Daily Archives: 21/05/2020

Без іграшок та басейнів: які правила готують для дитсадків, спортзалів та ЗНО

Дитячі садки, спортзали, готелі та громадський транспорт після двох місяців карантину працюватимуть з підвищеними заходами безпеки.

Нові правила запровадять також для зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Наразі МОЗ підготувало проєкт рекомендаціїй та винесло його на громадське обговорення. Але шанси, що ці рекомендації стануть реальністю, досить високі.

Вже 22 травня в країні планують відкрити наземний громадський транспорт, великі магазини до 1000 кв. м та спортзали. На черзі також інші суттєві послаблення – запуск роботи дитячих садків та проведення ЗНО для вступників.

Ось основні пункти проєкту рекомендацій МОЗ.

Дитячі садки

 • Заборонити використання багаторазових рушників з тканини, м’яких іграшок, килимів з довгим ворсом.
 • Заборонити масові заходи – вистави, свята чи концерти з глядачами та за участі дітей з інших груп.
 • Віддавати перевагу іграм на відкритому повітрі та неконтактним іграм.
 • Обов’язковий температурний скринінг для співробітників перед зміною.
 • Температурний скринінг дітей після прибуття та кожні чотири години протягом дня.
 • Дітей слід передавати вихователю на вулиці. Батьки мають бути в масці.
 • Садочки мають бути обладнані засобами для миття рук та спиртовмісними засобами дезінфекції для рук. Очищати руки слід, щонайменше, кожні дві години.
 • Прибирання приміщення та дезінфекція поверхонь має відбуватись кожні дві години та після закінчення занять.

Спортклуби

 • Заборонено використовувати багаторазові рушники.
 • Заборонена робота басейнів, спа, масажу, барів, дитячих кімнат, групових занять для дітей.
 • Слід розвантажити роздягальні та душові – кожна друга шафка має бути закритою.
 • У приміщенні одночасно може бути не більше ніж 1 людина на 10 кв. м площі залу.
 • Групові заняття мають проводитись за попереднім записом не більш як для 10 учасників, якщо йдеться про приміщення, де на одну людину буде припадати 5 кв. м.
 • Для співробітників та відвідувачів також обов’язковий температурний скринінг перед прибуттям. Працівники мають бути в масках.
 • Має бути вільний доступ до рідкого мила, засобів дезінфекції.
 • Прибирання, дезінфекція поверхонь та провітрювання приміщення має бути кожні дві години та після закінчення занять.

Готелі

 • Для співробітників та відвідувачів також обов’язковий температурний скринінг перед прибуттям.
 • Працівники та відвідувачі поза власним номером мають бути в масках чи респіраторах.
 • Має бути вільний доступ до рідкого мила, засобів дезінфекції.
 • Якщо у відвідувача підніметься температура та з’являться ознаки ГРВІ, його слід ізолювати в номері до прибуття швидкої допомоги.
 • У вестибюлі одночасно має бути не більше однієї людини на 10 кв. м площі.
 • У всіх інших зонах адміністрація має забезпечити соціальну дистанцію не менш як 1,5 метра.
 • Заборонена робота місцевих тренажерних залів, конференц-залів та спа.
 • Харчування мають забезпечити або в номерах, або на літніх терасах ресторанів.

ЗНО та інші масові тестування

 • Учасники допускають на іспит лише у масці чи респіраторі та після температурного скринінгу. Для тих, кого не допустять за станом здоров’я, буде можливість скласти іспит в інший час.
 • Заборонені масові скупчення людей і черги без дотримання соціальної дистанції.
 • Під час розсадження між учасниками має бути дистанція не менш як 1,5 метра.
 • У приміщенні має бути вільний доступ до рідкого мила, засобів дезінфекції.
 • Перед початком тестувань та після завершення приміщення мають прибрати, а поверхні дезінфікувати.

Громадський транспорт

 • Усі працівники перед зміною мають проходити температурний скринінг.
 • Водії, кондуктори та пасажири мають бути в масках чи респіраторах, пасажирів без масок в салон допускати не можна.
 • Пасажирів в салоні має бути не більше, ніж місць в конкретному виді транспорту.
 • Перед кожним рейсом в транспорті мають здійснювати вологе прибирання з використанням антисептиків.
 • На автостанціях і в салонах мають розповсюджувати інформаційні матеріали щодо профілактики поширенню коронавірусу та встановити стаціонарні дезінфектори.
 • Робота залів очікування має бути під забороною, на автостанціях пасажири мають дотримуватися соціальної дистанції не менше 1,5 метра.

