Daily Archives: 15/07/2020

Оглядовий освітній серіал про інновації в навчанні

Мінцифра спільно з АСБІС-Україна, Ліко-школою (Liko-school) та Майкрософт Україна презентували оглядовий освітній серіал «Інтерактивне навчання: інструменти та технології для цікавих уроків».

? 6 серій тривалістю 5-8 хвилин

? Ведучий — Денис Онікієнко, національний тренер Prestigio Solutions, провів більше 1000 тренінгів для вчителів із організації уроків за допомогою інтерактивних панелей та спеціалізованого програмного забезпечення

? Безкоштовно переглянути всі серії можна на платформі Дія.Цифрова освіта 

Закликаємо вчителів відкривати нові можливості й удосконалювати освітні методи, технології та інструментарій!

 

 

Серія 1. Батьки, діти, вчителі. Створення ефективної інтерактивної комунікації

Щоб переглянути всі серії та отримати сертифікат, необхідно авторизуватися в системі. Не хвилюйтесь, це безкоштовно, просто і швидко.

 

Як школи готуються до початку навчання

Температурний скринінг та навчання у дві зміни – новації в школах

МОН сподівається на допомогу батьків у реалізації дистанційного навчання

Щойно на засіданні освітнього комітету розглядали питання початку нового навчального року. Говорили головний санітарний лікар і т.в.о. міністра освіти.


Пан Ляшко розповів, що уряд планує продовжувати гнучкий карантин, і рішення про роботу закладів освіти на рівні районів та міст прийматиметься залежно від рівня захворюваності. Закриватимуть заклади освіти лише у місцях з найгіршим “червоним” статусом. Складно передбачити, скільки таких територій буде на 1 вересня, але є надія, що у переважній більшості країни вихованці, учні та студенти розпочнуть навчання не вдома.

 

Пан Шкарлет розповідав про підготовку МОН до навчального року.
МОН надішле закладам освіти рекомендації щодо організації навчання в умовах пандемії після того, як отримає їх від санітарної служби – орієнтовно після наступного тижня.

Розглядається три сценарії навчання залежно від епідеміологічної ситуації, найбільш імовірний з них – це змішане навчання, коли діти вчитимуться частково у закладах, а частково – дистанційно. Зокрема, йшлося про формат, у якому частина учнів відвідує урок у класі, а решта – спостерігає за ним онлайн. Наступного дня учні міняються.

Також можливе навчання у різні зміни, асинхронні перерви, скасування масових заходів тощо.

І тут виникають питання. Перше – про технічну спроможність шкіл реалізувати змішане навчання – камери, програмне обладнання, швидкість інтернету. Тут пан Шкарлет сподівається на батьків, які допоможуть школам (що робити батькам, які не мають коштів або читали закон “Про повну загальну середню освіту”, який гарантує якісну освіту за бюджетні кошти, а не за кошти батьків, – неясно).

Друге – про навантаження на педагогів. Пан Шкарлет сказав, що додаткових видатків ця система не потребуватиме.

Я спитала, чому уряд знаходить гроші на доплату поліцейським, а не знаходить вчителям. У відповідь на це пан Шкарлет порекомендував мені звернутись до Мінфіна. Ні, я-то звернуся, але хто тут очолює Міністерство освіти і науки?

Третє питання: коли вчителі (які зараз у відпустках) мають опанувати нові методи роботи? Адже якщо буде реалізовуватись пропонована модель, то вчителям треба буде навчитись працювати, коли водночас частина учнів перебуває в класі, а частина – онлайн.

Загалом складається враження, що позиція т.в.о. міністра – школи самі все вирішать. Він дуже часто згадував про автономію закладів освіти і казав, що є хороші практики змішаного навчання (наприклад, у Новопечерській школі).

От тільки ми побачили протягом березня-травня, наскільки різну спроможність показали заклади освіти, наскільки нерівною є ситуація по країні і навіть в межах одного закладу. І в таки умовах перекладати відповідальність на заклади освіти – це розписатися у власній профнепридатності. Дитсадкам, школам, профтехам та університетам потрібна підтримка і допомога: фінансова, методична і організаційна. Інакше освітня нерівність, яка і так є величезною проблемою, набуде катастрофічних масштабів.

Інна Совсун

Як школи готуються до початку навчання

Навчання та пересування будуть заборонені в “червоних” зонах карантину

Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко, під час засідання Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій розповів про плани щодо початку навчального року та роботи закладів освіти.

