважив, що відносини між територіально близькими державами часто бувають досить гострими. Але Польща є природним союзником України. Адже вона першою визнала нашу незалежність у 1991 році, нещодавно на засіданні ООН підтримала позицію України у питанні по Криму. «Польща послідовно відстоює незалежність та територіальну цілісність України та є адвокатом нашої країни в ЄС. Польща розуміє, що свобода і соборність України важливі й для Європи. Якщо буде збережена незалежність у нас, буде безпека й у всіх європейських країнах», – зазначив очільник Житомирської облдержадміністрації.

У конференції взяли участь вчені, видавці, громадські та політичні діячі Польщі та України. Серед учасників – президент Союзу польської шляхти Житомирщини Наталія Іщук, головний редактор науково-популярного журналу «Голос Полонії» Володимир Іщук, директор наукового видавництва «Епiстеме» Кшиштоф Дуда, голова фундації «Свобода і Демократія» Міхал Дворчик, голова фундації «Полонія Рутенія» Роберт Чижевський. Українські дослідники представляли наукові школи Києва, Харкова, Житомира, Рівного та Львова.

Протягом двох днів вони працювали за шістьма напрямами: «”За нашу і вашу свободу”: спільні здобутки та втрати протягом ХVІ – першої половини ХХ ст.»; «Вплив “третіх сторін” на польсько-українські стосунки в ХVII – ХХІ ст.»; «Геополітичні концепції Міжмор’я і Балтсько-Чорноморського Союзу. Вплив концепції Є. Ґедройця та Ю. Мерошевського (журнал “Культура”) на зовнішньополітичну стратегію Речі Посполитої після 1989 р.»; «Історія культури протесту, польський та український контекст (від “Солідарності”, Перебудови до Помаранчевої Революції і Євромайдану): форми, контексти, образи»; «Історична політика та політика пам’яті в Польщі та Україні», а також «Комунікаційний простір мас-медіа (Інтернет, преса, телебачення) в Польщі та Україні: внутрішні проблеми та зовнішні виклики».

Зазначимо, що організатори міжнародної конференції «В єдності сила. Співпраця польсько-українська в переломних моментах історії та сучасності» усвідомлювали складність політичної ситуації в країні. Проте були переконані, що своєю науковою діяльністю вчені та громадсько-політичні діячі долучаються до творення нового «проекту», який, без сумніву, приречений на успіх. Події останніх місяців в Україні спровокували нову хвилю дебатів довкола проблем національної та культурної ідентичності. Аналіз дискурсу ідентичності дав змогу розглянути різні рівні та виміри дискусій в українському та польському інтелектуальному просторі.

Від Педагогічна Преса

Керівник порталу