Daily Archives: 26/11/2018

Новорічні подарунки дітям працівників: правила надання та оподаткування

Вже незабаром розпочнуться свята та чи не кожен роботодавець (відповідно до своїх можливостей) буде купляти та роздавати новорічні подарунки дітям своїх працівників. У статті подано інформацію про те, як документально це оформити та які податкові наслідки будуть виникати.

 

 

Документальне оформлення

План дій (або алгоритм) роботодавця в такому випадку досить простий:

1) Керівник підприємства видає наказ про здійснення закупівлі і видачі новорічних подарунків дітям працівників, в якому прописуються усі необхідні вимоги і критерії.

2) Відділ кадрів складає перелік працівників, що мають дітей, яким будуть видаватися подарунки. Такий перелік формується на підставі копій свідоцтв про народження дітей, які зберігаються у відділі кадрів. Зазвичай подарунки видають неповнолітнім дітям (згідно зі ст. 6 СКУ, це діти віком до 18 років). Проте підприємство має право самостійно вводити обмеження щодо віку дітей, яким будуть видаватися подарунки. Оскільки такі подарунки є жестом доброї волі з боку роботодавців, а не їхнім обов’язком. Навіть якщо про надання подарунків роботодавець та працівники домовились у колективному чи в трудовому договорі, кожна зі сторін має право встановити умови такого надання.

3) На підставі переліку і даних про вартість подарунків складається затверджений керівником кошторис на закупівлю подарунків. При цьому одразу слід врахувати, що у 2018 році не оподатковується ПДФО та військовим збором подарунок у негрошовій формі  вартістю до 930,75 грн (пп. 165.1.39 ПКУ, пп. 1.7 п. 16-1 підр. 10 розділу ХХ).

4) Придбання подарунків оформлюється відповідними первинними документами. Так, якщо подарунки оплачуються:

безготівково з рахунку підприємства – факт оплати підтверджується випискою банку з цього рахунку;

за готівку довіреною особою – така особа має надати авансовий звіт (або для звітування за отриманими коштами, або для отримання відшкодування власних витрат). До авансового звіту додаються документи про відповідні витрати (касовий чек, квитанція тощо). Оприбуткування подарунків відбувається на підставі накладної, касового або товарного чеку, квитанції тощо. Але у зв’язку з думкою ДФС щодо наявності доходу у разі відшкодування витрачених кошів працівником для виробничих потреб краще або укласти з ним договір доручення, або надавати йому підзвітні кошти авансом.

5) Після придбання новорічних подарунків відбувається їх роздача за затвердженим переліком на підставі відомості. На підставі оформленого переліку із підписами працівників, які отримали подарунки, як правило, складається ще й акт на списання таких подарунків. Обидва ці документи можуть бути складені роботодавцем у власнорозробленій формі, за умов наявності в них обов’язкових реквізитів за ст. 9 Закону №996.

Відображення в обліку

В бухгалтерського обліку придбані подарунки слід відображати на рахунку 28 «Товари» або субрахунку 209 «Інші матеріали». Якщо йдеться про новорічні подарунки в їх класичному розумінні (не дуже дорогий набір солодощів та іноді іграшка), то вони придбаватимуться без ПДВ (чому – розглянемо нижче). Отже, оприбуткування таких подарунків відображатиметься проведенням Дт 28 (209) Кт 631.

І лише якщо придбання подарунків здійснювалося підзвітною особою, то до цього проведення треба буде додати ще й кореспонденцію з субрахунком 372: тобто Дт 372 Кт 631 та Дт 28 (209) Кт 372 – на підставі авансового звіту та підтвердних документів.

Роздача дитячих подарунків на підставі відомості та акту відобразиться в бухгалтерському обліку проведенням Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» Кт 28 (209). При цьому будуть нараховані податкові зобов’язання з ПДВ: Дт 949 Кт 641/ПДВ.

Можливе при цьому і виникнення сум ПДФО та ВЗ, які треба буде утримати з інших доходів працівників, зокрема, зарплати: Дт 661 Кт 641/ПДФО, 642/ВЗ. Але цей момент розглянемо окремо.

Оподаткування ПДФО, військовим збором та ЄСВ 

Як уже зазначалося раніше, вартість подарунку дітям працівників у розмірі 930,75 грн не оподатковується ПДФО та військовим збором. Якщо подарунок коштує більше, то за останніми роз’ясненнями ДФС всю суму подарунку доведеться оподатковувати  ПДФО та військовим збором (підкатегорія 103.02 ресурсу «ЗІР»).