“Зараз вся країна, до рівня районів та міст обласного значення, буде поділена на зони карантину: “зелена”, “помаранчева” і “червона”. І освітній процес буде заборонено тільки в “червоних зонах” – повідомив Головний державний санітарний лікар України.

 

Остаточне рішення, щодо введення нових правил карантину, буде прийнято на засіданні Кабінету міністрів у вівторок.

 

Показники захворюваності відслідковуватимуть і рішення щодо зміни “зони карантину” прийматимуть кожні п’ять днів. На інформаційному ресурсі Кабінету міністрів України буде доступна інтерактивна карта. 

 

Температурний скринінг та навчання у дві зміни – новації в школах

Як школи готуються до початку навчання

Адаптація освітнього процесу відповідно до вимог Регламенту
відновлення освітнього процесу в закладах освіти міста Києва та режиму їх роботи після зняття карантинних обмежень.

Епідемія COVID-19 створила для системи освіти ряд випробувань, і дистанційний формат навчання з березня по травень – не остання сходинка до подолання нових викликів часу.

Регламент роботи від 21 травня 2020 року зобов’язує заклади освіти адаптуватися до нових умов не лише дистанційного формату роботи, а і очного.

Потенційно єдиним варіантом адаптації до цих вимог є перехід більшості шкіл до двозмінності, що не є позитивним фактором. На жаль, робота в дві зміни створює подвійну напругу на вчителя, що є неприпустимим в умовах карантину, і не тільки, саме з точки зору фізичного та психічного здоров’я педагога, вже не кажучи про оплату за подвійне навантаження. Робота в дві зміни унеможливлює адекватне функціонування адміністрації, яка має бути на робочому місці близько чотирнадцяти годин, створює небезпечні умови повернення додому після двадцятої години, особливо в зимовий час, не тільки учнів та учениць, а і педагогів. Подібний формат змушує і технічний персонал працювати в вечірній час після завершення уроків о 20:00 і, де-факто, до самої ночі. Розглядати варіант розширення робочого штату вчителів та технічного персоналу не раціонально, бо навіть сьогоденний не заповнений на сто відсотків.

Усвідомлення подібних викликів стало гарним стимулом формування творчої робочої групи в складі вчителя інформатики Солоденко К.С., асистентки вчителя інклюзивного класу Хохлової К.Д. та практичного психолога Брачуна М.Ю. КЗ НВК «Потенціал» міста Києва.

Основним завданням групи було формування змішаного графіку функціонування освітнього закладу.

Адаптація до вимог МОН для кожного освітнього закладу є індивідуальною, але в цій статті ми продемонструємо приклад поетапного формування змішаного розкладу, який може бути використаний іншими закладами освіти. Змішаний розклад – альтернатива двозмінному, що сприяє створенню безпечних умов перебування в освітньому закладі всіх учасників освітнього процесу і, в першу чергу, – безпечний вхід до закладу освіти.

Щоб перейти до пояснення пропускної системи, треба ознайомити читача із структурою освітнього закладу НВК «Потенціал», тим самим забезпечивши повне розуміння подальшого матеріалу.

В НВК «Потенціал» навчається близько дев’яти сотень учнів усіх вікових категорій (1-4, 5-9 та 10-11 класи). Для безпечного входу всіх здобувачів освіти до закладу НВК має 4 входи, два з котрих – центральні, та два входи для молодшої школи. При розрахунках переміщення учнів по освітньому закладу враховано рух по сходах (А, В, С та D).

Будівля школи є типовою, тож ці умови будуть тотожні умовам аналогічних закладів освіти.

Схема 1. Загальна схема НВК «Потенціал»

 

Головним завданням при складанні як альтернативного (змішаного) розкладу, так і двозмінного є створення безпечних умов для соціальної дистанції учнів при вході в школу. Це один з найпростіших етапів формування розкладу, бо вам знадобиться лише рулетка, котра може виміряти дистанцію в півтора метра між учнями.

На схемі 2 ми бачимо варіанти входу учнів до школи.

Схема 2. Входи до НВК «Потенціал»

 

За результатами підрахунку пропускної здатності школи ми прийшли до висновку, що НВК «Потенціал» може впускати 190 учнів раз в двадцять хвилин, приблизно виділяючи кожному учневі 30 секунд на температурний скринінг та запис до облікового журналу.

Спрогнозована періодичність входу учнів в освітній заклад зробила зрозумілим можливий варіант розкладу уроків з урахуванням перерв.

