Daily Archives: 21/11/2018

Відповідність наукового ступеня профілю діяльності доцента

Який порядок встановлення доплат за науковий ступінь, вчене звання, надбавки за вислугу років доцентові за викладацьку роботу з погодинного розрахунку та за роботу за сумісництвом проректора та доцента?

Згідно з пунктом 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженого  наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43, сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 3.04.1993 № 245 визначено, що тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день.

Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу. Оплата праці сумісників провадиться за фактично виконану роботу.

Усі працівники, крім основної роботи та роботи за сумісництвом, мають право виконувати в свій робочий час роботи, які не є сумісництвом, зокрема педагогічну  роботу з погодинною оплатою праці в обсязі не більш як 240 годин на рік, що передбачено Переліком робіт, які не є сумісництвом, затвердженим вищезазначеним наказом № 43.

Тому проректор закладу вищої освіти може працювати за сумісництвом на 0,5 штатної посади доцента поза межами основного робочого часу та (або) здійснювати викладацьку роботу в основний  робочий час обсягом не більше 240 годин на рік.

Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 № 78.

Відповідно до пункту 1 цього Порядку науково-педагогічним працівникам виплачуються надбавки за вислугу років щомісяця у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу педагогічної роботи у таких розмірах: понад 3 роки – 10 %, понад 10 років – 20 % і понад 20 років – 30 %. 

Зважаючи на цю норму, надбавка за вислугу років встановлюється науково-педагогічним працівникам як від розміру посадового окладу, так і від ставки заробітної плати, зокрема й годинної.

Пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено, що до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам зараховується час роботи на посадах, передбачених Переліком посад педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, а також інші види педагогічної діяльності. Згідно з пунктом 2 вищезгаданої постанови дія Порядку поширюється на працівників, які займають посади згідно з зазначеним Переліком, і на яких поширюються умови оплати праці працівників навчальних закладів і установ освіти.

Посада доцента закладу вищої освіти, як і посада проректора, діяльність якого безпосередньо пов’язана з навчально-виховним або науковим процесом, віднесена до посад науково-педагогічних працівників.

Тому надбавка за вислугу років за наявності необхідного стажу педагогічної роботи має виплачуватися за всіма посадами педагогічних та науково-педагогічних працівників, які посідає працівник закладу освіти, зокрема за посадою доцента за сумісництвом, а у випадку проведення викладацької роботи з погодинного розрахунку – нараховуватися за ці години.

Пунктом 8 Порядку виплати надбавок за вислугу років передбачено, що у разі коли педагогічні та науково-педагогічні працівники виконують роботу обсягом менше або більше норми, передбаченої ставкою заробітної плати, розмір надбавки за вислугу років зменшується або збільшується пропорційно навантаженню (обсягу роботи).

Стосовно встановлення доплати за науковий ступінь і вчене звання, то відповідно до абзаців в) і г) підпункту 3 пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 за вчене звання доцента встановлюється доплата у граничному розмірі 25% посадового окладу (ставки заробітної плати); за науковий ступінь доктора наук – у граничному розмірі 25% посадового окладу (ставки заробітної плати), кандидата наук, доктора філософії – у граничному розмірі 15% посадового окладу (ставки заробітної плати). Зазначена доплата встановлюється працівникам, якщо їхня діяльність за профілем збігається з наявним науковим ступенем.

За наявності у працівників двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем. Відповідність ученого звання та наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником навчального закладу.

Щодо науково-педагогічних працівників, то частиною 9 статті 55 Закону України «Про вищу освіту» зокрема встановлено, що посади науково-педагогічних працівників можуть займати особи, які мають науковий ступінь або вчене звання. Частиною 11 цієї статті передбачено, що під час заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників, зокрема, доцентів, викладачів укладенню трудового договору (контракту) передує конкурсний відбір, порядок проведення якого затверджується вченою радою вищого навчального закладу.

Вимогами щодо науково-педагогічних працівників, які входять до складу кафедр, передбаченими частиною 5 статті 33 закону «Про вищу освіту» не встановлено умови щодо відповідності у них наукових ступенів тієї галузі наук, яка відповідає профілю кафедри, як це, зокрема, передбачено частинами 2 та 6 цієї статті для керівників кафедр та факультетів.

