Daily Archives: 08/07/2020

Діти 1 вересня підуть до школи, – Ляшко

1 вересня українські школярі підуть до школи, але можливо доведеться обмежувати одночасне перебування дітей в класах.

Про це в інтерв’ю BBC News Україна сказав головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

«Підуть. Але як — це вже питання, яке ми проговорюємо з новим в.о. міністра освіти. Є декілька варіантів. Можливо, доведеться обмежувати одночасне перебування дітей в класах. Розглядаємо варіанти, що, наприклад, математика буде в класі, а історія буде дистанційно проводитись», – сказав Ляшко.

За його словами також можливий варіант розведення дітей по змінах.

«Думаю, що ці моделі ми напрацюємо. Спрогнозувати епідситуацію на вересень майже неможливо. Готуємось і до найгірших сценаріїв, до дистанційної освіти, до проміжних варіантів і до повністю повернення дітей до школи», – повідомив головний санітарний лікар.

Уряд готує нові правила навчання в школах

Щодо тривалості відпустки вихователів у 2020 році – відповідь МОН

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 №694, яка набрала чинності з 1 січня 2020 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 №346, зокрема щодо збільшення тривалості щорічної основної відпустки деяким категоріям педагогічних працівників.

Відповідно до зазначених змін з 1 січня 2020 року тривалість щорічної основної відпустки вихователів закладів дошкільної освіти, незалежно від груп дітей, з якими вони працюють, зокрема й загального розвитку, з 2020 року становить 56 календарних днів.

У листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України №1/9-59, №02-8/100 від 30.01.2020 року «Щодо тривалості щорічної основної відпустки вихователів закладів дошкільної освіти у 2020 році», адресованому Департаментам (управлінням) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрації, зазначено, що у 2020 році вихователям закладів дошкільної освіти за період роботи з 2019 по 2020 роки надається щорічна основна відпустка тривалістю 56 календарних днів без дотримання пропорційності відпрацьованому робочому часу. Зазначеним працівникам, які за такий же період роботи отримали відпустку повної тривалості у 2019 році, додаткові дні відпустки у 2020 році не надаються.

Разом з тим, всупереч роз’ясненням Міністерства освіти і науки України в листі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) №3512-06/22258-06 від 02.04.2020 вказано, що за 2019-2020 рік щорічна основна відпустка має надаватися пропорційно відпрацьованому часу. Так, Мінекономіки зазначає: «за робочий рік з 01.09.2019 року по 30.08.2020 року, у якому підвищено тривалість щорічної основної відпустки, на нашу думку, повинна розраховуватися пропорційно відпрацьованому робочому часу, тобто з 01.09.2019 по 31.12.2019 – виходячи з 42 календарних днів, а з 01.01.2020 по 30.08.2020 – виходячи з 56 календарних днів.

У зв’язку з цим, склалася ситуація за якої в усіх районах м. Києва, окрім Дарницького, вихователям закладів дошкільної освіти надають відпустку за період роботи з 2019 по 2020 роки тривалість 56 календарних днів без дотримання пропорційності відпрацьованого робочого часу. В Дарницькому районі м. Києва вихователі та інші працівники, яким з 2020 року тривалість відпустки було збільшено (понад 1200 працівників), одержують відпустку пропорційно відпрацьованому робочому часу, оскільки роботодавці керуються вищевказаним листом Мінекономіки.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про освіту» встановлено, що листи, інструкції, методичні рекомендації, інші документи органів виконавчої влади, крім наказів, зареєстрованих Міністерством юстиції України, та документів, що регулюють внутрішню діяльність органу, не можуть встановлювати правові норми. Натомість листом Мінекономіки встановлюються нові правові норми, зокрема щодо порядку надання відпусток педагогічним працівникам.

При цьому, Міністерство освіти і науки України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов’язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

У зв’язку з ситуацією, що склалася, КМОППОіНУ, звернулася до Міністерства освіти і науки України та Мінекономіки щодо питання надання вихователям ЗДО щорічної основної відпустки тривалістю 56 календарних без дотримання пропорційності відпрацьованому робочому часу.