Звісно, важливим фактором є запуск молодшої школи (при її наявності) першою, адже цю групу учнів заводять до школи батьки, які одразу ж прямують на роботу.

Логічне і оптимальне рішення розподілу входу до школи – за паралелями, від молодших до найстарших, саме відштовхуючись від цього, далі можна скласти оптимальний розклад і для педагогів.

Схема 3. Розклад уроків

 

На жаль, проведення «Уроку здоров’я» в багатьох закладах освіти і буде тим самим температурним скринінгом, прописаним в Регламентом, тому, виходячи з реалій, саме класні керівники отримають додаткове навантаження і будуть контролювати входи своїх класів.

Розподіл класів на окремі входи є необхідним фактором успішного забезпечення здорового середовища в школі. Логічним кроком є розподіл класів на входи, що є близькими до їх навчальних кабінетів, бо за Регламентом учні не будуть вільно пересуватись по ОЗ.

Також важливо враховувати шлях учнів до своїх кабінетів, щоб вони не контактували з учнями інших класів задля власної безпеки.

Схема 4. Шлях учнів від входу до кабінету

 

За Регламентом кожного ранку класні керівники мають збирати відомості від батьків про ранковий температурний скринінг учнів. Після цього класний керівник при вході учнів свого класу самостійно проводить моніторинг температур і має це реєструвати в обліковому журналі.

Для пришвидшення та полегшення збору даних для кожного класу створено свій онлайн документ, доступ до якого мають батьки учнів цього класу, їх класний керівник та адміністрація закладу.

Перед навчальним роком класний керівник надає доступ батькам (посилання) до електронного документу. Кожного ранку батьки фіксують в документі температурні показники їх дитини в окремому стовпчику за певний день. Після цього класний керівник дописує кожному учневі його показники в свій стовпчик в ту ж дату. В результаті чого формується облікова таблиця, що оптимізує звітні дані як для класних керівників, так і для закладу в цілому.

Схема 5. Таблиця термоскринінгу

 

Через те, що діти не зможуть вільно пересуватися по ОЗ, то і час на відвідування їдальні має бути окремо прописаний для кожного класу в розкладі.

Відсутній доступ до їдальні хоч і полегшив би складання розкладу, але прямо вплинув би на імунні здібності організму, що сьогодні є найважливішими в рамках карантину. Тому будемо розглядати майбутній вересень з позитивної точки зору, формуючи графік з урахуванням відвідування їдальні учнями за віковими особливостями.

Перш за все, варто враховувати приблизну кількість дітей, котру може вмістити ваша їдальня з дотриманням соціальної дистанції. В нашому випадку, їдальня може вміщувати до 120 осіб.

Розподіляти час на обіди та сніданки зручніше за паралелями, тому і починати варто з молодшої школи, бо саме вони мають снідати після першого уроку (3 та 4 класи – після другого).

Варто зазначити, що в НВК «Потенціал» використовується система мультипрофілю та завчасної подачі їжі до приходу учнів. Саме це є причиною виділення на обід та сніданок 15 хвилин.

Обов’язковим є забезпечення безпечних умов пересування та складання індивідуальних маршрутів до їдальні для кожного класу окремо, наприклад, як на схемі №5. Для зручності можна використовувати певні позначки, індивідуальні для кожного класу, що будуть направляти рух учнів по фіксованому безпечному шляху.

З самого початку планувалося розробити схеми шляхів в різних кольорах з використанням силуетів слідів. Але в НВК «Потенціал» на наступний навчальний рік планується 30 класів, і для кожного обрати свій неповторний колір, який би можна було легко відрізнити від інших, не є можливим. На вибір індивідуальних піктограм нас надихнув майбутній 5 клас, який навчався в початковій школі «Перша Ластівка». Зважаючи на різноманітність тваринного світу України та враховуючи креативність вчителів, вирішили для кожного класу обрати символом зображення тварини, що позначатиме їх шлях. На «сліпому» жеребкуванні представлено 35 варіантів зображень тварин, з яких класні керівники обирають свою. Після цього для кожної з них розробляються макети для подальшого створення наліпок.

Кожен освітній заклад має враховувати, що така кількість наліпок – досить фінансово затратна і в нашому закладі це реалізується тільки за ініціативи батьків. В іншому випадку – кожен класний керівник має роздруковувати зображення та вигадати, як кріпити їх на шляхах.