 

Адаптивний карантин триватиме до 22 червня 2020 року

карантин

ДИТСАДКИ ЗМОЖУТЬ ВІДКРИВАТИСЬ ІЗ 25 ТРАВНЯ, ДОЗВОЛЕНО ПРОВЕДЕННЯ ЗНО І ВСТУПНИХ ВИПРОБУВАНЬ – РІШЕННЯ УРЯДУ.

До 22 червня 2020 року триватиме адаптивний карантин, однак з 25 травня зможуть відкриватись дитячі садки у тих регіонах, які відповідатимуть умовам для послаблення карантину. Також дозволено проведення ЗНО, ДПА у формі ЗНО і вступних випробувань, зокрема ЄВІ та ЄФВВ. Відповідне рішення ухвалив Уряд. 

“Вже з 25 травня зможуть відкриватись дитячі садки, однак в кожному окремому регіоні точна дата залежатиме від епідеміологічної ситуації в ньому. Основна сесія ЗНО відбудеться з 25 червня до 17 липня, дозволено проводити вступні іспити, зокрема ЄВІ та ЄФВВ. Наголошую, що найпершим пріоритетом для нас лишається збереження здоров’я та життя дітей, випускників і педагогів. Тому закликаємо і надалі дотримуватись умов карантину і рекомендацій для закладів, які найближчим часом будуть опубліковані на сайтах МОН і МОЗ”, – зазначила т.в.о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій. 

Загальна заборона відвідувати заклади освіти здобувачами лишається в силі. Заклади можна буде відвідувати, зокрема, для участі у:

 • ЗНО, ДПА у формі ЗНО,
 • вступних випробуваннях, зокрема єдиному вступному іспиті з іноземної мови, єдиному фаховому вступному випробуванні,
 • атестації у формі тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів “КРОК”.

Рішення про послаблення протиепідемічних заходів у окремому регіоні приймає регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. У регіонах, в яких здійснюватиметься послаблення карантинних обмежень, дозволяється:

 • з 25 травня – відвідувати заклади дошкільної освіти,
 • з 1 червня:
 1. відвідувати заняття у групах не більше 10 осіб у закладах освіти, 
 2. проводити професійно-практичну підготовку та державну  кваліфікаційну атестацію в закладах профтеху, підготовчі заходи до практичної підготовки на виробництві, 
 3. проводити лабораторні роботи і тренажерні заняття, 
 4. проводити атестації здобувачів вищої освіти та відповідні підготовчі заходи, 
 5. отримувати документи про професійну (професійно-технічну) та вищу освіту,
 6. брати участь в освітньому процесі в освіті дорослих, 
 7. брати участь у публічному захисті наукових досягнень у формі дисертацій та відповідних підготовчих заходах.

Остаточна дата дозволу цих процесів залежатиме від епідеміологічної ситуації  в кожному окремому регіоні.

Рекомендації для закладів освіти щодо роботи в умовах карантину, зокрема для проведення ЗНО та роботи дитсадків, будуть опубліковані на офіційних ресурсах МОН та МОЗ після того, як їх підпише головний санітарний лікар України. 

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки затвердило оновлений графік проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році: основна сесія відбудеться 25 червня – 17 липня.

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ: КРЕАТИВНИЙ ДОСВІД

Дистанційна освіта

Досвід дистанційного навчання під час карантину засвідчив: тут вистачає не тільки плюсів а й таких проблем, як слабка мотивація учнів, часом саботування ними спільної роботи, певна примусовість, невідлагодженість фідбеку. Чому б не зібрати для їх вирішення ефективні інструменти, методики, кращі ідеї, креативних людей?!
         

