Daily Archives: 27/05/2019

ПУЕТ зібрав туристичних експертів

14–15 травня 2019 р. у Полтавському університеті економіки і торгівлі (ПУЕТ) зібрались разом туристичні оператори, турагенти, представники готельно-ресторанного бізнесу (HoReCA), перевізники, представники закладів організації дозвілля (музеїв, театрів та ін.) та виробники сувенірів для створення комунікаційної платформи для спільного розвитку туристичного ринку Полтавського регіону.

Приводом для зустрічі став спільний проект Центра інформаційної підтримки бізнесу м. Суми з ПУЕТ за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку в рамках ініціативи Європейського Союзу «EU4Business – практичний семінар «Роль малого та середнього бізнесу у розвитку туристичних дестинацій Полтавської області».

Організаторам-однодумцям вдалося створити напрочуд продуктивну атмосферу, тому семінар став платформою, де змогли об’єднатися ініціативи з різних сфер суспільного життя: бізнесу, влади та громади. Одним з основних завдань роботи семінару, що визначено учасниками, – стимулювання самозайнятості населення та покращення кооперації між підприємцями у сфері туристичного бізнесу Сумської та Полтавської областей.

З вітальним словом до учасників звернувся ректор ПУЕТ, доктор історичних наук Олексій Нестуля. У своїй промові він наголосив, що «сфера туристичного бізнесу вміє конвертувати туристичний потенціал у зарплати для своїх співробітників, податки для місцевих територіальних громад, тобто зробити туризм ще й фактором економічного зростання краю».

Керівник Центру інформаційної підтримки бізнесу м. Суми Тарас Савченко відзначив, що «Полтавщина знана своїм відомими культурно-історичною спадщиною та туристичними об’єктами. Ряд представників бізнесу та влади, як і в Сумах, також  нас підтримали й сказали, що є можливість розвитку нових туристичних продуктів».

Під час першого дня, 14 травня, було розглянуто ряд важливих питань та проведено воркшопи для кращого розуміння розвитку туристичних дестинацій Полтавщини.

Про особливості туристичної сфери Полтавської області та необхідність навчання представників МСБ створенню туристичного продукту розповіла Валентина Вождаєнко,  директор Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА.

Про можливості кооперації представників бізнесу Сумської та Полтавської областей наголосив Юрій Гладенко, начальник відділу туризму Сумської ОДА.

Особливу увагу серед присутніх викликала презентація Ольги Герасем’юк: «Стимулювання самозяйнятості населення та розвиток мікропідприємництва через використання об’єктів культурної спадщини» на прикладі проекту «Школи Лохвицького земства».

«Нині про «Школи Лохвицького земства» не знає хіба що ледачий. Причому, як на Полтавщині, так і в Україні загалом. На жаль, самі мешканці тих мальовничих сіл, у яких мав щастя свого часу творити О. Сластіон у стилі українського архітектурного модерну, дуже часто ставилися до пам’яток як невігласи. У Сенчі школу розібрали на корівники, у Харсіках один чоловік хотів там зробити гараж для свого камаза, у Новій Греблі школу взагалі спалили. Поки політики вирішують, що вони від цього можуть мати, школи гинуть. Між тим, сам Опанас Сластіон будував ці школи з башточками, як церкву. Він хотів тут бачити храм освіти, науки, культури. Жаль, що нащадки того не розуміють», – про це учасникам семінару розповідала сьогодні перша заступниця голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк.

«Фестивальний рух як інструмент стимулювання туристичної привабливості регіону» – тема подальшої дискусії Яніни Барибіної, експерта з розвитку туристичних дестинацій, співзасновника Міжнародного фестивалю «Полтавська галушка», доцента кафедри менеджменту ПУЕТ. Говорили і про можливості для бізнесу від ЄБРР, де Тимур Халілов, аналітик Групи з фінансування та розвитку малого й середнього бізнесу ЄБРР дав цінні поради, як отримати грант на фінансування власного туристичного продукту.

Зі слів керівника проектного офісу ПУЕТ Інни Пахомовой: «Мета заходу полягає в розвитку місцевих громад шляхом стимулювання підприємництва, спрямованого на ефективне використання туризму. ПУЕТ сьогодні став платформою для комунікації бізнесу, влади та громади задля розвитку туристичних дестинацій у Полтавській області».