При цьому базою оподаткування ПДФО буде вартість подарунка, збільшена на відповідний натуральний коефіцієнт (у 2018 році – 1,2195) за правилами оподаткування додаткового блага відповідно до п. 164.5 ПКУ. З метою утримання військового збору такої бази визначати не потрібно. Військовий збір буде утримуватися з вартості подарунку без застосування натурального коефіцієнту.

ЄСВ не обчислюється із вартості розданих подарунків, оскільки такі подарунки надаються працівникам для їхніх дітей до свята – Нового року. Це встановлено п. 8 розд. ІІ Постанови КМУ № 1170.

Для заповнення форми №1ДФ використовуються такі ознаки доходу:

«160» – для відображення неоподатковуваної частини подарунку;

«126» – для оподатковуваної вартості подарунку.

 

Приклад 1. ТОВ «А» закупило для дарування дітям працівників святкові подарунки вартістю 1200 грн.  Основна зарплата працівника за грудень 2018 року – 5000,00 грн.

Оскільки вартість подарунку більша за 930,75 грн, то вся вона буде оподатковуватися ПДФО та ВЗ. При цьому для ПДФО база оподаткування визначатиметься за допомогою «натурального» коефіцієнту.

ПДФО зі суми зарплати та вартості подарунку: (1200,00 грн х 1,21951  + 5000,00 грн) х 18% = 1163,41 грн.

Сума утриманого військового збору: (1200,00 грн + 5000,00 грн) х 1,5% = 93 грн.

Сума нарахованого ЄСВ (лише на суму зарплати): 5000,00 грн х 22% = 1100,00 грн. ЄСВ на вартість новорічного подарунку дитини не нараховується.

 

Приклад 2. ТОВ «А» закупило для дарування дітям працівників святкові подарунки вартістю 900 грн.  Основна зарплата працівника за грудень 2018 року – 5000,00 грн.

Оскільки вартість подарунку менша за 930,75 грн, то вона не буде оподатковуватися ПДФО та ВЗ.

Сума утриманого ПДФО: 5000 грн х 18% = 900 грн.

Сума утриманого військового збору: 5000,00 грн х 1,5% = 75 грн.

Сума нарахованого ЄСВ (лише на суму зарплати): 5000,00 грн х 22% = 1100,00 грн. ЄСВ на вартість подарунку дитини не нараховується.

ПДВ і новорічні подарунки

Перше, з чого слід почати, це придбання новорічних подарунків. Скоріш за все, податкового кредиту за такою операцією у роботодавця не буде, і справа тут не в тому, що вони роздаватимуться працівникам безоплатно.

Оподаткування ПДВ новорічних подарунків регулює спеціальний Закон №2117, який діє лише в ці святково-казкові дні – щорічно  в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року. Відповідно до ст. 2 цього закону, операції з продажу виробничими та торговими підприємствами дитячих святкових подарунків звільняються від оподаткування ПДВ. Тож на роботодавця-платника ПДВ продавцем святкових дитячих подарунків буде складено та зареєстровано в ЄРПН ПН на звільнену операцію.

Зверніть увагу: під дитячими святковими подарунками в цьому Законі розуміють набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти,  загальною  вартістю не  більше  8% прожиткового  мінімуму  для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. Тож пільга з ПДВ в 2018 році передбачена лише для тих новорічних подарунків, чия вартість не перевищує 1762 грн х 8% = 140,96 грн.

Отже, податкового кредиту роботодавець не буде мати. Але окремих правил щодо звільнення від ПДВ операцій з подальшої роздачі цих подарунків не встановлено. Відповідно на такі операції діють загальні правила – дарування відноситься до безоплатної передачі товарів іншій особі, яка, своєю чергою, відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ є постачанням товарів. А от постачання товарів згідно з п. 185.1 ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ.

База  для оподаткування ПДВ в цьому випадку визначається за нормами п. 188.1 ПКУ за договірною вартістю, але не нижче ціни придбання дарунку. У такому разі роботодавцю потрібно скласти дві ПН:

одну (датою роздачі) за нульовою ціною;

другу (зведену) – на суму перевищення ціни придбання дитячих подарунків над нульовою (договірною) ціною.

Звертаємо увагу! У своїх роз’ясненнях податківці наголошують, що при безоплатному переданні активів ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ не нараховується. Отже, подвійного оподаткування ПДВ цієї операції не буде.

Податок на прибуток

Серед затверджених розділом ІІІ ПКУ немає податкової різниці, яка виникає при операціях з безоплатної  роздачі майна фізособам. Навіть славнозвісний пп. 140.5.10 ПКУ на таку операцію не поширюється.

Тобто, незалежно від обсягу річного доходу платника податку на прибуток і обов’язку (чи права) проводити коригування фінансового результату, витрати на придбання і видачу новорічних подарунків враховуються при його визначенні за правилами бухгалтерського обліку.

За матеріалами «Дебет-Кредит»

Фінансове управління ЦК Профспілки

Діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, які мають інвалідність, можуть проживати у прийомних сім’ях т до 23 років: схвалено проект Закону

21 листопада 2018 року на засіданні Уряду було схвалено проект Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають інвалідність”.

Розробленим Міністерством соціальної політики України проектом нормативного акту передбачається внесення змін до Сімейного кодексу України, Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, з метою визначення, що особи із числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають інвалідність, можуть проживати та виховуватись у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу до 23-річного віку незалежно від того, чи навчаються вони узакладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти.

Прийняття зазначеного проекту Закону сприятиме посиленню соціального захисту осіб з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають інвалідність і виховуються у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, забезпеченню їхніх інтересів та охопленню сімейними формами виховання.

Прес-служба Мінсоцполітики

Ощадність проти марнотратства: студенти ЛККЕіП взяли участь у віртуальній мандрівці

З нагоди Всесвітнього дня ощадності та в  рамках співпраці  циклової комісії обліку та фінансово-економічної діяльності Львівського кооперативного коледжу економіки і права та студентського наукового товариства, кафедри фінансів, банківської справи та страхування Львівського навчально – наукового інституту ДВНЗ «Університет банківської справи», члени гуртка «Фінансист», студенти  спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування» разом з викладачем  взяли участь у  віртуальній мандрівці – «Ощадність проти марнотратства» та екскурсії музеєм грошей.  

Відвідувачі мали змогу побачили ексклюзивні експонати, прослухали  цікаву розповідь про історію грошей та святкування Всесвітнього Дня ощадності, метою якого є навчання людей економити власні кошти та час. Студенти університету провели ознайомчу лекцію-тренінг з курсу «Фінансова грамотність» .  Студенти коледжу  із задоволенням  брали участь у дискусії щодо заощаджень та збільшення прибутків,  пройшли тестування  на фінансову грамотність в сучасному економічному просторі, почули поради фахівців з фінансового планування.

В ході зустрічі, Назар Галайко, Голова Ради Львівської асоціації кредитних спілок, Член ревізійної комісії Асоціації банків Львівщини розповів студентам про діяльність студентської кредитної спілки «Галичина», про  умови стажування  та працевлаштування студентів, вміння працювати в команді. Особливу цікавість у слухачів викликала  депозитна програма спілки та можливість кредитування студентів.

Дякуємо організаторам Львівського інституту УБС за цікавий захід і позитивні враження,  фахові і захопливі екскурси в світ грошей та фінансово-кредитної системи України.

 

Михайло Голубка, прес-секретар з роботи зі ЗМІ та зв’язків із громадськістю Львівського кооперативного коледжу економіки і права

Проект «Безпечний Інтернет та медіаграмотність» в дії

24 листопада в Центрі позашкільної освіти Дарницького району міста Києва в рамках реалізації проекту «Безпечний Інтернет та медіаграмотність» відбувся тренінг для лідерів учнівського самоврядування Дарницького району та розмова експертами – працівниками Служби безпеки України.

Організатори проекту: Департамент освіти і науки міста Києва спільно з Службою безпеки України за підтримки Всеукраїнського громадського центру «Волонтер».

Проект спрямований на формування в учнівської молоді міста Києва навичок інформаційної безпеки під час користування соціально орієнтованими ресурсами мережі Інтернет.

Воєнний стан в освіті

Президент призначив засідання воєнного кабінету та РНБО. Головне питання екстреного засідання – можливість введення воєнного стану.

За його підсумками Порошенко запропонував Верховній Раді протягом двох днів ухвалити рішення про введення воєнного стану.

Якщо депутати підтримають указ президента, воєнний стан триватиме 60 днів по всій території України.

В Законі України “Про правовий режим воєнного стану” написано наступне (обрані пункти стосуються закладів та підприємств освіти):

Стаття 15. Повноваження військових адміністрацій

1. Військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України “Про оборону України”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

2. Військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із:

3) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координації цієї роботи на відповідній території;

9) залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об’єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища;

12) здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік);

15) управління навчальними закладами, закладами охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання; організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;

16) забезпечення соціально-культурних закладів, які перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води;

20) організації та участі у здійсненні заходів, пов’язаних із мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом;

21) вирішення відповідно до законодавства питань, пов’язаних із наданням військовим частинам, установам, навчальним закладам Збройних Сил України службових приміщень і жилої площі, інших об’єктів, а також комунально-побутових послуг; здійснення контролю за їх використанням, наданням послуг;

З текстом Закону можна ознайомитись за посиланням.