Daily Archives: 06/11/2018

Криза підліткового віку, або Як поводитись у незнайомій компанії

За традиційною класифікацією підлітковим вважається період розвитку особи від 10 – 11 до 14 – 15 років. А найскладніший час у житті підлітків припадає на 13 – 14 років, бо саме тоді вони найбільше схильні відчувати невпевненість у собі та неповноцінність. Тому цей період у житті молодої людини дослідники називають складним, критичним, зламним, перехідним і кризовим.

Зазвичай у цьому віці діти прагнуть звільнитися від опіки дорослих, стати незалежними, самостійними, що спонукає їх балансувати на межі дозволеного та недозволеного. Грубість, упертість, ігнорування вимог дорослих, спротив нормам і правилам поведінки – це ознаки, які супроводжують загострену потребу підлітка в самостійності, в самоствердженні себе як особистості.

Хоча більшість батьків і витрачає багато часу, енергії та любові, щоб дати своїм дітям усе найкраще, проте інколи уявлення дорослих про це «найкраще» не збігається з поглядами підлітка.

У перехідний період від дитинства до дорослості підліток відчуває особливу потребу в спілкуванні з однолітками. І задоволення цієї потреби зазвичай відбувається в неформальних групах або компаніях.

Усі ми живемо, спілкуючись між собою. Але часто спілкування буває проблемним. Далеко не всі вміють швидко адаптуватися в нових умовах, налагоджувати контакти, особливо це стосується підлітків.

Тому, щоб уберегти дітей від впливу асоціальних груп, батьки повинні більше часу приділяти дітям, з розумінням і терпінням ставитись до їхніх проблем і переживань, бути друзями і порадниками, навчати поведінки в незнайомих компаніях.

Як це зробити найкраще, знають фахівці Обласного методичного кабінету Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Київської області. Вони пропонують 10 корисних настанов, які батьки можуть дати своїм дітям, щоб убезпечити їх від неприємностей:

 1. У будь-якій компанії будь доброзичливим і толерантним.
 2. Одразу ознайомся з принципами спілкування в новій компанії, її інтересами – чи збігаються вони з твоїми.
 3. Намагайся запам’ятати імена нових знайомих.
 4. Поводься природно. Нещира поведінка в малознайомій компанії завжди привертає увагу й викликає негативні емоції.
 5. Уважно слухай інших, підтримуй спільну розмову, але не перебивай співрозмовників. Краще спочатку послухати, а потім «показувати» себе.
 6. Якщо не хочеш відповідати на особисті запитання, – пожартуй або усміхнись.
 7. Не відповідай на образливі жарти, провокації, агресію. У цьому разі краще швидше піти з такої компанії.
 8. Жартуючи, не ображай нікого, особливо це стосується зовнішності, манер, поведінки тощо.
 9. Не говори ні про кого погано, особливо про відсутніх. Не підтримуй таких розмов – краще промовч або відійди.
 10. Уникай агресивних компаній узагалі. Особливо, якщо вони вживають алкоголь, наркотики або чинять протиправні дії. Це може мати дуже погані наслідки.

А дорослим хочеться нагадати: любіть своїх дітей і не соромтесь говорити їм про це, не відгороджуйтесь від них стіною байдужості та заклопотаності. Відтак діти більше вам довірятимуть і менше шукатимуть розради в сумнівних компаніях.

А ще – частіше усміхайтесь! Адже, як зазначив знаний американський психолог, педагог і письменник Дейл Карнегі, який розробив теорію успішного та безконфліктного спілкування, усмішка – це «…засіб, створений природою для розв’язання всіх проблем».