Так ось. Чимало корисного можуть підказати мої земляки з Сєвєродонецька – нинішнього адмінцентру Луганщини. Його за основним науковому, виробничим профілем називають містом хіміків і кібернетиків. В кінці квітня тут, наприклад, стартували (підключався!) унікальні онлайн захисти дипломних робіт випускників місцевого Вищого профучилища. Того самого , де розробили свій електронний підручник, молодий автор якого (між іншим, випускник цього ж ВПУ) вже став кандидатом педагогічних наук. Директор училища, відмінник освіти Юрій Кузьмінов забезпечив рекордну комп’ютеризацію альма-матер, що, скажімо, допомогло “вепеушнікам” на рівних зі студентами тутешнього університету змагатися в ПРООНівському Хакатоні початкуючих програмістів.


Разом з ним для мозкового штурму треба б закликати і іншого земляка, професора Володимира Грищенко, який з однодумцями організував Всеукраїнський бізнес-турнір “Стратегія фірми”. Днямиі він зробив мене свідком фіналу цього чудового турніру, президентом якого є. Заснували його в тривожному 2014 році; нинішній – сьомий за рахунком. В заключний етап марафону вийшли 80 з 1960 учасників, які представляють усі області України, – від столиці до глибокої провінції (109 міст, 45 селищ, 138 сіл, 930 середніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладів), Польщу, Болгарію, Словаччину, Естонію, Норвегію, Німеччину, США.


З поправкою на карантин традиційний очний фінал в Києві трансформували в дистанційний. На другий день фінальних баталій організатори створили кризу в віртуальному економічному просторі, знизили купівельну спроможність населення. Все ніби в нашому рельному житті. Як вдалося відреагувати настільки динамічно?


– Турнір проводиться на основі не імпортного, а українського бізнес-симулятора ViAl +, – розповідає голова оргкомітету, молодий доцент КНЕУ, к.е.н Віталій Паздрій (до речі, він займається впровадженням нових форм освіти й на рівні МОН).

– Разом з основним розробником системи, моїм однокурсником, а тепер успішним вінницьким підприємцем Олександром Грищенком ми створили абсолютно реалістичну економічну середу, відповідну українським реаліям, в тому числі щодо законодавчого поля, бухгалтерського обліку, банківських інструментам тощо. Тому як розробники маємо можливість оперативних коригувань комп’ютерних програм.


Подібні навчальні тренажери, симулятори широко використовуються в світі. Бачив таке в знаменитій Бізнес-школі Чиказького університету. Але заняття на них обходяться недешево. Освітній же турнір “Стратегія фірми” некомерційний, для учасників безкоштовний, до того ж його призери отримують премії.

“Поки якось ще тримаємося на своєму особистому фінансуванні, – повідомляє В.Грищенко. – Не можна ж кидати таке дітище! Розвиваємо у молоді не просто навички управління
економічними процесами, підприємництвом, а й творчу, ділову ініціативу, креативні здібності, допомагаємо навчитися стратегічно мислити, вміти прораховувати причинно-наслідкові зв’язки.
Почитайте відгуки на нашому сайті: для багатьох турнір (всього в ньому вже взяло участь близько 15 тисяч осіб) став доброю школою, трампліном до покликання. Відзначають, що навчилися покладатися не тільки на інтуїцію, а і критично аналізувати свої дії, прогнозувати їхні наслідки, відповідати за них”.
         

Ще б пак! В місяці турніру начебто спресовані роки становлення, розвитку власної справи в конкурентному середовищі. Помилишся в оцінці ринку, свого балансу, виборі продукції, банківських інструментів, закупівлях устаткування, сировини, в штатах, оплаті праці, рекламі, цінах реалізації – тебе обженуть інші.

– Чимало учасників не витримали атаки кризи, збанкрутували, – розказує О. Грищенко. – Приємно, що більшості вдалося видертися. Ми тут вперше випробували американську модель антикризової держпідтримки, але використовувати її потрібно оптимально.
         

Зараз багато говориться про необхідність на базі ІТ, штучного інтелекту моделювати стратегію і тактику бізнесу, держави. Ініціатива з бізнес-турніром на дуже сучасній, вітчизняній основі може бути корисною і в цьому плані, заслуговує підтримки від реального бізнесу, державних органів, які займаються його розвитком, освітою, молоддю. До того ж його організатори планують використовувати накопичений досвід і для впровадження нової системи дистанційного підвищення кваліфікації педагогів.
         