У другій частині семінару було передбачено серію воркшопів щодо участі малого й середнього бізнесу в розвитку туристичних територій, розроблені та облаштуванні туристичних маршрутів, про які розповіли тренери Сергій Підмогильний, координатор розвитку мережі «Зелених шляхів»  та Олександр Бурсанов, голова ГО «Туристичне товариство «Карпатські стежки».

На другий день, 15 травня, для учасників був запланований виїзд за новим  туристичним маршрутом Полтавщини «Школи Лохвицького земства», де експерти в ході візиту давали свої поради щодо ефективності розвитку туристичної території. Були заплановані зупинки в м.  Миргород з оглядом Курортного парку та курорту «Миргород». У м. Чорнухи – почалося знайомство з першою школою Сластіона та музеєм Сковороди. Другу Земську школу за екскізами мали змогу відвідати в с. Піски Удайські, яка   збереглася, але потребуює реконструкції.

Школи Лохвицького земства, побудовані на початку XХ століття за проектами Опанаса Сластіона, – маленькі скарби рідної Полтавщини. У проектах ураховано все: місце розташування шкільного комплексу (зазвичай, на пагорбі), санітарні норми (були уже тоді, які диктували кількість вікон і висоту стель), наявність квартир для вчителя та сторожа й багато іншого, що створювало комфорт для учнів. І найголовніше: будівля повинна формувати естетичні смаки і виховувати патріотів. Опанасом Сластіоном було розроблено вісім проектів шкіл, де втілено архітектурно-художній вигляд будівель в українському національному стилі. Варто зазначити, що застосування під час проектування типових проектів було найбільш прогресивним у ті часи, однак у цьому випадку типові проекти передбачали «…створення не одного чи двох проектів шкіл, але ж цілої їх серії».

Практичний семінар став поштовхом для дискусій щодо покращення туристичної привабливості Полтавського регіону із цінними порадами від експертів, а учасники мали змогу знайти нові знайомства та партнерів.

Інформує прес-служба ПУЕТ

 

 

 

ЗНО-2019. Оприлюднено завдання з іспанської, німецької, французької мов

27 травня відбулося зовнішнє незалежне оцінювання з іспанської, німецької, французької мов.

Із завданнями сертифікаційних робіт та аудіофайлами частини «Розуміння мови на слух» з іспанськоїнімецькоїфранцузької мов можна ознайомитися у розділі «ЗНО-2019». 28 травня в цьому самому розділі буде розміщено правильні відповіді до тестів.

Згідно з інформацією регіональних центрів оцінювання якості освіти, участь у тестуванні з іспанської мови взяли 144 особи, що становить 94,7 % від загальної кількості зареєстрованих, із французької — 553 особи (89 % від кількості зареєстрованих), з німецької — 1952 особи (89 % від загальної кількості зареєстрованих).

Проведення зовнішнього незалежного оцінювання з цих предметів у пунктах тестування забезпечували 890 осіб. Дотримання процедури тестування контролювали 22 громадських спостерігачі.

Учасники зовнішнього незалежного оцінювання, які не змогли взяти участь в основній сесії зовнішнього оцінювання з іспанської, німецької, французької мов через причини, які не залежали від їхніх дій і волі, можуть зареєструватися для участі у додатковій сесії. Для цього необхідно протягом 5 робочих днів (з урахуванням дня проведення тестування) подати до регіонального центру, у якому проходили реєстрацію, документ, що підтверджує причину неучасті в основній сесії, та відповідну заяву. Докладніше про умови участі у додатковій сесії — у відповідному розділі.

Інформує УЦОЯО

На базі КПІ створили українсько-китайський центр інженерних інновацій

Наприкінці травня на базі НТУУ “Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського” відкрили Українсько-китайський центр інженерних інновацій. У ньому проводитимуть дослідження у галузі штучного інтелекту та працюватимуть над новітніми винаходами.

“Наразі в межах ініціативи відомої китайської компанії ми відкриваємо спільний центр. Далі ми плануємо спільно проводити фестиваль “Sikorsky Challenge” не лише в Україні, але й в Китаї. Крім того, передбачаємо відкриття двох спільних масштабних проектів – Українсько-китайського міжнародного інституту та лабораторії штучного інтелекту”, – зазначив ректор НТУУ “КПІ” Михайло Згуровський.