В Україні втретє проведуть змагання з робітничих професій WorldSkills, де учні, студенти та молоді фахівці змагатимуться за 7 компетенціями

Цього року в Україні втретє проведуть конкурс професійної майстерності WorldSkills Ukraine – найвідоміші в світі змагання з робітничих професій. У них беруть участь учні та студенти закладів професійної і вищої освіти, кваліфіковані робітники та фахівці віком від 18 до 22 років.
Всеукраїнський етап конкурсу відбудеться 27-29 листопада у Києві. Він проводитиметься за 7 компетенціями:
 • кулінарне мистецтво
 • перукарське мистецтво
 • технології моди
 • зварювальні роботи
 • електромонтажні роботи
 • слюсарні роботи
 • підйом та транспортування вантажів
«Наразі змагання WorldSkills об’єднують понад 70 країн світу. Перемога на державному рівні відкриває можливість для молодих фахівців взяти участь у світовому чемпіонаті WorldSkills International, який зараз є наймасовішим професійним змаганням. Водночас для нас проведення конкурсу є дуже важливим в контексті професійної орієнтації молоді, впровадження в систему української профосвіти кращих міжнародних напрацювань», – розповів заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей.
Варто відзначити, що цього року WorldSkills Ukraine, організатором якого є Міністерство освіти і науки, отримає наймасштабнішу фінансову підтримку роботодавців. Зокрема, це передбачено Меморандумом про співпрацю, який 5 листопада 2018 року підписали заступник Міністра Павло Хобзей та Голова Федерації роботодавців України Дмитро Олійник.
«Суттєве збільшення фінансування конкурсу з боку роботодавців дозволить нам значно покращити умови проведення змагань. Наприклад, команди учасників за різними компетенціями цього року не будуть «розкидані» за різними локаціями по місту, а всі змагання проводитимуться в одному приміщенні. Його розділять на майданчики відповідно до компетенцій. Ми давно хотіли втілити цю ідею, однак вийшло тільки зараз, коли матимемо необхідну підтримку», – відзначив Павло Хобзей.
Він додав, що в документ також закладені інші важливі напрями співпраці між Міністерством та роботодавцями. Це, зокрема, розвиток державно-приватного партнерства, упровадження дуальної форми навчання, аналіз стану профосвіти, підготовка пропозицій щодо її реформування, створення професійних та освітніх стандартів, відповідних нормативно-правових актів тощо.
«Ми виходимо на новий рівень співпраці. Адже неможливо здійснити модернізацію професійної освіти без участі роботодавців, саме вони визначають вимоги для підготовки кадрів, які ми для них навчаємо», – підкреслив заступник Міністра.
Прес-служба Міністерства освіти і науки України

ЖНАЕУ допоможе Баранівській ОТГ сформувати концепцію «Органічного кластеру»

У Житомирському національному агроекологічному університеті 2 листопада відбулася зустріч команди проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» з ректором  Олегом Скиданом, проректором з наукової роботи та інноваційного розвитку Людмилою Романчук та завідуючим кафедрою ґрунтознавства і землеробства Сергієм Журавлем.

Зокрема, сторонам вдалося домовитися про партнерство ЖНАЕУ, Інституту громадянського суспільства  і Баранівської міської ради для підготовки концепції проекту, спрямованого на формування «Органічного кластеру» на базі Баранівської ОТГ.

Проект передбачає подальшу мультиплікацію підходу в інших ОТГ Житомирської області та України.

Відзначимо, що «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ» реалізується Баранівською міською радою, Інститутом громадянського суспільства та ПП «Галекс-Агро» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Нагадаємо, що в січні цього року було підписано меморандум про співпрацю  між Баранівською міською об’єднаною територіальною громадою та Житомирським національний агроекологічним університетом.

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

На Волині батьки влаштували шкільний бойкот

 У селі Озеро Ківерцівського району Волинської області понад сім десятків батьків не пустили сьогодні до школи своїх дітей. 
Із 136 учнів на уроки прийшли п’ятнадцятеро. Про це розповіла завуч школи Неля Квач.
Зі слів завуча, так батьки висловлюють свій протест проти директорки школи Світлани Степанюк.
Зауважимо, що батьки стали вимагати звільнення директорки влітку. Об’єдналися після того, як 5 червня вона змусила одного із учнів переписувати державну підсумкову атестацію з математики, яку той написав на три бали із 12.

