Daily Archives: 13/11/2018

Чи можливий український Стенфорд? 

Звідки береться річний бюджет Стенфордського університету в 6.3 мільярди доларів і як цей трюк можуть повторити українські виші пише Новое время

Іван Примаченко Співзасновник освітніх курсів Prometheus

Кожного разу, коли я пишу про Стенфорд, хтось з українських освітян обов’язково залишає коментар про те, що «якби нам дали такі гроші, то ми б легко наздогнали і перегнали Стенфорд – а без грошей і порівнювати не можна!». Отож вирішив розкрити всі секрети.

1.Фундаментальне світоглядне – Стенфорду ніхто гроші просто так не дає. Стенфорд гроші збирає. Минулого року 1.1 мільярд доларів університету пожертвували 76 000 (!) донорів. Ще 20% бюджет отримав від свого ендавменту – пожертв попередніх років, які були не витрачені, а інвестовані, і тепер приносять щорічний прибуток. 17% коштів принесли спонсоровані дослідження. Ще 15% – плата за навчання студентів. Окремо слід згадати 20% бюджету, зароблених університетом за надання медичних послуг. Якість медичного факультету в Стенфорді така, що він є серйозною статтею прибутків.

2.Але як збирати мільярди доларів пожертв і спонсорованих досліджень? Почати потрібно з уваги до власної репутації. Кілька років тому знаменитий історик професор Ніл Ферґюсон заснував в університеті організацію на захист свободи слова Cardinal Conversations. Спікерами в кампус запрошували людей, публічна позиція яких викликала обурення з боку багатьох студентів. Цього літа Стенфорд сколихнувся від скандалу, коли опубліковали листи Ферґюсона до студентів-прихильників із закликом знайти компромат на студентів лівих поглядів, які вимагали цензурувати виступи суперечливих спікерів. Професор назвав це спробою «кілерства репутації», але відразу подав у відставку з поста голови Cardinal Conversations. Людина нічого не вкрала, дурниць не публікувала, своїм становищем не зловживала. Але для захисту репутації свого проекту і університету вирішила взяти всю відповідальність на себе.

Гроші на освіту не дають, їх збирають тяжкою працею

Все ще дивуєтеся, чому люди жертвують мільярди Стенфорду і не хочуть жертвувати українським вишам з їх безкарними лептонними богами, жінками-кішками і ректорською незадекларованою нерухомістю в Каліфорнії?

3.Університет публічно дякує всім, хто йому допоміг, і пишається успіхами всіх, хто колись тут вчився. Над кампусом височіє Башта Гувера, названа на честь випускника Стенфорду, що став президентом США. В офісі, де ми працюємо, відвідувачів зустрічає табличка, що колись в тутешньому гуртожитку жив письменник Джон Стейнбек.

Всі будівлі та левова частка аудиторій мають імена – як правило, на честь видатних випускників та донорів, завдяки чиїм пожертвам ці будівлі й були збудовані. Як після такого не запалитися бажанням жертвувати гроші університету?

4.Кожного жовтня в університеті урочисто відмічають дні випускників, накривають столи і організують пишні вечірки, куди запрошують всіх, хто вчився в Стенфорді: від випускників минулого року до тих, хто випустився 50 років тому. Це загальноуніверситетська серія подій, про які говорить вся спільнота. Окрема будівля на кампусі відведена під Центр випускників з власною кав’ярнею, садом та конференц-залами. А всі випускники мають особливий пожиттєвий статус і доступ до ресурсів університету.

Пам’ятаєте про 76 000 донорів на рік? Збирають їх ось таким багаторічним кропітким вибудовуванням відносин з випускниками на основі глибокої поваги і підтримки.

5.І нарешті про унікальну американську культуру, завдяки якій кристально чесний бізнес жертвує великі гроші на освіту.

Стенфордський університет було засновано на гроші подружжя Стенфордів, які трагічно втративши свого єдиного сина, вирішили заснувати навчальний заклад для всіх дітей Каліфорнії. Трохи підзабувся той факт, звідки з’явилися гроші в самого Ліланда Стенфорда, який був залізнодорожнім магнатом і якого історики часто відносять до групи «баронів-грабіжників», що заправляли американським бізнесом в другій половині ХІХ століття. Пам’ятаєте стереотипну залізничну компанію з вестернів, яка намагається всіма правдами і неправдами відняти у людей землю? Стереотип цей виник не на пустому місці. Ліланд Стенфорд був олігархом, а умови пошуку грошей на освіту в тодішній Америці не так сильно відрізнялися від того, що ми бачимо в сучасній Україні.