Центр має стати платформою для проектної роботи, насамперед, у сфері штучного інтелекту. Важливо, що розробки київських політехніків залишатимуться інтелектуальною власністю університету та його партнерів.

Інформує прес-служба КПІ 

На фото: Лі Люмін та Михайло Згуровський після відкриття Українсько-китайського центру інженерних інновацій

В Україні з’являться наукові ліцеї для школярів

Мета реформи шкільної освіти – дати шанс для розвитку таланту кожної дитини, тому йдеться про створення гнучкої системи з можливостями вибору різних траєкторій. Для дітей, які з дитинства цікавляться наукою та дослідженнями, а також демонструють хист саме до такої роботи, створюватимуть спеціальні  наукові ліцеї. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич, коментуючи прийняття Положення про науковий ліцей та науковий ліцей-інтернат, що було ухвалене на засіданні Уряду 22 травня 2019 року.

«Ми маємо дуже талановитих дітей, які вже в ранньому віці демонструють хист та бажання займатися дослідженнями, створювати інноваційні рішення, шукати відповіді на складні запитання. Часто такі школярі швидше засвоюють матеріал, потребують іншого підходу до навчання. Вони є скрізь, адже ні талант, ні допитливість не залежать від місця народження, доходу сім‘ї чи національності. Наше завдання – створити умови, які дозволили б цим дітям навчатися у швидшому темпі та отримувати поглиблені знання», – зазначила Лілія Гриневич.

 Вона додала, що наукові ліцеї – лише маленький елемент, який забезпечить нові можливості в системі шкільної освіти. У таких закладах діти муситимуть засвоїти як загальний держстандарт, так і стандарт спеціалізованої освіти наукового спрямування як надбудови. Наразі спеціалізований стандарт розробляється МОН та спільнотою освітян.

Наукові ліцеї не матимуть у своїй структурі початкової школи, тобто дітей на навчання у них можна буде відбирати тільки з 5-го класу. Усі учні наукових ліцеїв та ліцеїв-інтернатів отримуватимуть стипендії та безкоштовне харчування. Діти зможуть як підвозитись до закладу, так і отримати місце у гуртожитку та проживати поруч зі школою.

Для школярів, які проживатимуть в ліцеях-інтернатах, буде організовано чотириразове харчування, а для решти – одноразове.

Учні 5-8-х класів отримуватимуть стипендію у розмірі 32% від звичайної академічної стипендії студентів закладів вищої освіти І-ІІ рівня акредитації, учні 9-х класів – 36%, учні 10-х класів – 40%, а учні 11-12-х класів матимуть 44% академічної стипендії.

Заклад, який захоче отримати статус наукового ліцею, повинен буде пройти жорсткий відбір та засвідчити відповідність критеріям, закріпленим у Постанові.

Зокрема, науковий ліцей повинен:

 • мати укладений договір про співпрацю у сфері науки з закладом вищої освіти;
 • мати профільні методичні комісії;
 • залучити не менше двох досвідчених педагогічних або науково-педагогічних, наукових працівників до керівництва участі учнів у навчально-дослідницькій діяльності;
 • забезпечувати високу результативність участі учнів у навчально-дослідницькій, дослідницько-експериментальній, науковій, конструкторській, винахідницькій, пошуковій діяльності, що має бути підтверджено, зокрема, наявністю патентів, винаходів, реалізованих дослідницьких проектів тощо.

Щоб стати науковим ліцеєм, керівнику закладу загальної середньої освіти необхідно звернутися до Державної служби якості освіти. Після цього ДСЯО проведе позаплановий інституційний аудит і визначить, чи відповідає школа цим критеріям. Останнє слово про перетворення закладу в науковий ліцей буде за засновником закладу, який ним керує. Водночас утворити науковий ліцей у своєму складі зможуть і заклади вищої освіти за рішенням вченої ради.

Наукові ліцеї зможуть:

 • мати структурні підрозділи (окрім дошкільної та початкової освіти);
 • самостійно обирати форми організації освітнього процесу;
 • розробляти та апробовувати нові педагогічні технології, методи та форми навчання;
 • створювати тимчасові (від одного семестру або триместру) науково-дослідницькі класи та/або проектні групи учнів;
 • самостійно обирати форму, зміст та спосіб поточного та підсумкового оцінювання учнів, а також мати власну шкалу оцінювання;
 • провадити освітню діяльність за власними освітніми програмами, зокрема наскрізними (затвердженими Держслужбою якості освіти);
 • мати інклюзивні класи.