Комісія із районного відділу освіти ці дії визнала як незаконні й за це Світлані Степанюк оголосили догану.

Джерело: Волинь UA

Сучасні вентиляційні системи у школах та дитсадках можуть стати обов’язковими

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України оновлює державні будівельні норми. Так, наразі вивчається можливість обов’язкового встановлення сучасних вентиляційних систем, зокрема, з використанням рекуператора, при будівництві та реконструкції шкіл та дитячих садків.

Це дозволить постійно забезпечувати приміщення свіжим повітрям, що сприятиме створенню комфортних умов для навчання та виховання. Про це сказав заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

“Доросла людина витрачає близько 25 кубічних метрів повітря на годину, діти трохи менше. І якщо більшу частину свого часу вони проводять у закритих приміщеннях без свіжого повітря, наприклад, у шкільних кабінетах на уроках, їх самопочуття і настрій починає погіршуватися. Може з’явитися млявість, головний біль і навіть депресія. Ефективні системи вентиляції в таких випадках мають бути обов’язковими. Тому зараз, оновлюючи та вдосконалюючи діючі норми щодо навчальних закладів, розглядаємо можливість внести такі зміни у ДБН. Наприклад, передбачити сучасні системи вентиляції з рекуператором. Вони вже давно довели свою ефективність, як за кордоном, так і в Україні”, — зазначив він.

Рекуператор — сучасний метод забезпечення постійної та ефективної вентиляції в закритих приміщеннях. Він не витрачає енергію на підігрів отриманого повітря, а зберігає тепло, яке надходить від повітря, що виводиться. Крім того, такі системи можуть видаляти надлишкову вологу, сторонні запахи та вуглекислий газ.

Лев Парцхаладзе зазначив, що впровадження цих змін сприятиме створенню комфортних умов для навчання дітей та підвищення їх успішності. Це підтверджують і результати міжнародних професійних досліджень. Так, вчені Манчестерського університету відзначають, що якість повітря, температура та освітлення на 50% підвищують продуктивність роботи учнів і вчителів.

Створення комфортних умов для навчання дітей є також головною метою проекту “Новий освітній простір”, який ініційований Мінрегіоном і реалізується спільно з МОН у понад 300 школах і дитсадках України. Принципи НОП: енергоефективність, сучасне обладнання, мотивуючий простір та створення безбар‘єрного простору.

Нагадаємо, 1 вересня 2018 року в дію вступили оновлені ДБН щодо проектування шкіл (ДБН В.2.2-3:2018 «Будинки і споруди. Заклади освіти«) та 1 жовтня 2018 року — оновлені ДБН щодо дитячих садків (ДБН В.2.2-4-2018 «Будинки і споруди. Заклади дошкільної освіти»).

Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.

Повідомляє  Урядовий портал

Нейромережа замість викладача, гра замість зубріння: як штучний інтелект змінить освіту

Індивідуальне навчання: майбутнє, яке вже настало

Індивідуальні заняття з викладачем – один з найбільш ефективних методів навчання. В умовах традиційної освітньої системи неможливо забезпечити всіх учнів тьюторами або репетиторами. По-перше, просто немає достатньої кількості підготовлених викладачів. По-друге, такі заняття зазвичай коштують досить дорого, і вони по кишені далеко не кожній родині.

Але завдяки розвитку штучного інтелекту індивідуальні тьютори в майбутньому можуть з’явитися абсолютно у всіх.

Так звані інтелектуальні навчальні системи (intelligent tutoring systems) вже створюються. У бразильській розумній системі Geekie є відеоуроки, підготовлені викладачами з топових бразильських шкіл, завдання і тести. Система охоплює всю шкільну програму і допомагає учням підготуватися до випускних іспитів. Якщо школяр щось не зрозумів, він може переслухати матеріал або переробити провалений тест.

Перед початком навчання учень ставить мету, відповідно до якої система варіює зміст його індивідуальної програми.

Якщо школяр хоче вступити на економічний факультет, Geekie зробить акцент на економіку і математику, а майбутнім лікарям дасть більш складні завдання з біології та хімії.

Система миттєво дає коментарі до того, як учень впорався із завданням, пояснює, як і чому правильно, а також вказує, на що учневі варто звернути особливу увагу в майбутньому. Вчителі тільки модерують процес.

Американська платформа Knewton діє за схожими принципами і намагається впровадити інтелектуальні навчальні системи в університетську освіту. Розробники Knewton створюють курси, зміст яких і студенти, і викладачі можуть адаптувати відповідно до своїх цілей. Компанія Dreambox зробила інтелектуальну систему, яка вчить школярів математики. А австралійський стартап Smart Sparrow розробив відкриту платформу, яка дозволяє викладачам самим створювати інтерактивні курси і використовувати інтелектуальні можливості системи, щоб адаптувати навчальні плани під кожного учня. На платформі розроблено вже більше десятка курсів, в основному університетського рівня.

Що це змінить

– В учнів буде можливість обирати. Можна буде побудувати і постійно змінювати повністю індивідуальну траєкторію навчання зі школи до вузу,  а за бажанням – не припиняти вчитися ніколи, маючи довічний доступ до вашого індивідуального «викладача» через смартфон або комп’ютер.

Ви завжди можете вибирати нові курси, а розумна і знаюча ваші знання та інтереси система буде щоразу адаптувати їх особисто під вас.

– Такі системи підвищують ефективність навчання. В Університеті Алабами іспит після впровадження курсів платформи Knewton успішно склали на  20% більше студентів, ніж в попередні роки. А в Північно-Східному університеті Іллінойсу студенти, які брали Knewton, склали іспити в середньому на  12,5 бала (за 100-бальною шкалою) вище, ніж їх однокурсники, які не пробували користуватися системою.

– Вчителі зможуть вчитися у штучного інтелекту. Коли система певним чином змінює навчальний план, люди можуть дізнатися, які чинники – наприклад, знання учня, його потреби або емоційний стан – вплинули на її рішення, і порадити звичайним вчителям в схожих ситуаціях повторювати дії комп’ютера.

 

 

Групова робота – гармонія без ухиляння

Давно практикується підхід, який підвищує ефективність навчання, – це робота в групах.

Проблема тут в тому, що успіх групової роботи НЕ дорівнює сумі знань учасників: мають значення їх вміння спілкуватися, правильний підбір членів групи і організація спільної роботи.

Остання особливо важлива при онлайн-навчанні, де учасники команди фізично знаходяться далеко один від одного.

Що тут може зробити штучний інтелект

 • Об’єктивно поділити учнів на групи відповідно до їх рівнем знань і інтересами – тоді сильним не доведеться робити всю роботу за слабких і невмотивованих.
 • Зробити так, щоб навички членів однієї навчальної групи доповнювали один одного – умовно це буде наближений до реальної моделі екіпаж з капітаном, штурманом, техніком та лікарем, а не лікар і три капітана.
 • Підказати учасникам, як почати виконувати завдання. Наприклад, у Штучного інтелекту є дані про те, що при одному типі завдань краще працює конф-колл з обговоренням і поділ проекту на етапи, а в іншому – розбивання на тематичні цеглинки, коли кожен член групи готує доповідь по своїй ділянці.
 • Відновити справедливість.

Більше не буде ситуацій, коли за всю групу відбувають активісти, а хороші оцінки отримують навіть ті, хто весь семінар просидів мовчки.

Зараз, якщо в класі кілька груп відразу беруть участь в обговореннях, один викладач не може встежити за всіма – у штучного інтелекту такої проблеми не виникне.

 •  Повернути відвернувшись до навчання: через розпізнавання мови і аналіз текстової інформації розумні системи зможуть дізнаватися, коли науковий диспут перейшов на особистості або коли група, не зовсім зрозуміла завдання, відправляє викладачеві формальні відписки і починає обговорювати якість освітнього курсу в загальному чаті.

Розумна віртуальна реальність: гра замість зубріння

Навчання проходить ефективніше, якщо учні можуть застосувати свої знання на практиці. У традиційних умовах неможливо постійно занурювати учнів до відповідних темі уроку ситуації: не можна поїхати в Сахару, коли діти проходять особливості пустельних територій, або відправитися до Стародавньої Греції після уроку історії.  Віртуальна реальність, що розвивається,  це змінить.

Скоро можна буде не просто розповісти учням, як вижити в тропічному лісі або яким чином виглядала Росія за Петра Першого, а й занурити їх в відповідні умови за допомогою віртуальної реальності. Саме для процесу навчання ефективними будуть VR-технології, доповнені штучним інтелектом. Тоді учні можуть не просто побродити по віртуальному простору, а й взаємодіяти з ним.

Штучний інтелект в даному випадку зможе діяти за тим же принципом, що і в онлайн-іграх: міняти «реакції» віртуального простору в залежності від дій користувачів.

Наприклад, якщо діти в віртуальної реальності вчаться гасити пожежу і все роблять вірно, пожежа згасне, а якщо помиляються, розгориться сильніше. Також розумні системи зможуть давати учням підказки, виступаючи в ролі вчителя в конкретній ситуації.

Подібні технології вже створюються. Проект Immersive VR Educationдозволяє занурити учнів у ситуації першого польоту на Місяць або потопаючого «Титаніка», а студенти-медики можуть потренуватися проводити операції у віртуальній реальності.

Віртуальні системи можуть допомогти не лише з освоєнням нових навичок, а й з вирішенням проблем психологічного характеру. Віртуальне середовище FearNot було придумане, щоб допомогти учням, що стикаються з  цькуванням в школі. У VR розігрується ситуація, коли віртуального учня починають цькувати однолітки.

Реальний учень, якому потрібна допомога, стає в ролі невидимого друга жертви цькування. Він може дати пораду або просто підтримати віртуального учня.

Так дитина дивиться на проблемну ситуацію зі сторони і може зрозуміти, як йому краще залагодити конфлікт в реальному житті. У ролі одного скривдженого віртуального компаньйона можуть виступати і ті, хто в реальності труїть інших. Таким чином вони зможуть зрозуміти почуття своїх жертв, навчитися ним співчувати і, можливо, згодом змінити власну поведінку.

Оцінка – прогноз, а не вирок

Штучний інтелект може зробити революцію в області оцінки досягнень учнів. Сьогодні алгоритми, що аналізують дані про учасників онлайн-курсів, можуть передбачити , хто з учнів провалить наступний тест або взагалі відмовиться від подальшого проходження курсу, на базі їх поведінки в ході навчання. Ці алгоритми з часом стануть точніше і навчаться передбачати більше деталей.

Це дасть можливість оперативного корегування. Можна буде заздалегідь дізнатися, що учень небезпечно близький до провалу і спробувати запобігти катастрофі, приділивши йому більше уваги і підібравши інші завдання і методику (які саме, також зможе підказати комп’ютер). Подібні функції впроваджуються в систему Smart Sparrow , де можна відстежувати прогрес кожного учня.

Уже сьогодні викладач може за допомогою розумної машини аналізувати показники студентів, відстаючим надсилати прості роз’яснюючі матеріали і звільняти від проходження базових елементів курсу тих, хто справляється краще за інших.

В майбутньому більше допомагати учням зможе сама система, без втручання вчителя.

– Можна буде варіювати курс відповідно до мотивації і емоційної готовністю учнів. Ці параметри особливо важливі при вивченні, наприклад, іноземних мов – необхідно розуміти, наскільки комфортно дитина почувається, висловлюючись іншою мовою, успішно долає мовний бар’єр. Система зможе відстежити, що викликає в учня найбільше емоційне напруження, і повідомити про це викладачам або самостійно адаптувати програму. Поки розумні системи ще толком не навчилися стежити за емоціями учнів, але саме їх використання вже підвищує рівень емоційного комфорту учнів.

71% опитаних голландських школярів, які вивчали англійську через систему від Knewton, сказали, що стали отримувати більше задоволення від занять.

– Можна буде зрозуміти, як саме учні засвоюють матеріал. На основі великих даних система визначить, як конкретний учень прийшов до відповіді. Уже зараз інтелектуальна навчальна система DreamBox збирає 48 000 елементів даних в годину про кожного учня. Поки цей масив інформації використовується, щоб алгоритм зміг вибрати, яке наступне завдання запропонувати учню. Пізніше, коли таким системам дозволять відстежувати, наприклад, пульс або температуру тіла учня, а може бути, і стежити за тим, що відбувається в його мозку під час навчання, ці дані допоможуть вченим краще зрозуміти процес навчання з точки зору нейробіології.

Що може піти не так

Як і практично будь-яка інновація, штучний інтелект – не панацея. Ставитися до впровадження цих технологій в освіту варто з обережністю, тому що етичні проблеми в цій галузі можуть стати особливо гостро.

По-перше, незрозуміло, хто буде нести відповідальність за помилки штучного інтелекту.

По-друге, ШІ навчається у людей не тільки гарному – він успадковує їх стереотипи і згодом їх відтворює. Нейронні мережі здатні підчепити від користувачів расизм і сексизм, а в контексті школи алгоритм може перейняти у інших дітей манеру труїти однокласників.

По-третє, ШІ може серйозно змінити поведінку учнів. І незрозуміло, де мають бути остаточні і як формалізуватися кордону психологічного впливу розумних систем на учнів.

По-четверте, навчальні системи можуть демотивувати учнів і викладачів. Згодом вони навчаться стежити за кожним кроком учня і педагога і вказувати їм на помилки. Коли люди відчують, що постійно знаходяться під наглядом у всевидючого «великого брата», це буде сприяти скоріше роздратування і нігілізму, ніж оптимізації навчального процесу.

По-п’яте, не регламентована тема приватності призначених для користувача даних. Навіть в традиційній системі освіти досі не до кінця вирішене питання, яка інформація про учнів повинна бути публічною, а яка закритою і як різні інститути можуть ділитися один з одним інформацією. Великий обсяг даних про учнів, звичайно, допоможе поліпшити систему оцінювання та розробити індивідуальні навчальні плани. Але перш ніж впроваджувати ці технології, необхідно чітко визначити, кому будуть належати права на ці дані, хто зможе отримати до них доступ і з якою метою їх можна використовувати – адже над самими неупередженими і досконалі програми завжди будуть стояти люди з їх вічним спокусою використовувати дані про інших людей заради власної вигоди.

Полтавщина  долучилася до проекту Марини Порошенко з розвитку інклюзивної освіти

Дружина Президента України відвідала Полтавську область із робочою поїздкою. Марина Порошенко та голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Головко підписали Меморандум про долучення області до національного проекту Фонду Порошенка «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації». Полтавщина стала вже 23-м регіоном України, в якому реалізується цей проект.

За словами дружини Президента, «після прийняття Закону України про запровадження інклюзивної освіти на всіх рівнях, в області функціонує 192 інклюзивні школи, у яких навчається 548 дітей з особливими освітніми потребами. Також працює 29 інклюзивних дитячих садочків. У закладах професійно-технічної освіти здобувають професію 362 «особливих» учня, а у вищих навчальних закладах  – 437 таких студентів. Заклади позашкільної освіти Полтавщини успішно розвивають таланти і здібності в 360 дітей з  особливостями психофізичного розвитку».

Завдяки розвитку інклюзивної освіти, створенню архітектурної доступності та організації підвезення до закладів освіти дітей сільської місцевості, які цього потребують, з кожним роком зменшується кількість учнів на індивідуальній формі навчання.

Із метою створення доступних та якісних умов для навчання дітей з особливими освітніми потребами Марина Порошенко передала Валерію Головку проекти Медіатеки та Ресурсної кімнати, які розроблені у співпраці Фонду Порошенка та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

Ще однією важливою складовою інклюзивної освітньої реформи є відкриття мережі сучасних Інклюзивно-ресурсних центрів, які прийшли на заміну застарілій системі психолого-медико-педагогічних консультацій (ПМПК).

У ході візиту в Полтавську область Марина Порошенко взяла участь у відкритті Інклюзивно-ресурсного центру в с. Демидівка Кременчуцького району, який створено за проектом Фонду Порошенка. Наразі в області функціонує 12 таких центрів. Загалом в області заплановано відкрити 32 ІРЦ.

Інформує офіційне інтернет-представництво Президента України

Оголошено конкурс підручників для 6 та 11 класів

Про це йдеться в наказі Міністерства освіти та науки, що оприлюднений на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

«Оголосити конкурсний відбір проектів підручників для 6 та 11 класів закладів загальної середньої освіти (далі — Конкурс) з 01 листопада 2018 року. Затвердити: перелік навчальних предметів та назв підручників для 6 класу, з яких проводитиметься Конкурс; перелік навчальних предметів та назв підручників для 11 класу», — йдеться у документі.

Згідно з наказом, до 14 січня 2019 року має бути визначений склад конкурсних комісій, які розглядатимуть підручники, до 1 березня року — розроблення інструктивно-методичних матеріалів, за якими школи та заклади профтехосвіти будуть здійснювати відбір проектів підручників за електронними версіями їх оригінал-макетів.

Читайте також: Е-підручник – це не просто PDF

До 23 січня електронні версії підручників мають бути розміщені в депозитарії, а ознайомитися та розпочати відбір підручників педагоги зможуть з 12 до 24 березня 2019 року.

Видавці, підручники яких запропонують до друку за кошти держбюджету, до 12 квітня 2019 року повинні передати до Інституту модернізації змісту освіти доопрацьований варіант оригінал-макета підручника разом з відповіддю авторів на зауваження і пропозиції у паперовому вигляді.

Загалом, згідно з додатками до наказу МОН, конкурсний відбір підручників для 6 класу буде проведено з сімох навчальних предметів, для 11 класу — з 75 навчальних предметів, включаючи мову та літературу національних меншин.

Крім того, Міністерство освіти та науки затвердило інструктивно-методичні матеріали для проведення експертизи електроних версій проектів підручників.

Відповідний наказ оприлюднений на сайті Міністерства освіти та науки.

«Концепцією Нової української школи визначено, що оновлення змісту і методик навчання учнів та перехід української школи до реалізації компетентісного підходу в освітньому процесі передбачає його переорієнтацію на результат освіти в діяльнісному вимірі, зміщення акценту з накопичування знань, умінь і навичок на формування та розвиток в учнів здатності практично діяти, застосовувати досвід навчальної діяльності для розв’язання конкретних проблем. Окреслені орієнтири осучаснення освітнього процесу повинні знайти своє відображення в підручниках», — йдеться в інструктивно-методичних матеріалах.

Серед критеріїв, які визначаються матеріалами, — відповідність змісту підручника Державному стандарту початкової, базової та повної загальної середньої освіти, а також очікуваним результатам визначеним типовою освітньою програмою, системність, логічність та послідовність  викладу навчальної інформації, науковість змісту, використання загальноприйнятної наукової термінології, забезпечення формування ключових компетентностей, визначених законом «Про освіту» та інше.