Схема 5. Рух до їдальні

 

В нашому випадку ми виділили додаткове відвідування їдальні в другій половині дня для одинадцятих класів, через наявність підготовчих занять до ЗНО після уроків.

Для оптимізації розкладу полуденки молодшої школи будуть проходити в навчальному класі, бо це може бути єдиним прийомом їжі, що не потребує посуду.

Розклад відвідування їдальні достатньо щільний, і важливо враховувати пересування класів, що повертаються до навчального кабінету, та класів, які йдуть обідати чи снідати приблизно в той же час.

Складання розкладу є кінцевим і найважчим етапом розрахунків.

Чітко видно, що в НВК «Потенціал» різниця між закінченням уроку різних паралелей приблизно 20 хв, тому варто враховувати певний комфорт і для педагога, що тепер працює в різних кабінетах, в залежності від класу, в якому проводить урок.

Найлогічнішим рішенням є виставлення в розкладі уроків молодшим класам з поступовим переходом до старших, а не навпаки. Тобто, завершуючи урок в 6-у класі, умовний педагог не встигне на урок 5-го класу, бо він почнеться в середині уроку 6-го класу.

Певні проблеми, що можуть виникнути при складанні розкладу, будуть індивідуальні для кожного закладу, тому описувати усі можливі варіанти недоречно.

Отже, запропонований варіант змішаного розкладу є альтернативою двозмінного формату. Він оптимізує навантаження як на здобувачів освіти, так і на педагогів, технічний персонал, працівників їдальні та адміністрацію закладу. Підхід до формування змішаного розкладу є універсальним для більшості закладів освіти України.

Саме цей приклад є показником того, що можна забезпечити безпечні умови навчання для усіх учасників освітнього процесу не в двозмінному форматі. Він є більш раціональним з точки зору збереження фізичного і ментального здоров’я, що важливо не лише під час пандемії коронавірусу.

 

Брачун М.Ю. – практикуючий психолог,

Солоденко К.С. – вчитель інформатики, класний керівник,

Хохлова К.Д. – асистент вчителя інклюзивного класу

 

Температурний скринінг та навчання у дві зміни – новації в школах

Регламент відновлення роботи освіти міста Києва

Через поширення нового коронавірусу COVID-19, спричиненого SARSCoV-2, його швидким розповсюдженням у світі, відсутністю колективного імунітету в людства та ефективних засобів профілактики (вакцинація) та лікування, Всесвітня організація охорони здоров’я 11 березня 2020 року оголосила пандемію коронавірусу в світі.

Вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року.

Незважаючи на заходи із запобігання поширення коронавірусу, що ґрунтуються на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я, за 4,5 місяці пандемія охопила 118 країн світу. Станом на ранок 12 квітня 2020 року в світі виявлено понад 1,7 млн інфікованих СOVID-19. Кількість летальних випадків досягла 103 тис.

У зв’язку з вищезазначеним та відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних захворювань», тимчасових рекомендацій ВООЗ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19”, з урахуванням рішень Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій й рішення Постійної комісії КМДА з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (протокол№9 від 11.03.2020
№ 09-30) і з метою запобігання на території України коронавірусної інфекції, 12 березня був тимчасово обмежений освітній процес та забезпечено дистанційне навчання в закладах дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти І, ІІ, ІІІ ступенів, спеціалізованих закладах освіти (мистецькі, спортивні школи тощо) в закладах професійної та вищої освіти, розміщених на території міста Києва.


Виходячи з поточної інформації щодо поширення вірусу в Україні, з метою запобігання повторних спалахів інфекції, забезпечення стабільного та впорядкованого відновлення освітнього процесу в закладах освіти, підтримання безпеки санітарного стану навчальних приміщень та забезпечення здоров’я і безпеки учасників освітнього процесу Київською міською державною адміністрацією розроблено Регламент відновлення освітнього процесу у закладах освіти м. Києва та режиму їх роботи після зняття карантинних обмежень (далі – Регламент).


Зазначений документ розроблений на підставі діючих законодавчих та нормативних актів (перелік додається) з урахуванням практичного досвіду країн, які першими зіштовхнулися із поширенням коронавірусу COVID-19 і зараз демонструють прогрес у подоланні наслідків епідемії, зокрема, рекомендацій Республіки Корея, Китайської Народної Республіки та інших.
Цей Регламент спрямований на уникнення рецидивів інфекційних спалахів, виконання санітарно-епідемічних вимог (у тому числі в житлових та нежитлових приміщеннях), забезпечення безпечного перебування усіх учасників освітнього процесу в закладах освіти усіх типів і форм власності.