Тож якщо науково-педагогічний працівник, який має науковий ступінь кандидата у відповідній галузі наук, або вчене звання, пройшов конкурсний відбір та обраний на посаду доцента кафедри, то доплата за науковий ступінь та вчене звання має провадитись йому незалежно від теми дисертації, спеціальності та галузі наук, за якими його присуджено, як особі, діяльність якої за профілем збігається з науковим ступенем та вченим званням.

Польща чи Україна: студенти показали, де дешевше харчуватися

Польща чи Україна: студенти на власному прикладі показали, де дешевше харчуватися. Українці витрачають на харчування 53% доходів, поляки – 20% Пише Znaj.ua

 Подорожчання продуктів харчування в Україні – справа неминуча. Цього року здорожчали не лише сезонні овочі та фрукти, а й м’ясо, молочка та яйця.

Журналісти порівняли ціни в українських магазинах та продуктови крамницях Варшави, – пише “24 канал

Де дешевше харчуватися в Україні чи Польщі?

Навколо доходів і витрат українців постійно точаться дискусії. Одні кажуть, що в Європі легше жити, бо зарплати там вищі. А інші переконують, що зовсім не дешевшем, адже і ціни там на порядок вищі.

Молочна продукція

Вершкове масло коштує майже стільки ж, як в Україні – 45-55 гривень. А ось молоко вже дешевше купити у наших сусідів. Якщо перевсти на гривні, то в Польщі його продають за 15-20 грн

Ціна в Україні на одну групу товарів дуже різниться. Наприклад, 200-грамова пачка вершкового масла у Києві коштує від 25 до 100 гривень.

Молоко ми купуємо десь за гривень 30. На масло витрачаємо приблизно таку ж суму.

Наприклад, 250 грамів кисломолочного сиру у нас можна придбати за 30 гривень, у Варшаві – від 18 грн. За м’ясо українці платять більше, а от овочі і крупи обходяться дорожче полякам.

В останні два роки українські агрохолдинги нарощують експорт птиці до Євросоюзу. Логічно, що у нас вона має коштувати дешевше, адже до Польщі ще треба товар довезти. Тож наші кореспондентки потайки увімкнули камери у телефонах та пішли у польський та український супермаркети.

Так, журналістці обійшлась тушка курки та десяток яєць в варшавському магазині за 97 гривень разом

Курятина в Україні коштує чомусь дорожче на 17%. А от яйця, навпаки, дешевші – майже вдвічі.

За куряче філе та десяток яєць у київському супермаркеті віддали 82 гривні.

Як бачимо, різниця на деякі групи товарів не сильно відрізняється.

Втім, якщо порівняти доходи, то стає все на свої місця.

За статистикою, українська родина з середніми доходами витрачає на харчування щомісяця 53% своїх доходів.

А от у Польщі ця сума вдвічі менша.

 “Наш рівень доходів дозволяє нам купувати продуктів на 150 злотих на двох, що приблизно дорівнює 1100 гривням”, – запевняє польський студент Артем.

Українська родина у складі двох осіб, наприклад, витрачає близько 5 тисяч гривень на місяць.

Вдовох ми витрачаємо близько 1000-1200 гривень на тиждень. Загалом заходимо в магазин і дивимося, що по акції, – говорить українська студентка Ася.

А все тому, що середня заробітна плата у Польщі – 750 євро, в Україні – 250.  

Свято поезії відбулося у Львівському кооперативному коледжі

Нещодавно у Львівському кооперативному коледжі економіки і права відбулася зустріч з відомою українською поетесою-пісняркою, педагогом, заслуженим діячем мистецтв України Анною-Ольгою Канич.

В актовій залі коледжу Анна-Ольга Михайлівна презентувала для присутніх свою нову збірку віршів, читала поезії патріотичної, пейзажної та інтимної лірики, спілкувалася та жартувала.