Студентів вишів запрошують взяти участь у конкурсі “Кращий студент України”

Для студентів вишів, які хочуть довести свою ерудованість та знайти нових друзів, стартував прийом заявок на конкурс “Кращий студент України”. Він поділений на 3 етапи – університетський, регіональний та Всеукраїнський. Кожен з них має виокремити найталановитішого учасника.

Конкурс проходить за 10 номінаціями:

– Кращий студент України (комплексна характеристика);

– Кращий студент-аналітик України;

– Кращий студент-громадський діяч України;

– Кращий студент-дизайнер України;

– Кращий студент-медійник України;

– Кращий студент-науковець України;

– Кращий студент-програміст України;

– Кращий студент-спортсмен України;

– Кращий студент-підприємець України;

– Кращий студент-профспілковий активіст України.

Подати онлайн-заявку можна на сайті організаторів у розділі “Кращий студент” – https://bit.ly/2DyUPmW

Претенденти можуть брати участь у кількох номінаціях одночасно. Під час реєстрації бажано вказувати усі досягнення у обраній номінації, нагороди та грамоти, отримані у профільних конкурсах. Для номінації “Кращий студент України (комплексна характеристика)” учасник має підготувати відеопрезентацію про себе і презентувати власний соціальний проект.

Передбачається, що вибір номінації буде суміжним зі спеціальністю або особистими інтересами учасників. Тож вже під час університетського етапу вони зможуть більше розказати про своє бачення розвитку напряму, знайти однодумців серед студентів регіону та долучатися до інших активностей, які проходять на місцях.

У регіональному етапі візьмуть участь переможці вишівських змагань. Про місце та час проведення Всеукраїнського етапу організатори повідомлять учасників заздалегідь. Планується, що його проведуть наприкінці 2018 року.

Організатором конкурсу є ВМГО “Студентська республіка” за підтримки Міністерства освіти і науки України та Міністерства молоді та спорту України.

За інформацією МОН

Для реєстрації на ЗНО та вступу до вишів потрібна ID-картка

Школярі, яким виповнилося 14 років, мають своєчасно звернутися для оформлення ID-картки – МОН просить освітян на місцях якомога ширше інформувати про це батьків та учнів, а Державна міграційна служба доручила своїм територіальним органам сприяти школярам в оформленні документів. Відповідні лист МОН та доручення ДМС були розіслані в департаменти (управління) освіти обласних адміністрацій та КМДА та обласні управління ДМС.

Так, зараз паспорт вперше оформлюється після досягнення особою 14-річного віку. Для таких громадян ця адмінпослуга є безкоштовною.

Для отримання ID-картки потрібно не пізніше, ніж через місяць після досягнення учнем 14 років, звернутися до:

  • територіального підрозділу Державної міграційної служби за зареєстрованим місцем проживання;
  • або до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), якщо він надає послуги з оформлення біометричних документів.

Докладну інформацію про процедуру оформлення ID-картки дивіться на офіційному сайті Державної міграційної служби за цим посиланням.

Для школярів своєчасне оформлення паспорта є необхідним, адже його копію потрібно подавати в комплекті документів для реєстрації на зовнішнє незалежне оцінювання.

Подавати для реєстрації інший документ можуть лише такі категорії:

  • особи, які не мали можливості отримати паспорт в зв’язку з тим, що проживають на окупованій території та лінії зіткнення, – свідоцтво про народження;
  • іноземці та особи без громадянства – копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
  • особи, які звернулися за захистом в Україні, – копію довідки про звернення за захистом в Україні;
  • особи з окупованої території, які є учнями (слухачами, студентами) закладів освіти на підконтрольній Україні території, якщо вони втратили документ, що посвідчує особу, і не мають можливості його відновити – довідку із закладу освіти з фотокарткою.

Усі інші громадяни України подають для реєстрації на ЗНО виключно паспорт. Цей же документ пред’являється учасником ЗНО для допуску до пункту тестування.

Окрім цього, питання своєчасного отримання паспорта є актуальним для тих школярів, які 2019 року планують вступати на молодшого спеціаліста чи молодшого бакалавра після 9-го класу.

Зокрема, під час подання заяви на вступ необхідно пред’явити оригінал документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, і подати його копію. Одним з таких документів є паспорт громадянина України. Водночас свідоцтво про народження не є документом, що посвідчує особу.

Тому майбутнім вступникам варто заздалегідь потурбуватися про оформлення паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу), адже вступати за свідоцтвом про народження зможуть лише ті учні, яким 14 років виповниться після 1 травня 2019 року.