Підготовка до відновлення освітнього процесу в приміщеннях закладів освіти

РОЗПОДІЛ ОБОВ’ЯЗКІВ ПО ЗАБЕЗПЕЧЕННЮ УМОВ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ М. КИЄВА

Керівник закладу освіти комунальної форми власності:

 • видає наказ про підготовку до відновлення роботи закладу освіти після зняття карантинних обмежень, яким призначає відповідальних осіб за виконання усіх заходів, передбачених цим Регламентом, та розподіляє обов’язки між ними;
 • призначає особу, відповідальну за встановлення системи екстреної комунікації з поліклініками, лікарнями і медичними центрами діагностичного обстеження у випадку виявлення осіб із симптомами вірусного захворювання та забезпечення порядку відсторонення їх від занять або роботи;
 • проводить (до повернення вихованців/учнів/студентів) навчання та тренування для всіх працівників закладу з метою освоєння та володіння усіма необхідними навиками по запобіганню розповсюдженню інфекції та визначає конкретні обов’язки та вимоги до роботи кожного;
 • проводить (комісійно) аналіз даних уніфікованих опитувальників (додаток 2, 5), отриманих від працівників та батьків учнів/вихованців, або осіб, які їх замінюють, щодо даних про осіб, які були у контакті з хворими на вірусні захворювання або перебувають/ перехворіли самі/ хворіють на часі, а також тих, які вважаються здоровими;
 • визначає коло працівників, які першими повертаються до закладу освіти та розпочинають підготовчу роботу по відновленню його діяльності;
 • подає заявку з розрахунку відповідно до формули (додаток 3) на миючі, дезінфікуючі засоби, спецодяг, господарський інвентар, захисні маски (респіратори), рукавички, засоби особистої гігієни тощо;
 • перевіряє (комісійно) стан готовності приміщень: медичних кабінетів, ізоляторів, туалетних кімнат, харчоблоків, їдалень, виробничих майстерень, спортивних залів (площадок) тощо;
 • на підставі аналізу та висновків медичної сестри поетапно (комісійно) формує списки вихованців/учнів/студентів, які можуть відвідувати заклад;
 • визначає та залучає до роботи педагогічних працівників, які за станом здоров’я можуть працювати з дітьми;
 • організовує систему щоденного контролю за станом здоров’я усіх працівників та вихованців/учнів/студентів;
 • запускає систему щоденної батьківської перевірки стану здоров’я дитини з обов’язковим повідомленням вихователя/класного керівника/ майстра виробничого навчання групи/класу за два тижні до встановленого нормативним документом початку (відновлення) освітнього процесу;
 • формує (комісійно) списки дітей/студентів/працівників закладу, що належать до групи ризику, для запровадження щоденного моніторингу стану здоров’я зазначеної категорії осіб;
 • призначає відповідальних та затверджує графіки проведення інструктажів про дотримання особистої гігієни під час виконання посадових обов’язків, особливу увагу приділяючи працівникам та дітям групи ризику,
 • забезпечує щоденний моніторинг стану здоров’я осіб з хронічними захворюваннями (діабет, гіпертонічна хвороба, астма тощо).

 

Керівники закладів освіти комунальної форми власності забезпечують управління і контроль за дотриманням правил епідемічної безпеки в закладах освіти.

Працівники, які у цей час уже вийшли на роботу, проходять обов’язковий щоденний температурний скринінг з обов’язковою фіксацією в спеціальному журналі стану їхнього здоров’я.

Стороннім особам обмежується доступ до закладу освіти.

У випадку залучення окремих осіб для виконання робіт по забезпеченню життєдіяльності закладу, проводиться їх ретельна перевірка на наявність температури і респіраторних симптомів, після чого надається дозвіл на вхід в будівлю з дотриманням усіх вимог особистого протиепідемічного захисту (маска, рукавиці, дотримання дистанції тощо) (додаток 4).

На підставі отриманого від медичної сестри аналізу даних керівник закладу складає та затверджує графік поступового відкриття груп/класів та виходу на роботу працівників.

Усі учасники освітнього процесу, які перехворіли та мають відповідне підтвердження медичної установи щодо одужання, надають його медичному працівнику закладу освіти.
Батьки вихованців/учнів несуть персональну відповідальність за правдивість інформації про стан здоров’я дитини.