У творчому доробку львівської поетеси та піснярки близько 300 пісень, декілька аудіодисків, а також: збірки поезій «Неопалима купина» (1993 р.), «Львівські рапсодії» (2003 р.), «Молюся за Україну» (2006 р.), автобіографічна повість «Волошки серед терну» (2000 р.), поетична збірка для дітей «Пісні серця — юним талантам» (2003 р.), збірка інтимної лірики та пісень «Коли співає тиша» (2005 р.), збірка пісень «Музика рідного краю» та збірка оповідань для дітей «Жовтенька грушка та інші оповідки Нуни» (2008 р.), збірка пісень «Журавлині пісні» (2015 р.).

Доречним було  продовженням, проведення  загальноколеджівського заходу на тему: «Свято поезії, наші таланти…», який організували  та провели викладачі циклової комісії для студентів та викладачів вишу.

Метою заходу було: представлення талановитих студентів, їх авторських віршів,  виховання поваги до української літератури та поезії.

«Поезія — це не «найкращі слова в найкращому порядку», це вища форма існування мови». Завдання поезії — розтривожити душу, примусити людину відгукнутися.

З великою акторською майстерністю декламували власні вірші про Батьківщину, про воїнів АТО, про життя, природу та любов Анастасія Назар, Вікторія Фуртас, Тетяна  Бойчук, Іванна  Бартіш, Зоряна  та Марія Палюх, Христина Репетило, Ярина Телинько та інші.

Студенти, викладачі та гості мали можливість послухати чудові поезії  та пісні відомих українських поетів у виконанні студентів навчального закладу, насолоджувались чудовою інсценівкою про творчих муз та поезію, а також всі в черговий раз переконались,  що у коледжі  навчаються талановиті студенти.

Приєдналися до святкування та виступили на сцені учнів ліцею № 21, які подарували студентам прекрасну літературно-музичну композицію.

Поезія – нематеріальний, але цілком відчутний дотик до душі. Поезія може віднайти сховані у кожному з нас глибини.

Варто зазначити, що захід саме такого спрямування, викладачі  мовних дисциплін провели вперше у нашому навчальному закладі.

Адміністрація коледжу висловлюють щирі слова вдячності Анні-Ользі Канич за любов до рідної мови за безцінний дар яким вона ділиться з молодим поколінням, і не байдужість до розвитку та збагачення нашої милозвучної, української мови,  організаторам за високій рівень підготовки та проведення заходу, а учасникам та гостям свята за активну участь.

Наостанок хочеться сказати: «Ми – українці!». Хай усіх нас єднає належність до великого народу! Плекаймо всі разом ту мову, що дісталась нам у спадок від наших пращурів! Любіть, поважайте та вдосконалюйте нашу мову, адже мова, як і Україна, – у нашому серці, і починається вона з кожного з нас…»

Любіть поезію, вивчайте її, відчувайте її!!! Щиро дякуємо усім!

Матеріал підготував Михайло Голубка, прес-секретар з роботи зі ЗМІ та зв’язків із громадськістю Львівського кооперативного коледжу економіки і права

У Чернівцях студенти провели акцію для малюків міста

Організатор акції – асистент кафедри фізіології ім. Я.Д.Кіршенблата Штефанюк Віталія зауважує, що метою акції є привернення уваги до питань, спрямованим на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення благополуччя дітей в усьому світі.

Наразі питання захисту дітей постає досить гостро. Діти, як найбільш вразлива частина суспільства, гостро переживають наслідки серйозних суспільних проблем: криза сім’ї, бідність, недосконалість механізмів захисту прав тощо. Важливо відмітити, що абсолютно здоровими народжуються менше третини дітей. Кожна сьома дитина виховується в неповній сім’ї. У соціально-несприятливих умовах, не отримуючи необхідного виховання і освіти, проживають 6 млн. підлітків.

У дитсадочках і школах  Дніпра до контролю харчування дітей батьків пускають безперешкодно

В усіх загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах Дніпра працює система харчування дітей за принципом аутсорсингу, тобто продукти закуповують не заклади, а компанія, що виграла тендер. Інформує Цензор.НЕТ

Вона ж доставляє харчі у школи та садки, а вже там з них готують страви дітям. Майже всі загальноосвітні та дошкільні заклади в місті, а саме 339, обслуговує компанія ТОВ “Контракт Продрезерв 5”.

До контролю системи харчування дітей безперешкодно допускають батьків.