В цьому році Міносвіти  продовжило свою  інформаційну участь. Зазвичай керівники МОН зустрічалися з фіналістами, вручали їм дипломи. Хочеться вірити, що після карантину така традиція продовжиться. Мова зовсім не  про данину формальності. 

Увага до Всеукраїнського турніру могла б допомогти розкрити “маленький”, але визначний секрет успіху великої кампанії з дистанційного навчання.
     

Як турнір зняв у себе ті проблеми онлайн навчання, про які сказано на початку? Як учасники витримали напружену роботу по кілька годин в день протягом трьох з гаком місяців? Чому щосили без нагадувань користувалися посиланнями на довідкові, теоретичні матеріали, підтягували і наполегливо застосовували знання математичного апарату, зверталися до консультантів? Та тому, що було цікаво, а серйозна справа будується як гра, змагально, викликаючи ентузіазм.

І організаторів, починаючи з регіональних етапів, підтримує сформований громадський актив. Турніром зацікавилися багато навчальних закладів всіх рівнів (включаючи інститути післядипломної навчання педагогів, профтехосвіта, сільські школи), регіональні органи освіти.

Ще одне. Відома і про такі труднощі дистанційного навчання школярів,  як присутність на заняттях батьків. На турнірі теж спочатку зіткнулися з аналогічною проблемою,  а також із залаштунковою участю вчителів. Чи потрібні дітям, підліткам незаслужені перемоги?! Вони і самі здатні приймати плідні рішення, причому, як було очевидно, більш оригінальні і сміливі, ніж у дорослих. Вихід знайшли в організації, на додачу до учнівської та студентської, ще двох ліг: наставників для вчителів, викладачів вишів й для сімей. Додатковий добрий імпульс! Назвемо тільки тих, хто  щойно отримав нагороди абсолютних чемпіонів 2020 року: школярку Вікторію Астаф’єву з Кропивницького, второкурсника НТУ “КПІ” Максима Ландо, шкільну вчительку Ольгу Плахотю з Краматорська, сім’ю Кадук з поки ізольованих Чернівців.
         

У стратегії формування майбутнього країни, її еліти багато доданків. Ми назвали деякі. Навряд чи всі учасники турніру, – від учнів ВПУ до співробітників департаментів освіти, викладачів вишів – зароблять найближчим часом реальні, а не умовні мільйони. Але хіба то, що надбано  ними, менш цінне?

 

 

Семен Перцовський,
заслужений журналіст України,
секретар Луганської регіональної організації НСЖУ
            

Засідання методичної секції педагогічних працівників професій для всіх галузей економіки

«Використання сучасних педагогічних технологій на уроках професійної підготовки» – тема засідання методичної секції педагогічних працівників із професій загальних для всіх галузей економіки (оператор з обробки інформації та програмного забезпечення, обліковець з реєстрації бухгалтерських даних, секретар керівника (організації, підприємства, установи), оператор комп’ютерного набору, касир (в банку)), яке відбулося 20 травня у режимі онлайн.

Досвідом роботи з використання додатку Google Classroom при викладанні спеціальних дисциплін під час дистанційного навчання поділилася Лихтей К.А., викладач спеціальних дисциплін Вищого професійного училища №  34 м. Виноградів.

Про формування освітнього простору в сучасних умовах на уроках професійно-теоретичної підготовки, інформувала учасників Любчинська О.І., викладач спеціальних дисциплін Вищого професійного училища  № 3 м. Мукачево.

Викладач спеціальних дисциплін Свалявського професійного будівельного ліцею Штиглинець М.Г. розповіла про використання онлайн дошки (Padlet) в освітньому процесі.

Про використання онлайн сервісу KAHOOT під час професійно-теоретичної підготовки говорив Гніненко В.О., викладач спеціальних дисциплін ДНЗ «Ужгородський центр професійно-технічної освіти».

Палош Н.М., завідувач інформаційно-аналітичного кабінету НМЦ ПТО, здійснила огляд онлайн сервісів для здійснення контролю знань здобувачів освіти з професійної підготовки та зосередила увагу на  їх перевагах та недоліках.