Міністерство освіти і науки України у відповіді на звернення КМОППОіНУ (лист №11-4276 від 25.06.2020 року) вказало, що «… Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

При цьому, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) дав офіційне тлумачення частині першій статті 58 Конституції України, у якому зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Тобто подія зміни розміру тривалості щорічної основної відпустки вихователів дошкільних закладів настала 1 січня 2020 року. Отже, з 1 січня 2020 року вихователям закладів дошкільної освіти надається щорічна основна відпустка тривалістю 56 календарних днів, і немає ніяких підстав надавати у 2020 році вихователям закладів дошкільної освіти за повний рік роботи щорічну основну відпустку іншої тривалості.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 №346 зазначено, що роз’яснення щодо застосування цієї постанови надає Міністерство соціальної політики разом з Міністерством освіти і науки та Міністерством охорони здоров’я (в межах компетенції)…».

Міністерство освіти і науки України не поділяє думку Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, висловленою у листі від 02.04.2020 №3512-06/22258-06.

Зважаючи на вищенаведене, у 2020 році вихователям закладів дошкільної освіти за період роботи з 2019 по 2020 роки має надаватися щорічна основна відпустка тривалістю 56 календарних днів без дотримання пропорційності відпрацьованому робочому часу.

40 українців виграли стипендії Програми ЄС Erasmus+

40 українців з-поміж 2452 стипендіатів з усього світу розпочнуть навчання на спільних магістерських програмах Erasmus Mundus в університетах Європи за фінансової підтримки Програми Європейського Союзу Erasmus+. Переможці конкурсу стипендій цього року представляють 142 країни з 6 континентів.

«Українські студенти Erasmus Mundus виконують роль “амбасадорів”, або “дипломатів”, які просувають і підтримують Україну в Європі, а після повернення сприятимуть розвитку та впровадженню реформ у своїй державі», – підкреслив посол Матті Маасікас, голова Представництва ЄС в Україні.

33 жінки і 7 чоловіків із Києва, Одеси, Запоріжжя, Харкова, Дніпра, Острога, Полтави та інших регіонів планують розпочати своє навчання на спільних магістерських програмах Erasmus Mundus (Erasmus Mundus Joint Degrees) із серпня-вересня цього року у найкращих університетах Швеції, Естонії, Фінляндії, Італії, Іспанії, Ірландії, Нідерландів, Франції, Бельгії, Сполученого Королівства, Португалії, Австрії та Німеччини.

Цього року українські студенти обрали наступні теми магістерських програм: урбанізація, глобалізація та гендерні дослідження; наномедицина та суспільне здоров’я; туризм, культура, медіа та мистецтво; інженерія та ІТ; економіка та підприємництво; кліматичні зміни тощо.

Усього на конкурс 2020 р. від України подали 256 заявок з-поміж 29 145 заявок від кандидатів із 180 країн світу. Таким чином, разом з Україною до ТОП-20 країн, які показали високі результати під час конкурсу, входять: Бангладеш, Бразилія, Китай, Колумбія, Єгипет, Ефіопія, Індія, Індонезія, Іран, Казахстан, Мексика, Непал, Нігерія, Пакистан, Філіппіни, Росія, Іспанія, США та В’єтнам. Крім того, 950 заявок подали кандидати з країн Східного партнерства (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія та Молдова), з яких 115 кандидатів отримали фінансування. І знову Україна здобула найвищу кількість стипендій серед країн Східного партнерства. Дізнайтеся більше в інфографіці.

Починаючи з 2014 року, 248 українських студентів взяли участь у спільних магістерських програмах Erasmus Mundus – 234 магістри та 14 аспірантів.

Додатково: Erasmus+ – це Програма Європейського Союзу на період 2014–2020 рр., що підтримує проєкти співпраці, партнерства, заходи і мобільність у сфері освіти, професійної підготовки, молоді і спорту.

Спільні магістерські програми Erasmus Mundus  – це унікальні магістерські програми, що розроблені партнерством університетів мінімум із двох країн Європи, які надають стипендії кандидатам з усього світу та покривають витрати на навчання, трансфери, візу, страхування та щомісячну стипендію в 1000 євро тощо. Окрім основних освітніх програм студенти мають можливість відвідувати мовні та інші курси, а також дізнатись більше про країни Європи, їхні традиції та культуру разом з одногрупниками з усього світу.

За додатковою інформацією звертайтеся до Національного Erasmus + офісу в Україні (проєкт ЄС): www.erasmusplus.org.ua