У Дніпрі батьки можуть контролювати харчування дітей у садках і школах 01

У Дніпрі батьки можуть контролювати харчування дітей у садках і школах 03
У Дніпрі батьки можуть контролювати харчування дітей у садках і школах 04
У Дніпрі батьки можуть контролювати харчування дітей у садках і школах 05

За словами заступника директора ТОВ “Контракт Продрезерв 5” Тетяни Пономарчук, вони можуть прийти до їдальні у школі чи в дитячий садок і подивитися, як готують страви, з яких продуктів, у яких умовах, а також скуштувати їжу, перевірити вихід порцій тощо.

“Система харчування дітей у школах і садках цілком прозора. Наше підприємство активно контактує з батьками. Кожен з них може зателефонувати на нашу єдину гарячу лінію (097) 001-12-01 і залишити будь-яку інформацію щодо харчування дітей. Окрім того, у кожній школі є куточок споживача з Книгою скарг та побажань, а в дитячих садках – скриньки під замком, у які батьки теж можуть кидати листи зі своїми пропозиціями чи описом тих моментів, які не влаштовують у харчуванні їхніх дітей. Усі звернення фіксуються, розглядаються і враховуються у роботі”, – наголосила заступник директора ТОВ “Контракт Продрезерв 5”.

У Дніпрі батьки можуть контролювати харчування дітей у садках і школах 06

У Дніпрі батьки можуть контролювати харчування дітей у садках і школах 08
У Дніпрі батьки можуть контролювати харчування дітей у садках і школах 09
У Дніпрі батьки можуть контролювати харчування дітей у садках і школах 10

Член батьківського комітету школи № 75 Оксана Бріжак зазначила: школярі й батьки задоволені новою системою харчування за принципом аутсорсингу, яку забезпечує компанія “Контракт Продрезерв 5”.

“У школі навчаються двоє моїх дітей. Дочка – в 11-му класі, син – у 5-му, тобто можу порівнювати, як було раніше у харчуванні школярів, і як зараз. Дітям подобаються страви у шкільній їдальні, вони справді смачні. Ми, батьки, самі не раз дегустували. Крім того, розширився асортимент. Діти люблять і перші страви, і м’ясні, і салати, а також, хай як це дивно звучить, каші. Головне те, що батькам не забороняють відвідувати їдальню, а компанія враховує наші побажання, зауваження. Це сучасний, європейський підхід, і так має бути”, – розповіла жінка.

У дитячому садку № 92 батьки також можуть безперешкодно прийти до харчоблока, подивитися, в яких умовах і з яких продуктів готують страви.

“Неодноразово з батьками перевіряли якість харчування у нашому садочку. Страви, вихід порцій, вказані у меню, повністю збігаються. Загалом, якщо виникають будь-які моменти, пов’язані з поліпшенням харчування, компанія враховує побажання батьків – це головне. Моя донечка приходить із садка і в подробицях розповідає, що вона їла за день. Полюбляє сирні запіканки, перші страви”, – зазначила член батьківського комітету дитсадка Ганна Сіра.

Бути чи не бути турнікетам у школах?

До школи за перепусткою через турнікет. Такі нововведення запрацюють у всіх київських школах. Про це нещодавно заявили столичні чиновники. Проти такої ініціативи уже висловились пожежники та Міносвіти. Бути чи не бути турнікетам – Сніданок з’ясовував.

 

ТСН

Кожен учень має можливість безкоштовно пройти підготовку до ЗНО та тестування

З метою підвищення доступності та якості освіти в Україні компанією «EDUGET» створено інноваційний проект з онлайн-підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання «Будь розумним/Ве Smart», в рамках якого кожен учень отримує безкоштовний доступ до курсів підготовки з української мови та літератури, історії України, математики, біології,  англійської мови, фізики, хімії та географії. Кожен курс містить відеолекції, тренувальні та підсумкові тести у форматі зовнішнього незалежного оцінювання.

Ознайомитись з проектом «Будь розумним/Ве Smart» та долучитись до нього можна за посиланням.

Дефіцит учителів-чоловіків – проблема, чи ні?

У вересні 2018 року дослідницька мережа «Еврідіка» опублікувала статтю «Чи має значення те, що чоловіки не викладають?», у якій викладені деякі добре відомі факти: за інформацією Євростату лише 15% вчителів початкової школи в Європі – чоловіки, і навпаки, лише 25% професорів європейських університетів – жінки. У майбутньому цей гендерний дисбаланс тільки посилюватиметься, якщо врахувати, що все менше чоловіків обирає цю професію.

Перший висновок з даних Євростату полягає в тому, що гендерні пропорції змінюються на різних етапах освіти. Працівники дошкільної освіти майже повністю є жінками, як і переважна більшість вчителів початкових класів. У середній школі жінки все ще переважають чоловіків – у 3 рази в молодшій середній та майже у 2 рази у старших класах. Але у вищих навчальних закладах вже чоловіки стають більшістю, та складають 60% викладацького складу. На найвищому рівні – серед професорів – лише 1 з 4 фахівців ­– жінки.

Ця картина, на думку «Еврідіки», відображає суспільство, яке більше цінує вищі рівні освіти, ніж початкові, тому статус та фінансова винагорода університетських професорів є набагато більшою за вчителів початкової школи. Саме тому чоловіки нечасто зустрічаються в дошкільних установах, в початковій і середній школі, де робота характеризується низькими зарплатами і вважається непрестижною.

За даними Організації економічного співробітництва та розвитку, вчителі-жінки заробляють на 10% менше середньої заробітної плати інших жінок з вищою освітою, тоді як чоловіки, які вчителюють у початковій школі, отримують на 30% менше, ніж чоловіки з вищою освітою в інших сферах. Тому, зарплата освітян є неконкурентоспроможною, при цьому відмінності у порівнянні з іншими професіями більші для чоловіків.

У статті «Еврідіки» вказується на розповсюджену думку, що професія вчителя надає недостатньо можливостей для безперервного професійного розвитку, і це також робить її малопривабливою.

Друга причина, на яку звертає увагу «Еврідіка», пояснюючи недостатню кількість чоловіків на початкових стадіях освіти, – стереотипні уявлення щодо гендерних ролей. Гендерні стереотипи впливають на вибір кар’єри чоловіками та жінками. Це буде тривати до тих пір, допоки у загальній культурі вважатиметься, що чоловікам не підходять професії, пов’язані з доглядом, до яких відноситься і вчительська професія.

Стереотипний образ професії вчителя не враховує складні інтелектуальні завдання, які вона ставить перед своїми представниками. Викладання, наприклад, вимагає цілої низки компетенцій та вмінь, включаючи знання предмету, комунікативні навички, вміння викладати та надихати учня, вміння працювати з різними особистостями та характерами. Жодна з цих компетенцій та вмінь не має відношення до статі вчителя.

«Еврідіка» звертає увагу на певні непрямі наслідки для учнів, які може мати дефіцит чоловіків-вчителів. Деякі дослідники вказують на зв’язок між цим явищем та нижчими досягненнями хлопчиків у порівнянні з дівчатками, вищими рівнями передчасного залишеннями ними школи. Однак це твердження є спірним, емпіричні дані його не підтверджують.

Якщо глянути на те, які культурні цінності отримують діти через школу, «Еврідіка» підкреслює, що дефіцит чоловіків-вчителів призводить до посилення і увіковічення необґрунтованих гендерних стереотипів. Учні безпосередньо зі свого досвіду дізнаються про те, що на ринку праці існує гендерна сегрегація, що жінки більше підходять для професій, пов’язаних з доглядом, що професія вчителя мало цінується.

Оскільки цінності, які передаються дитині під час навчання, є так само важливими, «Еврідіка» вважає дефіцит вчителів-чоловіків причиною для занепокоєння, також як і дефіцит представників етнічних, мовних і культурних меншин. Як школи можуть навчити учнів боротися з нерівністю, якщо їх викладацький склад є уособленням цієї нерівності?

Європейський комітет профспілок освіти підтримує висновки «Еврідіки» і підкреслює критичну важливість зусиль, спрямованих на те, щоб вчительська професія була більш привабливою, інклюзивною та конкурентною з точки зору фінансової винагороди за працю, а школи стали взірцями рівності і демократичних цінностей.