Науковий ліцей чи ліцей-інтернат матиме піклувальну або наглядову раду. Вона надаватиме пропозиції та рекомендації закладу, допомагатиме в організації заходів тощо. До ради зможуть входити представники наукових установ, закладів вищої освіти, інноваційних компаній, професійних асоціацій.

 

У Запорізькому вищому професійному училищі викладачі підвищували кваліфікацію

Днями на базі Державного навчального закладу «Запорізьке вище професійне училище» слухачі одразу двох груп курсів підвищення кваліфікації при КЗ «ЗОІППО» ЗОР пройшли педагогічну практику.

22 травня, для колег, представників закладів професійної освіти Запорізької області, які підвищували кваліфікацію за напрямом «Майстри виробничого навчання», заступник директора з навчально-виробничої роботи Граур І.В. представила досвід училища на тему «Компетентнісний підхід при підготовці учнів професій художнього напряму».

Багаторічним досвідом із застосування цифрових технологій в педагогічній практиці при підготовці учнів професій економічно-адміністративного напряму та професії оператор комп’ютерного набору поділилась майстер виробничого навчання Кішко К.В.

Яскраві флористичні композиції «Мрія про літо» з живих квітів та ягід виготовили всі присутні під час майстер класу, який для колег провела майстер училища за професіями художнього напряму Гудзь А.Ю. із застосуванням сучасного гаджету – документ-камери. Високо оцінили гості училища художню виставку творчих робіт учнів професій Живописець, Флорист, Декоратор вітрин. Слухачі курсів оглянули виробничі майстерні професій будівельного напряму, за якими здійснюється підготовка в ДНЗ «ЗВПУ».

23 травня до училища завітали слухачі курсів підвищення кваліфікації Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти за напрямом «Викладачі предметів професійно-теоретичної підготовки ЗП(ПТ)О». Для колег, викладачів системи професійної освіти Запорізької області, свій майстер клас з техніки «монотипія» за допомогою документ-камери продемонструвала викладач Прокоф’єва А.М. Кожен із присутніх мав можливість створити яскраві композиції в цій дивовижній техніці.

Досвідом створення і застосування у професійній діяльності сайтів навчальної спрямованості поділилася із колегами викладач Войтюк Т.М.

Заступник директора з навчально-методичної роботи Кулинич О.А. представила результати педагогічного експерименту «Розвиток інформаційної компетентності педагогічних працівників шляхом формування хмаро орієнтованого освітнього середовища», методичний супровід якого здійснює Інститут професійно-технічної освіти НАПН України. Колегам були продемонстровані блоги викладачів та майстрів училища, створені на платформі Google Cloud for education дистанційні навчальні курси тощо. З метою розповсюдження досвіду, отриманого в рамках педагогічного експерименту, Кулинич О.А. запропонувала колегам ознайомитися з презентацією «Цифровізація освіти: огляд сервісів для сучасного уроку».

Захоплення викликали у гостей творча виставка, яскраві фото-зони, виготовлені руками учнів і педагогів училища.

Заступник директора з НМР ДНЗ «ЗВПУ» Кулинич О.А.

 «Саміт соціального підприємництва» та «Social entrepreneur school IBS» у ЖНАЕУ

На базі Житомирського національного агроекологічного університету 24 травня проходив 64-й «Саміт соціального підприємництва».

З вітальним словом до присутніх звернулися ректор ЖНАЕУ Олег Скидан, ректор і власник Інституту Я.-У. Сандала (Норвегія), професор Ян-Урбан Сандал, керівник Центру інтелектуальної власності, інноватики та управління проектами ЖНАЕУ Ірина Литвинчук.

Зокрема, Скидан подякував за співпрацю і підтримку колезі з Норвегії, який поділився з колективом ЖНАЕУ власним  і світовим досвідом у галузі соціального підприємництва. Проведенню Саміту передувало ряд лекцій та заходів у рамках «Social entrepreneur school IBS», що протягом двох тижнів проходила у Житомирському агроуніверситеті. Здобуті знання, наголосив ректор, допоможуть у подальшій підготовці фахівців із різних спеціальностей, для яких важливі питання соціального підприємництва.