 

ПОРЯДОК ЗБОРУ ІНФОРМАЦІЇ ЩОДО СТАНУ ЗДОРОВ’Я 2.3 ВИХОВАНЦІВ, УЧНІВ ТА ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ

Повернення учасників освітнього процесу до закладів освіти можливе лише за наявності інформації щодо задовільного стану здоров’я та відсутності контактів з інфікованими особами.

Керівники закладів освіти організовують моніторинг стану здоров’я учасників освітнього процесу, які були або перебувають у контакті з хворими на вірусні захворювання, перехворіли самі, хворіють на часі, а також тих, які вважаються здоровими.

Інформація збирається «ланцюжком» за принципом «знизу вгору»:

 • батьки, або особи, які їх замінюють, заповнюють електронну анкету (додаток 5) та надсилають її вихователю/вчителю.
 • вихователь/вчитель узагальнює дані та передає їх медичному працівнику закладу освіти.
 • медичний працівник передає до районних управлінь освіти інформацію про учасників освітнього процесу закладу освіти, які готові до повернення.
 • районні державні адміністрації звіряють дані про дітей, студентів та працівників з даними моніторингової групи та передають звірену інформацію керівнику закладу освіти для прийняття рішення щодо відновлення освітнього процесу  вихованця/ учня/ студента /працівника у закладі освіти у визначений термін.

 

ПРИЙОМ ВИХОВАНЦІВ/УЧНІВ/СТУДЕНТІВ ДО ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ

 ОБОВ’ЯЗКОВІ ЗАХОДИ ПІД ЧАС ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Під час першого тижня навчання першими уроками проводяться уроки здоров’я, на яких зосереджується увага на знаннях щодо профілактики вірусних захворювань та контролю самопочуття.

Усі учасники освітнього процесу повинні дотримуватись правил особистої гігієни, що забезпечить захист від вірусів та сприятиме запобіганню захворювань.

Окремі заняття проводяться з «групою ризику» (учасники освітнього процесу, що мають хронічні захворювання).

Усі навчально-виховні заходи та режимні моменти з дітьми проводяться за умови максимально можливої ізоляції однієї групи/класу від іншого.

Використання приміщень загального користування (музична, фізкультурна, ігрова кімнати, актові, спортивні зали, виробничі майстерні тощо) дозволяється за умови чіткого дотримання графіку роботи з обов’язковим проведенням усіх санітарно-гігієнічних заходів щодо їх прибирання та провітрювання. Після кожного виду діяльності проводяться передбачені цим Регламентом санітарно-гігієнічні заходи. Педагогічним працівникам протягом дня необхідно слідкувати за станом здоров’я дітей/студентів та у разі виявлення ознак захворювання передавати вихованця/учня/студента медичним працівникам закладу та інформувати адміністрацію та батьків.

У закладах дошкільної освіти помічники вихователів та прибиральниці зобов’язані проводити:

зволоження повітря в приміщеннях, де перебувають діти (показник зволоження становить 40-60%) (додаток10);
миття підлоги в усіх приміщеннях закладу, в тому числі групового осередку, з обов`язковим відсуванням меблів та обладнання;
миття туалетних кімнат із застосуванням дезінфікуючих розчинів;
чистку килимів пилососом; миття посуду та інвентарю з дотриманням правил обробки (додаток 7)

НАПРИКІНЦІ ДНЯ ТЕХНІЧНИМИ ПРАЦІВНИКАМИ ПРОВОДИТЬСЯ:

 • миття підлоги в усіх приміщеннях закладу із застосуванням дезінфікуючих розчинів (додаток 8);
 • обробка іграшок із застосуванням дезінфікуючих розчинів з наступним полосканням під проточною водою та сушінням на відкритому повітрі або на столах;
 • дезінфікування бактерицидними лампами класів, групових приміщень, виробничих майстерень та м’яконабивних іграшок (додатки 8,9)

Протягом дня усім учасникам освітнього процесу необхідно дотримуватися правил знезараження рук:

перед початком навчання, під час перерви або роботи;

 • після відвідування санвузла (обов’язкова обробка дезінфікуючим засобом);
 • працівникам харчоблоків – після роботи з необробленими продуктами або зовнішньою тарою, при зміні технологічної операції на харчоблоці (обов’язкова обробка дезінфікуючим засобом);
 • після чхання, сякання, кашлю, витирання очей, причісування;
 • у будь-яких інших випадках контакту в процесі роботи з предметами, які можуть забруднити (контамінувати) руки.

Для гігієнічного знезараження рук працівники та учні 5-12 класів наносять мінімум 3 мл. антисептика на сухі долоні, активно втирають протягом 30 секунд. Дітям дошкільного віку та початкової школи руки необхідно протирати антисептичними вологими серветками.

Культурно-масові заходи, масові збори мають бути відтерміновані до нормалізації епідемічної ситуації.

 

ДЕЗІНФЕКЦІЯ ПРИМІЩЕНЬ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ

 • Дезінфекція приміщень ЗО (додаток 6).
 • Дезінфекція приміщень їдалень та кафетеріїв – (додаток 7).
 • Загальні вимоги до процедури дезінфекції – (додаток 8).
 • Дезінфекція навчальних аудиторій та лабораторій, гуртожитків, високочастотних контактних предметів, кондиціонерів, туалетних кімнат – (додаток 9).
 • Організація роботи прибиральників службових приміщень– (додаток 10).
 • Повітряно-тепловий режим в закладах освіти (додаток 11).
 • Порядок здійснення дезінфікуючих заходів в приміщеннях закладів освіти технічними працівниками (додаток 12).
 • Порядок здійснення дезінфекції у разі виявлення хворого (додаток 13).
 • Правила для батьків дітей, що захворіли на коронавірус (додаток14).
 • Правила для студентів/учнів/вихованців та їх батьків (додаток 15).

 

ДІЇ ПРИ ВИЯВЛЕННІ В УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ СИМПТОМІВ ХВОРОБИ

У разі виявлення первинних симптомів хвороби в учасників освітнього процесу (висока температура, сухий кашель, лихоманка) – максимально ізолювати, забезпечивши індивідуальними захисними засобами (медична маска, рукавички), повідомити керівника, медичну сестру (відповідальну особу), батьків, лікувальну установу, звернутися до лікаря для отримання консультації або подальшого обстеження.

У разі виявлення хворого вихованця/учня/студента чи працівника під час освітнього процесу керівник закладу освіти має забезпечити виконання таких заходів, як тимчасове обмеження входу до установи та користування приміщеннями.

У день виявлення хворого, включаючи можливих відвідувачів закладу, визначається перелік приміщень, у яких перебував хворий, та забезпечується обмеження їх використання та пересування по маршруту переміщення хворого.

У разі виявлення декількох хворих, які користувалися приміщеннями на одному поверсі, обмежується весь поверх, де вони знаходились. Якщо декілька хворих перебували на різних поверхах, керівнику необхідно видати наказ про тимчасове закриття закладу освіти.

Якщо особа з підозрою на вірус, в якої був контакт з хворим, класифікується як пацієнт, вона припиняє відвідувати заклад освіти протягом 2 тижнів, і здійснює дистанційне лікування під наглядом спеціального медичного закладу (амбулаторно вдома або стаціонарно в лікарні).

Якщо після відвідування закладу освіти підтверджуються підозри на хворобу (був контакт з хворим), необхідно звернутися у спеціальний медичний центр лікування та по можливості (задовільне самопочуття) не відвідувати лікувальний заклад, отримуючи консультації лікаря дистанційно .

У той же час, особа, відповідальна за встановлення системи екстреної комунікації з закладами охорони здоров’я, інформує такі заклади та батьків дітей, родичів – у разі виявлення дорослого хворого. Керівник закладу освіти в обов’язковому порядку інформує органи управління освітою (власника).

 

ДІЇ ПРИ ПІДТВЕРДЖЕННІ В УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ ХВОРОБИ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

 1. У разі виявлення хворого за результатами епідеміологічного дослідження та за погодженням з органами охорони здоров’я необхідно призупинити функціонування групи/ класу, де було виявлено хворого, на період 14 днів, або всього закладу освіти.
 2. Приміщення закладу освіти можна використовувати тільки після повної дезінфекції відповідними службами.
 3. Надання психологічної підтримки дітям та закладам освіти, у яких виявлено хворого на коронавірус, через соціальні мережі та медіа можливо лише за згодою закладу освіти.

Організація роботи прибиральників службових приміщень

Дезмол – синтетичне мийно-дезінфікуючий засіб – застосовується для миття та дезінфекції обладнання. Застосування «Дезмола» дозволяє поєднати в одній операції миття та дезінфекцію обладнання. Для ручного миття використовують 0,5 %, а при механічному способі обробки – 1,0 % водні розчини. Конкретні норми витрати миючих та дезінфікуючих засобів, як і іншого інвентарю, в виробничих приміщеннях визначаються в окремому порядку і затверджуються наказом. Розрахунок здійснюється, виходячи з норми, що відсоток вмісту фосфатів не перевищує 10%, а ПВА (поверхнево-активних речовин) не більше 5%.

 

Щоденний контроль за виконанням чинних санітарних правил і норм здійснює керівник та медичний персонал закладу загальної середньої освіти, а також відповідальна особа, призначена наказом керівника. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд за виконанням чинних санітарних правил та норм здійснюють посадові особи державної санітарно-епідеміологічної служби

 

Вимоги до миючих та дезінфікуючих засобів Всі миючі та дезінфікуючі препарати повинні мати етикетки із зазначенням назви речовини, процентної концентрації та дати виготовлення. Дуже важливо, щоб при закупівлі сучасних дезінфекційних засобів обов’язково враховувалась їх малотоксичність (належність до 3 або 4 класу токсичних речовин). Кожен препарат у своїй основі має сильні, активнодіючі на мікроорганізми речовини. Дезінфекційні засоби мають бути технологічними, зручними в застосуванні і довготривалому зберіганні у формі (таблетки, рідкі і сипучі дози у пакетах, концентрати тощо). Процес приготування та використання робочих розчинів має бути гранично простим, швидким, доступним медичному та технічному персоналу школи; Препарати мають супроводжуватися методичними рекомендаціями до застосування та належним набором документів. Працівникам, які розводять та використовують засоби, необхідно детально вивчити Методичні рекомендації до застосування дезінфекційного засобу, затвердженні Державним санітарно-епідеміологічним наглядом МОЗ України. Ніякі інші тексти, у тому числі, рекламні, не можуть їх замінити.

 

 

Весь регламент:

 

 

Відтепер документ про вищу освіту можуть анулювати

Міністерством освіти і науки розроблений проект Порядку скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації.

Документ розроблений з метою реалізації норм Закону України «Про вищу освіту».

Порядок регулює процедуру скасування закладом вищої освіти рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації у разі виявлення порушення здобувачем вищої освіти норм академічної доброчесності.

 

Під дію документа потраплятимуть рішення про присудження ступенів вищої освіти «молодший бакалавр», «бакалавр» і «магістр» та присвоєння відповідних кваліфікацій, прийняті закладами вищої (фахової передвищої) освіти (науковими установами) незалежно від їхнього підпорядкування та форми власності.

 

Передбачається, що скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації у разі виявлення фактів порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності здійснюватиметься закладом освіти, який присудив відповідний ступінь вищої освіти, або його правонаступником.

 

Окрім того, заклади освіти будуть зобов’язані вживати заходів щодо запобігання та виявлення фактів порушень норм академічної доброчесності здобувачами, зокрема під час виконання і захисту ними кваліфікаційних робіт, складання Єдиного державного кваліфікаційного або атестаційних іспитів.

 

Проектом документа також встановлено, що заклад освіти ініціюватиме процедуру виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності за власною ініціативою або на вимогу Міністерства освіти і науки, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Національного агентства кваліфікацій, Державної служби якості освіти, інших державних органів.

 

Результатом розгляду справи щодо можливих порушень академічної доброчесності можуть бути: висновок про відсутність або наявність виявлених фактів порушень, скасування прийнятого рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації, рішення про притягнення особи до одного чи декількох інших видів академічної відповідальності або рішення про відсутність підстав для скасування ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації.

 

При анулюванні документа про вищу освіту також анулюватимуться  документи про вищу освіту щодо ступенів, отриманих на основі анульованого документа про вищу освіту.

 

У Міністерстві освіти і науки наголошують, що вирішення питання скасування рішень про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації є надзвичайно важливим для сприяння закріпленню культури академічної доброчесності у освітньому середовищі і суспільстві в цілому.

 

Громадське обговорення проекту документа триватиме до 14 серпня. Зауваження і пропозиції можна надсилати на електронну адресу mruga@mon.gov.ua.


Проєкт

 

ПОРЯДОК
скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації

 

Загальні положення

 1. Цей Порядок регулює процедуру скасування закладом вищої освіти рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації у разі виявлення порушення здобувачем вищої освіти норм академічної доброчесності на підставі частини другої статті 6 Закону України «Про вищу освіту» з урахуванням статті 42 Закону України «Про освіту».
 2. