Daily Archives: 15/11/2018

Роман Греба про те, як спростити життя батькам та вчителям учнів інклюзивних шкіл 

Завдяки реформі кількість учнів з особливими потребами в інклюзивних класах в цьому навчальному році зросла на 61% у порівнянні з попереднім. Самі ж школи пристосовуються для навчання таких дітей – 100% доступність до закладів забезпечено у Вінницькій, Кіровоградській, Одеській, Чернігівській та Чернівецькій областях. Розповідає заступник міністра освіти та науки України Роман Греба спеціально для УП.Життя

Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю ще у 2009.

У статті 24 конвенції вказано: “Держави-учасниці забезпечують інклюзивну освіту на всіх рівнях і навчання протягом усього життя“.

Власне, для цього Міністерство освіти та науки робить кроки у бік нової – інклюзивної – системи освіти.

Основну роль в ній відіграють інклюзивно-ресурсні центри. Вони базуються на основі колишніх ПМПК (психолого-медико-педагогічних консультацій).

Однак відмінність між ними вагома – і у функціях, і у підходах.

Раніше завдання були переважно медичні: підтвердити чи поставити діагноз, видати скерування до спецзакладу.

Зараз же міняємо фокус уваги. Важливо не те, що написати у довідці про стан здоров’я, а як підтримати дитину та забезпечити реалізацію її права на освіту з урахуванням усіх особливостей та потреб.

Діяльність ІРЦ в основному визначає постанова Кабміну від 12.07.2017. Основне завдання та місія центрів – бути посередником між навчальними закладами та дітьми з особливими потребами.

З цього року всі діти без винятку можуть навчатися у звичайних загальноосвітніх школах. Необхідну підтримку мають забезпечити саме ІРЦ.

Компетенція таких центрів охоплює дітей віком від двох років до повноліття. Кожною дитиною мають займатися індивідуально, зокрема складати план розвитку. Саме працівники ІРЦ забезпечуватимуть навчальний процес дитини з особливими освітніми потребами у межах звичайної школи.

Згідно з постановою, на 7 тисяч дітей в ОТГ та на 12 тисяч у місті має працювати щонайменше один центр.

Мережа ІРЦ зараз на етапі активного створення – їх наразі вже близько шестисот. Центри працюють переважно на базах колишніх ПМПК, шкіл з інклюзивними класами та опорних шкіл.

ІРЦ у своєму штаті повинні мати різних фахівців та профільні кабінети. Серед них кімнати для надання індивідуальної психолого-педагогічної допомоги, групових занять, лікувальної фізкультури тощо.

У 2018 році 304 мільйони гривень скерували на надання корекційно-розвиткових послуг дітям та закупівлю відповідних засобів навчання.

Ще 100 мільйонів пішли на обладнання  інклюзивно-ресурсних центрів.

Уникнути паперової тяганини

Однак є низка викликів, які потрібно подолати для успішного запуску системи.

Найперший – це цілковита розпорошеність інституцій, які займаються інклюзивними послугами.

Паперовий документообіг уповільнює передачу даних. Він унеможливлює адекватне управління освітньою політикою та ставить під сумнів точність планування – через неактуальні дані.

Банальна відсутність статистики та бачення ситуації на рівні держави аж ніяк не допомагає розвитку інклюзивної освіти. Також у нас немає автоматичної системи електронних реєстрів.

На практиці це означає відсутність єдиного та повного списку дітей на обліку в центрах. А також відсутність бази усіх освітніх та реабілітаційних закладів, установ соцзахисту та ГО, що працюють з дітьми, які потребують інклюзивного підходу.

У такому випадку – батькам та школі важко зрозуміти, куди потрібно звернутися за допомогою.

Окремі заклади та організації не пов’язані між собою, тож не координують свої дії. До того ж, страждає елементарна оперативність.

Щоб врахувати та максимально забезпечити всіх дітей, бракує комплексної системи даних. Завдяки їй можна було б надати конкретній дитині підтримку якнайкраще, а також ефективно управляти мережею центрів та структурних підрозділів з питань діяльності центру.

Інклюзія – в один клік

У 2018 році історія про те, що дитину понад рік не могли скерувати до профільного фахівця або з’ясувати, який центр за неї відповідає через загублену під стосами паперів заяву на столі чиновника – не просто безглуздя, а безвідповідальність, якої ми не можемо собі дозволити.

Державна наукова установа “Інститут модернізації змісту освіти” проводить тендер на розробку відповідного програмного забезпечення. На розробку та впровадження системи, а також придбання технічних засобів для її роботи держава виділила 5 мільйонів гривень.

Власне, плануємо створити систему автоматизованих процесів збору, обробки та верифікації інформації в системі інклюзивної освіти.

Вона має охоплювати абсолютно усі заклади, в яких вже надаються інклюзивні послуги. З перспективою надалі долучити й інші – заклади вищої освіти, реабілітаційні установи тощо.

Передбачено можливість взаємодії автоматизованої системи ІРЦ з різними освітніми системами та базами даних.

Щоб уникнути складнощів опанування – всі розробки будуть на основі web-технології та сумісні з браузерами Internet Explorer, Google Chrome та Mozilla Firefox. Базу можуть переглядати і незареєстровані відвідчувачі.

Фахівці ІРЦ, директори закладів освіти та батьки після реєстрації та авторизації матимуть власний кабінет. Підтвердити особу зможуть зокрема й за допомогою особистих ключів ЕЦП або Bank ID.

Батьки через кабінет зможуть подати заяви на проведення комплексної оцінки розвитку своєї дитини, відстежити через журнал обліку заяв проведення цієї процедури та в будь-який момент переглянути журнал обліку висновків.

Фахівці центру, в свою чергу, зможуть заповнювати форму КО онлайн – вона потім буде доступна для завантаження у форматі PDF.

Мета такої системи спростити та пришвидшити процеси взаємодії всіх учасників інклюзивного освітнього процесу. Інклюзивно-ресурсні центри отримають змогу напряму та швидко реагувати на звернення батьків.

Інформаційна система допоможе дізнаватися про можливості та вирішувати всі питання максимально безболісно. Адже мета цієї реформи – не просто відстежити дітей з особливими потребами, а допомогти їм реалізувати своє право на освіту – через проведення комплексної оцінки, надання рекомендацій та подальший супровід в межах освітнього процесу.

Сучасні технології створюють можливість пов’язати усі сторони інклюзивної освіти в один клік. І ми просто маємо це зробити, адже на кону здоров’я, щастя та майбутнє наших дітей.

 

У Переяслав-Хмельницькому відбувся профорієнтаційний захід для учнів «Роздуми про майбутню професію»

Вибір професії – один із найвідповідальніших і найскладніших кроків у житті молодої людини. Відомий філософ Григорій Сковорода говорив, що світ – театр. І кожен повинен для себе обрати ту роль, яку він зможе найкраще виконати, ту, що відповідає його нахилам і здібностям. Стосується це насамперед вибору професії. Скільки їх – видів трудової діяльності? Сотні? Тисячі? І всі вони потрібні та корисні. Але так важко визначити, яка професія тобі більше до вподоби, яка зробить твоє життя щасливим.

Вибір професії – це надзвичайно велика відповідальність. Відповідальність перед батьками, перед суспільством, та найголовніше – перед собою. Відповідальність перед собою, мабуть, найважливіша, і полягає вона в тому, щоб обрати саме свій шлях і ним йти. Бо тільки сама людина може побачити, до чого в неї більший хист, до чого відчуває вона покликання. Кожен відчуває, що йому легше «дається» і, отже, чому зможе присвятити життя. І тут найважливіше – не схибити.

Саме тому у рамках співпраці між кафедрою психології і педагогіки дошкільної освіти Переяслав-Хмельницького педагогічного університету імені Григорія Сковороди та Переяслав-Хмельницькою ЗОШ №2 під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Олени Борисової для учнів 9,10,11 класів відбувся профорієнтаційний захід «Роздуми про майбутню професію». Мета заходу –  зорієнтувати учнів щодо вибору майбутньої професійної діяльності, активізувати молодь для опанування професій, надати інформацію про Переяслав-Хмельницький вищий освітній заклад.

Студенти 2 курсу спеціальності «Дошкільна освіта» провели цікаву мандрівку у світ професій, завдяки якій учні отримали корисну інформацію  та дізналися про такі спеціальності як «Дошкільна освіта», «Соціальна робота» і «Психологія». Найбільший акцент був зроблений саме на спеціальність «Дошкільна освіта», адже студенти, які проводили цей захід, навчаються на цій спеціальності,  і цей захід був частиною курсу “Основи педмайстерності”. За це останнє практичне заняття, саме учні мали оцінити студентів.

У ході заходу учасники ознайомилися із поетапними кроками щодо правильного вибору професії та професійного самовизначення, важливості усвідомленого вибору професії, яка б відповідала їхнім інтересам та здібностям. Наочно студенти показали цікаву історію  про те, що є найціннішим у житті і як його розпізнати, щоб не витрачати час на дрібниці.

Наостанок заходу Олена Борисова підготувала для школярів цікаві тестові завдання. У запропонованих тестах учні мали можливість перевірити свої педагогічні здібності у різних життєвих ситуаціях.

Декілька учнів зацікавилися цими професіями, про що і заявили під час спілкування.

Учні також були запрошені на Дні відкритих дверей в університет, які будуть оголошені пізніше.

Захід пройшов у веселій, дружній атмосфері та залишив в пам’яті учнів незабутні враження.

Ольга Науменко,

фахівець соціально-гуманітарного відділу  університету

МОН підписало меморандум з підприємством “ЗІП”

 Розширення мережі навчально-практичних центрів (НПЦ) з будівельних професій, забезпечення їх витратними матеріалами, оновлення навчального контенту, підвищення кваліфікації майстрів-практиків, тренінги від профільних фахівців. Усе це передбачає Меморандум між МОН та промисловим підприємством “ЗІП”, який підписали заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей з представником компанії Євгенієм Бурханом.

Партнери також домовилися розробити спільний інтернет-ресурс, на якому усі зацікавлені стейкхолдери могли б обмінюватися досвідом реалізації проектів, тематичними матеріалами, на кшталт презентацій чи навчальних фільмів.

“Українська професійна освіта зараз зіштовхується з низкою проблем. Передусім це низька популярність робітничих професій, а від цього ми маємо і невелику кількість вступників до закладів профосвіти. Попри це, роботодавці дедалі частіше долучаються до створення навчально-практичних центрів. Адже це є інвестицією у спеціаліста, який у майбутньому прийде працювати до них на підприємство”, – зазначив Павло Хобзей.

Він додав, що співпраця МОН з роботодавцями сприяє розвитку профосвіти в Україні. Зокрема, Міністерство разом з дослідниками ЕТF (Європейська навчальна фундація) провело опитування серед адміністрацій закладів профосвіти, яке показало, що понад 60% закладів найбільш зацікавлені у проходженні практики їх учнями на підприємствах, а 44% співпрацюють із бізнесом для того, щоб забезпечити працевлаштування випускників.

Окрім цього, респонденти зазначили, що державно-приватне партнерство позитивно позначилося на їхній роботі.  Серед інших питань, на які вони відповідали – юридичне, фінансове і соціальне партнерство, а також перешкоди на шляху до співпраці у межах державно-приватного партнерства.

На Закарпатті вдосконалювили роботу за новим змістом підготовки кваліфікованих робітників

Із 2018/2019 навчального року у закладах професійної (професійно-технічної) освіти Закарпатської області підготовка кваліфікованих робітників із 30-ти професій здійснюється за змістом стандарту П(ПТ)О на компетентнісній основі.

Для забезпечення якісного переходу на новий зміст навчання 8 листопада у рамках проведення методичного дня на базі ДПТНЗ „Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича” відбулося засідання робочої групи педагогічних працівників ЗП(ПТ)О. Основне питання, яке винесено для роботи – доопрацювання робочих навчальних програм із предметів „Спецтехнологія” та „Технологія (спецтехнологія)” професії електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування на модульно-компетентісній основі.

У засіданні взяли участь методист Навчально-методичного центру ПТО у Закарпатській області, викладачі та заступники директорів із навчально-виробничої роботи закладів П(ПТ)О електротехнічного напрямку: ДПТНЗ „Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича”, ДПТНЗ „Білківський професійний аграрний ліцей” та ВПУ №34 м. Виноградів.

Засідання проводилось у форматі інтерактивного діалогу та включало такі форми роботи як мозковий штурм, навчальний практикум.

Під час роботи учасники обговорили пропозиції щодо змісту інтегрованої програми та розбивки годин на предмет „Технологія (спецтехнологія)”, які були напрацьовані під час засідань методичних комісій на базі навчальних закладів, внесли корективи, обмінялися думками з приводу змісту вищевказаного стандарту, та намітили шляхи подальшої роботи з реалізації поставлених завдань.

Результатом співпраці педагогів стали напрацьована орієнтовна програма з предмета „Технології (спецтехнологія)”.

Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Закарпатській області

 

 

Екофлешмобом з висадження нащадків Запорізького дуба завершився День абітурієнта у ЗНУ

Кілька важливих профорієнтаційних проектів утілили днями в життя представники Запорізького національного університету. Йдеться про триденний щорічний обласний захід «Ярмарок освіти», який цього року об’єднав XХ міжрегіональну спеціалізовану виставку навчальних закладів «Абітурієнт-2019» і ІX спеціалізовану виставку «Освіта за кордоном», та традиційний осінній День абітурієнта ЗНУ. Під час «Ярмарку освіти» представники ЗНУ ознайомили майбутніх абітурієнтів із переліком освітніх послуг, науковою, міжнародною та ін. діяльністю. Увагу майбутніх абітурієнтів привертали і сучасні фотозони, одна з яких – великий студентський квиток – дала можливість абітурієнтам відчути себе студентами ЗНУ.

Масштабний профорієнтаційний захід, який зібрав у Запорізькому національному університеті майже 500 старшокласників і студентів коледжів, закладів профтехосвіти із Запоріжжя й області, – День абітурієнта – став своєрідним стартом вступної кампанії-2019. Усі охочі на його початку мали змогу пройти професійно орієнтовані тести на базі кількох комп’ютерних класів. Неабияке зацікавлення серед присутніх викликав виступ директора Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти Марини Горбенко-Хвастунової, яка розповіла про основні нововведення, пов’язані із вступною кампанією. «Чинною залишається вимога про обов’язкове проходження для всіх вступників, включно тих, які навчаються у коледжах, ЗНО з української мови та літератури і про те, що кожен має обрати між предметами історія України чи математика. Водночас абітурієнти можуть здавати максимум чотири ЗНО», – відзначила Марина Михайлівна. Абітурієнти також мали нагоду поспілкуватися з ректором Запорізького національного університету Миколою Фроловим та ректором Запорізької державної інженерної академії Віктором Банахом.

На абітурієнтів чекала також інтерактивна гра в форматі «Open space», виступ гітарного дуету, а ще – висадження дерев-нащадків знаменитого Запорізького дуба. Учні й учителі також приєдналися до цього екофлешмобу. Наприклад, саджанці передали до школи № 14.

 

Для довідки

Виставковий майданчик під час виставки «Абітурієнт-2019» об’єднав Запорізький національний університет із коледжами – Економіко-правничим і Торговим та Запорізьку державну інженерну академію, яка 1 січня 2019 року приєднається до ЗНУ як Інженерний інститут із чотирма факультетами і коледжами – Гідроенергетичним і Металургійним. Тож під час вступної кампанії-2019 абітурієнти, які зробили вибір на користь ЗНУ, вступатимуть до ЗВО, на 18 факультетах якого успішно здобуватимуть професії, затребувані на ринку праці, близько 16 тисяч студентів. Відтак, об’єднання ЗНУ і ЗДІА може слугувати прикладом того, як заклади вищої освіти єднаються задля вирішення важливих питань і надання ще більш якісних освітніх послуг.

Прес-служба ЗНУ

Понад 100 тисяч осіб пройшли онлайн-курс для вчителів початкової школи

Навіть після першого вересня онлайн-курс для вчителів початкової школи продовжує бути популярним, і не лише серед вчителів початкової школи, а й серед батьків – його вже пройшло понад 100тис осіб, а загалом зареєструвалось для проходження понад 175тис. І це при тому, що обов’язковим цей курс був лише для 22тис освітян, що брали перший клас цьогоріч. Про це розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич на своїй Facebook-сторінці 14 листопада 2018 року.

«До мене неодноразово зверталися і вчителі, і батьки, і навіть журналісти, відзначаючи, що курс для них був цікавим і корисним для розуміння дітей молодшого шкільного віку. Це значний результат, і я пишаюсь тим, що в нашій країні з’являються такі сильні ресурси для навчання, що більше людей починають вчитися для себе. Задумайтесь, близько 80% осіб пройшли цей курс з власної цікавості, щоб покращити свої навички», – йдеться у дописі Міністра.

Вже понад 100тис осіб успішно пройшли курс для вчителів початкової школи! Загалом же для проходження зареєструвалось…

Опубліковано Лілією Гриневич Середа, 14 листопад 2018 р.

 

Нагадуємо, що в Україні  саме цей онлайн-курс вперше став обов’язковим етапом підвищення кваліфікації вчителів перших класів, які мали освоїти новий державний стандарт та методики навчання в межах реформи «Нова українська школа». Загалом же згадане підвищення кваліфікації здійснювалося за методикою змішаного навчання, коли частина матеріалу викладалася вчителям через онлайн-курс, а решта – під час 3-х очних сесій.

Переглянути та пройти онлайн курс можна за посиланням