Ян-Урбан Сандал нагадав, що вперше Саміт провели 11 років тому і з того часу він проходить по  6 разів на рік у різних куточках світу. Приміром, 5- й  такий захід був у Литві, а 10-й у Чернівцях. Загалом за цей час «Саміт соціального підприємництва»  побував на трьох континентах. У 2008 році він збирав науковців, бізнесменів та політиків у Норвегії. Тоді йшлося про те, що це не разовий проект, а тенденція, яку потрібно розвивати і за якої варто слідкувати. Аудиторія Саміту – це не тільки молодь, наукова спільнота, а представники різних сфер діяльності.

Також ректор Інституту Я.-У. Сандала відзначив, що для учасників «Social entrepreneur school IBS»  у ЖНАЕУ було підготовлено презентації та матеріали високого рівня. Він подякував за теплий прийом українській стороні і разом з ректором Скиданом вручили дипломи 24 випускникам Школи.

Ірина Литвинчук розповіла, що навчальний курс «Social entrepreneur school IBS» складався із трьох частин, дипломи отримали ті, хто успішно освоїв їх усі.

У рамках Саміту в Житомирі діяла виставка виробів та продукції, а також провели екскурсію в Ботанічному саду і Центр іпотерапії, дві дискусійні панелі за участю підприємців, бізнес-практиків і громадських активістів, науковців, представників організацій і органів влади  – «Соціальне підприємництво у дії: погляд практиків», «Соціальне підприємництво: наукова проблема».

Довідково: Саміт організований Житомирським національним агроекологічним університетом спільно з Інститутом Д-ра Я.-У. Сандала (Норвегія) за експертної підтримки Проекту FORBIZ в рамках програми EU4Business, тренерського центру з підприємництва компанії ТОВ «Synergy Development Consulting», Лундського університету (Швеція), Державної установи Алитусський коледж (Литва), Ханойського університету науки і технологій (В’єтнам), Арабського Центру стратегічних та економічних досліджень (ОАЕ). Мета заходу  – підвищення рівня обізнаності підприємницького сегменту міської громади стосовно закордонних практик ведення бізнесу в сучасних умовах, сприяння просуванню брендів місцевих виробників та налагодження міжнародного співробітництва.

 

 

Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

Global Teacher Prize Ukraine: стартував новий сезон

Третій сезон щорічної національної премії для вчителів Global Teacher Prize Ukraine розпочато. Цього року переможець премії отримає рік безкоштовного навчання, поїздку до Дубаю на Global Education and Skills Forum 2020 і головний грошовий приз у 250 тисяч гривень.

«У 2019 році увага українців прикута до президентських та парламентських виборів. Але насправді головні вибори року в Україні — це обрання найкращих учителів, — говорить Зоя Литвин, голова громадської спілки “Освіторія”, організатор та голова журі премії Global Teacher Prize Ukraine. — Саме освітяни зараз виховують майбутніх президентів країни, інноваторів, лідерів думок. Сучасна школа — не про минуле, вона — про зміни в суспільстві, про інновації. Мета премії — наголосити на важливості професії вчителя, бо майбутнє України починається сьогодні в шкільних аудиторіях».Цього року найкращого вчителя України оберуть серед десяти фіналістів. До експертного журі національної премії увійшли голова «Освіторії» Зоя Литвин, телеведуча ТСН і куратор премії Наталія Мосейчук, ініціатор та натхненник освітнього руху EdCamp в Україні Олександр Елькін, заступник міністра освіти і науки України Вадим Карандій, переможець Global Teacher Prize Ukraine 2018 Олександр Жук та ще двоє членів журі, які стануть відомі вже незабаром.

За два роки в національній премії Global Teacher Prize Ukraine взяли участь понад 5000 учителів. Переможець 2017 року Паул Пшенічка потрапив до рейтингу «100 найвпливовіших українців» журналу «Фокус» (уперше за 26 років незалежності в такому рейтингу опинився педагог) і виступив перед депутатами з трибуни Верховної Ради. А переможець премії 2018 року викладач інформатики із Запоріжжя Олександр Жук увійшов до рейтингу «30 under 30» за версією Kyiv Post та до топ-10 інноваторів України у рейтингу журналу «Фокус».