Також у рамках секції відбулося засідання регіональної творчої групи зі створення електронного навчально-методичного комплексу з професії оператор з обробки інформації та програмного забезпечення. Під час засідання членами творчої групи було обговорено зміст збірника орієнтовної освітньої програми, структуру та розділи комплексу. Також зверталася увага на обсяг теоретичного матеріалу та підборі фото та відеоматеріалів, рисунків, таблиць тощо.

Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Закарпатській області

 

Обережно – кліщі! Як не підхопити хворобу Лайма, енцефаліт і марсельську гарячку

Щорічно в теплий весняно-літній період у лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо. 

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування доволі мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає просто із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.

Рівень захворюваності на ці хвороби в Україні з кожним роком зростає, що пов’язано і з глобальними змінами на земній кулі, мутаціями кліщових видів, розвитком туризму, і, що найгірше, наслідки перенесених хвороб починають набувати хронічних форм.

Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис. осіб.

Аби уникнути укусів кліщів фахівці радять дотримуватися таких правил:

1. Для прогулянок на природі покривати голову головним убором і одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

2. Кожні 2 години прогулянки оглядати себе і своїх супутників, особливо дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежити слід ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі очищати від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. Повернувшись додому, одразу змінити та ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Перевірити також речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

5. Використовувати для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.

Якщо Ви виявили кліща на шкірі, слід:

1. Негайно звернутися до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видалити його самостійно: можна змастити кліща олією, повільно витягнути разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

2. Після видалення кліща змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.

3. Після видалення ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити.

4. Протягом двох тижнів щоденно замірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

Інформація МОЗ України

МОН винесло на громадське обговорення проєкт положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників

Такі центри покликані сприяти професійному розвитку педагогів шкіл, дитсадків, інклюзивно-ресурсних та міжшкільних ресурсних центрів.

“Необхідність такого розвитку продиктована і світовим принципом освіти впродовж життя, який дозволяє лишатись конкурентоспроможним фахівцем, і українськими освітніми реформами, які потребують професійних педагогів.

Ми впевнені у важливості центрів професійного розвитку і запрошуємо освітянську спільноту долучатись до роботи над положенням про такі центри”, – зазначила очільниця МОН Любомира Мандзій.

Завданнями центрів мають стати:

 • консультативна підтримка вчителів щодо професійного розвитку, супервізії, документації закладу, освітніх та навчальних програм, організації освітнього процесу (у тому числі з використанням технологій дистанційного навчання);
 • професійна підтримка вчителів щодо компетентнісного, особистісно орієнтованого, діяльнісного, інклюзивного підходів до навчання й нових освітніх технологій;
 • сприяння професійному розвитку педагогів, зокрема через координацію професійних спільнот, поширення інформації щодо професійного розвитку, формування баз даних програм підвищення кваліфікації та джерел, необхідних для професійного розвитку;
 • психологічна підтримка педагогів;
 • взаємодія та співпраця з органами державної влади та місцевого самоврядування.

Проєкт передбачає, що засновниками центрів можуть стати районні, міські (районні в місті) ради. Кілька засновників можуть спільно утворити центр та укласти договір про спільну діяльність.

Кожен центр зможе діяти в межах території обслуговування, яку визначає його засновник. Така територія визначається з розрахунку, що в закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти, інклюзивно-ресурсних та міжшкільних ресурсних центрах, розташованих на території його обслуговування, має працювати не менше:

 • 500 педагогів – якщо заклади освіти та установи на території обслуговування центру розташовані в селах та містах;
 • 750 педагогів – якщо заклади освіти та установи на території обслуговування центру розташовані виключно в містах.

Управляти центром має директор, якого призначатимуть через конкурс.

Фінансувати такі заклади мають засновники. Також джерелами фінансування можуть стати благодійні внески юридичних та фізичних осіб.

Ознайомитись із проєктом положення можна в документі нижче:

Завантажити документ

Пропозиції та зауваження можна надсилати до 8 червня на v_bozhinskiy@mon.gov.ua з темою повідомлення “Громадське обговорення”.

Зазначимо, що, згідно з новим законом “Про повну загальну середню освіту”, до 1 вересня 2020 року науково-методичні (методичні) центри та кабінети мають реорганізувати в центри професійного розвитку педагогів.

Джерело