Daily Archives: 07/11/2018

Як навчити дитину бути успішною

Щоб ваша дитина стала успішною в дорослому житті, можна вдаватись до різних способів і методів, що залежать, зокрема, від психотипу малюка, ваших педагогічних переконань чи здібностей і фінансових можливостей. Хтось вважає, що дитина має зростати в атмосфері абсолютної любові та вседозволеності,  хтось упевнений, що лише заборонами та муштрою можна виховати сильну особистість, здатну всього досягти в житті.

Ми пропонуємо ознайомитись із методом, що, на нашу думку, має задовольнити і батьків, і дітей, адже хвалити й отримувати похвалу – надзвичайно приємно. Це – найдієвіший спосіб заохочення.

Доктор Керол Двек, займаючись дослідженнями у сфері мотивації розумового зростання, пропонує замість фіксованого мислення розвивати в дітях спонукальне.
Одним із найрезультативніших способів прищеплення спонукального мислення вона вважає похвалу. Проте науковець пропонує хвалити не розум дитини, а її здібності до навчання. Наприклад, замінити фразу «Який ти розумний!», що лише засвідчує об’єктивну (чи не зовсім) реальність, на  спонукальну – «Ти дуже здібний і обов’язково зможеш це зробити».

Ось приклади фраз, що мотивуватимуть дитину і прищеплюватимуть їй прагнення до розвитку:

  • фіксоване мислення: “Ти зумів правильно прочитати це речення. Який ти розумний!”;
  • орієнтація на розвиток: “Ти зумів правильно прочитати це речення, бо ти навчився читати! Вітаю!”;
  • фіксоване мислення: “Ти так швидко впорався з цією головоломкою! Який ти розумний!”;
  • орієнтація на розвиток: “Вибач, що я забрав твій час на вирішення такої легкої головоломки. Давай я знайду для тебе складнішу, адже я знаю, що ти і з нею впораєшся”;
  • фіксоване мислення: “Ти виконав тест на 80 %. Давай перейдемо до наступного”;
  • орієнтація на розвиток: “Ти виконав тест на 80 %, отже, ти на правильному шляху. Якщо ти перевіриш неправильні відповіді і підкоригуєш свої знання, то завтра ти виконаєш всі завдання на 100 %. Я в цьому не сумніваюся”.

Погодимось, що на перший погляд різниця між цими фразами може здатися не дуже великою, але результат може бути несподіваним. Такий підхід підвищує самооцінку дитини і надає упевненість у тому, що є кілька шансів для вирішення тих чи інших завдань.

Це не просто теорія, вона базується на досвіді. У ході проведених досліджень Двек довела, що орієнтація на розвиток в навчанні відіграє велику роль. Разом зі своєю командою вона, проаналізувавши результати тестування, змогла визначити, хто з дітей вирішував завдання за допомогою фіксованого мислення, а хто орієнтувався на розвиток.

«Ми вивчили їхній менталітет і дізналися, що вже є діти з фіксованим інтелектом і діти, орієнтовані на пізнання і навчання. На початку навчального року семикласники приблизно з однаковим мисленням виконували контрольні роботи. Але вже до кінця першої чверті навчального року діти розділилися в підході до навчання. І цю розбіжність у мисленні можна було спостерігати й протягом наступних років: учні ставили перед собою різні завдання. Якщо для дітей із фіксованим мисленням головною метою було «мати вигляд розумника за будь-яку ціну», то для дітей, орієнтованих на розвиток мислення, головним правилом було «вчитися завжди і за будь-яку ціну».

 

 

У Вінницькому НТУ відбулось засідання Президії Ради проректорів з наукової роботи закладів вищої освіти та директорів наукових установ МОН

 

Нещодавно на базі Вінницького національного технічного університету відбулось засідання Президії Ради проректорів з наукової роботи закладів вищої освіти та директорів наукових установ Міністерства освіти і науки України.

Участь у заході взяли заступник Міністра МОНУ Максим Стріха, генеральний директор директорату науки МОНУ Дмитро Чеберкус, директор департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування МОНУ Андрій Шевцов, керівний склад департаменту науково-технічного розвитку Міністерства, а також керівники Вінницької області та міста.

До ВНТУ прибули представники 24 закладів вищої освіти. Засідання провів голова Ради, проректор з наукової роботи Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського» Михайло Ільченко.

До участі також були запрошенні проректори з наукової роботи закладів вищої освіти Вінницького регіону.

Подібний захід проводився вперше у Вінницькій області і мав величезне значення для активізації діяльності ЗВО щодо розробки та формування регіональних науково-технічних та інноваційних програм з реалізації пріоритетних напрямів інноваційної діяльності, розвитку інноваційної інфраструктури, сприяння ефективного кадрового забезпечення для високотехнологічного розвитку, включаючи підвищення якості технічної освіти та її відповідності сучасним світовим тенденціям і вимогам.

Не випадково цей захід відбувся саме на базі ВНТУ, який відомий своїми науковими та освітянськими здобутками не тільки в Україні, але і далеко за її межами.

Відкрили засідання вітальним словом ректор ВНТУ Володимир Грабко, заступник Міністра МОНУ Максим Стріха, голова Вінницької обласної ради Анатолій Олійник, заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації Ігор Івасюк, Голова Ради проректорів Михайло Ільченко.

У своїй промові Максим Стріха наголосив:

«Очевидним є той факт, що майбутнє України залежить від того, яким буде розвиток науки в нашій державі. Всі ми розуміємо і віримо, що університетська наука є тим сегментом національної науки яка покликана показати позитивну динаміку, дати швидкі, правильні та ефективні відповіді на виклики, які ставить перед нами час. Також це і найвищий ступінь інтеграції в загальносвітові процеси, які відбуваються сьогодні в науці. Зокрема, інтеграція до європейського дослідницького простору це не просто гасло, а практичні справи, адже наші науковці беруть участь у значній кількості міжнародних наукових проектів і, врешті, це значні кошти, які залучаються в українську науку».

Далі в презентації наукових досягнень ВНТУ проректор з наукової роботи Сергій Павлов перш за все зробив наголос саме на результати молодіжної науки та підтримки молодих науковців університету.

Питання, які розглядалися на засіданні сьогодні є край важливими для освітянської та наукової спільноти і були пов’язані із обговоренням Порядку проведення державної атестації закладів вищої освіти у частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності (доповідач – Максим Стріха), питань системи присудження наукових ступенів в Україні (доповідач – Андрій Шевцов), а також випуску другого видання збірника інноваційних розробок закладів вищої освіти України (доповідач – Михайло Ільченко).

Протягом розгляду всіх цих питань відбулась жвава дискусія та обговорення.

В рамках засідання Президії Ради проректорів з наукової роботи закладів вищої освіти та директорів наукових установ Міністерства освіти і науки України відбулася виставка інноваційних розробок Вінницького національного технічного університету. Було представлено більш як 50 інноваційних розробок науковців нашого університету.

Проректор з наукової роботи ВНТУ Сергій Павлов провів презентацію вишу «Наукова діяльність Вінницького національного технічного університету. Молодь – рушійна сила розвитку та наукового прогресу України». Він перш за все зробив наголос саме на результати молодіжної науки та підтримки молодих науковців університету.

Для учасників засідання зорганізували екскурсію в культурно-мистецький та просвітницький центр ВНТУ. Експозиції Центру представила професор, заслужений працівник народної освіти, директор ЦКіВС Тамара Буяльська. Роботи, які представлені в Центрі викликали справжнє захоплення у науковців, які не очікували побачити на базі технічного закладу такої культурної спадщини робіт митців.

Є сподівання, що результати цього засідання будуть новим поштовхом для підвищення ефективності науково-технічної діяльності ЗВО та підготовки висококваліфікованих фахівців на рівні світових стандартів.

.За інформацією прес-центру ВНТУ

 

 

У Львівській політехніці відкрили лабораторію, що дозволить співпрацювати з вченими інших міст та країн у режимі онлайн

На базі Інституту економіки та менеджменту НУ “Львівська політехніка” відкрили нову лабораторію, де планується проводити  різноманітні  заходи в режимі онлайн. Сучасне обладнання дозволить оперативно комунікувати з вченими та викладачами інших вишів, а також спільно працювати над розв’язанням дослідницьких проблем. У відкритті лабораторії взяв участь заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич.

Під час презентації лабораторії у виші провели відеоконференцію “Структуризація співпраці щодо аспірантських досліджень, навчання універсальних навичок та академічного письма на регіональному рівні України – DocHub”. Завдяки інтерактивному обладнанню до неї долучилися представники Київського національного університету технологій та дизайну та Тернопільського національного економічного університету.

“Відкриття таких лабораторій є важливою складовою в осучасненні навчального і науково-дослідного процесу. Вже зараз ми бачимо, як завдяки новітнім технологіям вчені можуть співпрацювати та оперативно обмінюватися науковим досвідом з колегами з інших міст та навіть країн. Презентований нині проект DocHub, який реалізується у межах програми ЄС Еразмус+, має пришвидшити впровадження на національному рівні освітньо-наукових навчальних програм відповідно до Болонських реформ”, – зазначив Юрій Рашкевич.

Учасниками проекту DocHub є українські вчені з Харкова, Миколаєва, Дніпра, Львова та Києва, а також іноземні дослідники з Фінляндії, Франції, Литви та Ірландії.

Соціальний паспорт класу: чи не порушує учитель права дітей?

Міністерство освіти дало класним керівникам шкіл ще одне завдання – заповнювати соціальний паспорт класу. Для його виконання педагог має отримати персональні дані щодо сімей учнів та їхньої позашкільної діяльності, повідомляє EtCetera.

МОН України надіслав листа №19-259 «Про документацію працівників психологічної служби у системі освіти України» у департаменти освіти і науки обласних та Київської міської державних адміністрацій. У ньому містяться зразки документації практичних психологів та соціальних педагогів, які будуть проходити апробацію протягом 2018-2019 навчального року. Серед зразків – соціальний паспорт класу, який повинен заповнювати класний керівник.

У зв’язку з чим виникає питання: а чи не порушуються права дітей та як трактувати збір такої інформації, адже приватне життя поки що ніхто не скасовував? Своєю думкою щодо цього з нами поділився юрист Олексій Бебель.

На його думку, загалом у веденні соціального паспорту класу немає особливих порушень закону, адже він не містить запитань  щодо політичних чи релігійних поглядів. Головна мета цієї ініціативи – вияснити, в яких умовах росте дитина та чим вона цікавиться.

«Та практика, яка була колись – дитяча кімната міліції, безліч гуртків, педагоги завжди знали, в яких умовах живуть діти, чи їх ніхто не ображає, чи всього їм вистачає, – я вважаю її правильною. Тому що дивлячись на приклади, які ми бачимо, наприклад, коли дитина росте біля собаки або взагалі голодує, виникає запитання: а що краще? Коли прийдуть і про це дізнаються чи дотримуватися якихось формальних правил анонімності?», – ставить риторичне запитання пан Бебель.

Питання в іншому: наскільки це буде виконуватися і чи не буде усе це робитися «для галочки». Чи є грань між турботою про дітей та втручанням в особисте життя? «Я не великий прихильник ультралібералізму по одній простій причині: якщо є вибір між тим, що дитина може померти з голоду, або її ображають п’яні батьки та якщо додому прийдуть педагоги і все це побачать та заберуть її звідти, я буду на боці здорового глузду. Право та обов’язок суспільства й держави на захист дітей є набагато важливішим, ніж абстрактні поняття», – переконаний Олексій Бебель.

Інша точка зору Володимир Онацький, заступник директора з навчально-виховної роботи, зауважив: «Знаєте, друзі, коли я прочитав те, що Міністерство зобов’язує робити класних керівників, мені здалося, що автори цього документу дуже ностальгують за комуністичним минулим, коли втручання в чуже приватне життя було нормою. Але ж зараз не 37 рік минулого століття. Ну на якій підставі школа має з’ясовувати та інформувати про громадянство батьків чи про їхні наміри розлучитись? А як має з’ясувати класний керівник, чи мала мама учня намір відмовитися від немовляти чи ні? Збір інформації по кожному з цих пунктів не входить до компетенції класного керівника чи класовода».

Серед інших риторичних запитань: «Невже таємницю всиновлення скасували?», «Як можна обговорювати зі сторонніми людьми такі питання, як насильство, чи зізнатися, що ти був жертвою торгівлі людьми?».

Після такого люди зазвичай хочуть почати усе спочатку і нерідко змінюють навіть місце проживання, а не прагнуть розповісти про це і пережити цей жах повторно.

Черга в дитсадки столиці зменшилася у 5 разів

«На сьогодні в місті Києві ми створили більше 15 тисяч додаткових місць для дошкільнят», – сказала в ефірі програми «Київ LIVE» телеканалу «Київ» Ганна Старостенко, голова Постійної комісії Київської міської ради з питань освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту.

«Це і будівництво нових садочків, і відновлення роботи тих, які тривалий час не працювали, і відкриття додаткових груп у садочках, де є така можливість», – розповіла вона.

«Адже не секрет, що ще зовсім недавно у деяких садочках працювало лише одне крило, певні приміщення здавалися в оренду», – додала Ганна Старостенко.

«На сьогодні у нас навіть цей потенціал вичерпався – ті вільні приміщення, які використовувалися не за цільовим призначенням ми майже стовідсотково опрацювали: зроблений капітальний ремонт і відновлена робота груп», – розповіла вона.

Anna Starostenko в ефірі ТРК "Київ" від 05.11.2018 про те, чим живе дошкільна освіта столиці, як рухається електронна черга у садочках, що нового чекає на дошкільнят та їх батьків наступного року.Джерело: https://bit.ly/2Qnsv9Z

Опубліковано Департамент освіти і науки Києва Вівторок, 6 листопад 2018 р.

 

Оплата програм стажування, відшкодування участі у конференціях, надання грантів  – Президент заснував Фонд з підтримки освітніх та наукових програм для молоді

Новостворений Фонд Президента України з підтримки освітніх та наукових програм пропонує великий спектр підтримки молодих науковців – від оплати програм стажування до відшкодування участі у міжнародних наукових конференціях, а також надання грантів для дослідників. Це саме той гнучкий механізм, якого дуже не вистачало системі підтримки молодих вчених в Україні. На цьому наголосила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час участі у зустрічі Президента Петра Порошенка зі студентами та аспірантами  6 листопада 2018 року, у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського.

«Ми маємо створити всі можливості для того, щоб талановита українська молодь мала змогу реалізувати свій потенціал у нас, в Україні. І для цього я прийняв рішення про заснування Фонду Президента з підтримки освітніх та наукових програм для молоді для того, щоб підтримати молодь. Найталановитіша молодь, навіть якщо вона не має для цього достатньо коштів, повинна мати підтримку Президента і держави», – сказав Петро Порошенко.

Міністр Лілія Гриневич також додала, що сьогодні держава вибудовує чітку та системну політику з підтримки студентства та молодих науковців.

«Уже кілька років як діє механізм адресного розміщення держзамовлення, коли бюджетні гроші на отримання вищої освіти прив’язані не до будівель і університетів, а до найкращих вступників, які самостійно обирають своє місце навчання. Ми вже два роки як започаткували окремий конкурс для молодих учених, ми відокремили ці кошти для того, щоб молоді науковці могли між собою змагатися за визначене для них фінансування. Загальна сума фінансування конкурсу становить 38,4 млн гривень, і ми сподіваємося, що з кожним роком ця сума зростатиме. При цьому за останні роки, завдяки добрій політичній волі, що існує сьогодні в нашій країні, нам вже вдалося збільшити загальний обсяг фінансової підтримки наукових проектів та стипендіальних програм для молодих вчених у 1,5 рази», – розповіла Лілія Гриневич.

Указ Президента України №357/2018

МОН перевірить, на що пішла субвенція на кабінети української мови для шкіл нацменшин

МОН промоніторить, як на місцях були використані кошти на обладнання кабінетів української мови у школах з вивченням мов національних меншин – чи були вони витрачені саме на те, що потрібно вчителю для покращення якості викладання. Про це розповів заступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей під час першого засідання оновленого складу Ради представників корінних народів, національних меншин при МОН, що відбулася 6 листопада 2018 року, в приміщенні Міністерства.

Він нагадав, що на 2018 рік держава виділила 46,8 млн грн субвенції на придбання обладнання для кабінетів української мови у школах з вивченням мов національних меншин. Найбільше коштів направлено областям, де традиційно функціонує найбільше закладів з навчанням мовами національних меншин: Закарпатській (8,7 млн грн), Чернівецькій (8,9 млн грн), Одеській (5,8 млн грн). Кошти пішли на місця ще в квітні, і наразі вони використані лише на 80%.

«Нас хвилює два питання. По-перше, що в листопаді ще є залишок субвенції, але ми розуміємо, що це пов’язано з низькою управлінською спроможністю певних громад. А, по-друге, ми переживаємо, щоб нам не просто звітували, що кошти використано, а щоб вони були витрачені саме на те, що потрібно вчителю для покращення якості навчання. І для цього ми здійснюватимемо спеціальний моніторинг. Зокрема, це питання підійматиметься на найближчій нараді з керівниками обласних органів управління освітою 8 листопада», – сказав Павло Хобзей.

Заступник Міністра також повідомив, що наразі вже надруковані та доставлені на місця двомовні термінологічні словники з польської, румунської, угорської та інших мов. Їх загальний наклад становить близько 77 тисяч примірників.

Окремо Павло Хобзей наголосив, що для МОН є необхідною конструктивна робота оновленої Ради. Так, важливе завдання зараз – це доопрацювання Дорожньої карти імплементації статті 7 «мова освіти» Закону України «Про освіту». І МОН сподівається, що Рада долучиться до цього процесу.

«Ми разом зацікавлені в тому, щоб меншини зберігали свої права, свою ідентичність, могли розвивати власну культуру на українській землі. Але звичайно питання державної мови для нас на чільному місці, бо кожен громадянин України, щоб він міг реалізовуватися та розвиватися в державі, повинен володіти належним чином державною мовою. Ми зацікавлені в діалозі, і проводимо їх регулярно. За підсумками консультацій з представниками нацменшин ми зараз опрацьовуємо Дорожню карту, і сподіваємося, що Рада також долучиться до цього процесу», – зауважив заступник Міністра.

Оновлена Рада є наступницею Громадської ради керівників освітніх програм всеукраїнських громадських об’єднань національних меншин України, що була створена 2009 року. Її склад було оновлено на 70 відсотків. Зараз до складу Ради входять 30 представників громадських об’єднань національних меншин угорської, румунської, гагаузької, єврейської, вірменської, польської, болгарської та інших.

Під час установчого засідання було обрано голову Ради. Нею стала Людмила Коваленко, представник Ради національних спільнот України, керівник БО Центр німецької культури «Widerstrahl».