«Ключ до незворотних реформ у країні — це вчителі. Вони критично мислять, розуміють, що світ сьогодні глобальний, знають, як бути корисними й, урешті, вміють цьому навчити. Премія Global Teacher Prize Ukraine показує країні саме таких вчителів, демонструє, що їх багато. Я закликаю всіх українських вчителів подаватися на премію. Ви відчуєте впевненість у своїх силах та відчуття педагогічної свободи», — зазначила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

З 11 квітня до 1 серпня всі вчителі середньої школи можуть подати заявку учасника на офіційному сайті премії. Номінувати свого педагога також зможуть усі охочі українці.

Global Teacher Prize — «Нобелівська премія» для вчителів, започаткована арабським мільярдером Санні Варкі у 2014 році. Це одна з найбільших премій у світі за професійні досягнення, а у сфері освіти — перша і єдина премія такого масштабу. Нагороду вручають за видатний внесок у професію вчителя. Вона становить 1 мільйон доларів. Національну премію в Україні з 2017 року реалізовує громадська спілка «Освіторія», мета якої — не лише популяризувати новаторські підходи в освіті, а й підняти престиж викладача.

Сьогодні – ЗНО з іноземних мов

27 травня близько 3 тисяч абітурієнтів упродовж 150 хвилин виконуватимуть завдання сертифікаційних робіт з іспанської, німецької, французької мов.

Допуск абітурієнтів до пункту тестування триватиме з 10:15 до 10:50, початок зовнішнього незалежного оцінювання – 11:00.

Вхід учасників до пунктів проведення ЗНО буде дозволено лише за наявності таких документів:

 • оригіналу Сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання;
 • паспорта або іншого документа, серію (за наявності) та номер якого зазначено в Сертифікаті;
 • запрошення-перепустки для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, яке учасники мають самостійно роздрукувати з інформаційної сторінки.

Учасника не буде допущено до пункту проведення ЗНО у разі:

 • неможливості пред’явлення оригіналу Сертифіката, паспорта або іншого документа, серія та номер якого зазначені в Сертифікаті, або за умови надання копій цих документів;
 • запізнення.

Загальна кількість завдань роботи — 59.

Максимальна кількість балів, яку можна набрати, правильно виконавши всі завдання, — 72.

Сертифікаційна робота складається з чотирьох частин:

 • Частина «Розуміння мови на слух (аудіювання)» містить 16 завдань різних форм; відповіді на них треба позначити у бланку відповідей А.
 • Частина «Читання» містить 22 завдання різних форм; відповіді на них треба позначити у бланку відповідей А.
 • Частина «Використання мови» містить 20 завдань; відповіді на них треба записати у бланку відповідей А.
 • Частина «Письмо» містить одне завдання відкритої форми. Відповідь на нього потрібно написати у бланку відповідей Б.

Учасники розпочнуть роботу в тестовому зошиті із завдань частини «Розуміння мови на слух (аудіювання)».

Під час типової промови, що звучатиме перед початком виконання завдань сертифікаційної роботи, інструктор запропонує абітурієнтам прослухати фрагмент аудіозапису та перевірити якість звуку. Якщо всі учасники тестування підтвердять задовільну якість звуку, один  із них поставить підпис в аудиторному протоколі. Якщо хтось з абітурієнтів матиме зауваження до якості відтворення запису, він має підняти руку й повідомити про проблему інструкторові. Інструктор здійснить передбачені відповідною інструкцією заходи для забезпечення якісного звуку під час тестування.

На виконання завдань частини «Розуміння мови на слух (аудіювання)» буде  відведено 30 хвилин. Учасникам запропонують прослухати кілька аудіозаписів тривалістю від 10 секунд до 3 хвилин кожний. Запис кожного з блоків фрагментів тексту буде повторено двічі (з німецької та іспанської мов). У записі передбачені паузи різної тривалості. Вони дозволять абітурієнтам ознайомитися з формулюваннями тестових завдань і виконати їх у тестовому зошиті. Після прослуховування усіх записів учасникам тестування буде також надано час (до 10 хвилин) для перенесення відповідей на тестові завдання з аудіювання у бланк А.

Після виконання завдань цієї частини сертифікаційної роботи абітурієнти зможуть виконувати завдання наступних частин у довільному порядку.

Нагадуємо, що під час проходження тесту абітурієнт не може мати при собі будь-яких засобів зв’язку, пристроїв зчитування, оброблення, збереження та відтворення інформації, друкованих і рукописних матеріалів, що не передбачені процедурою тестування.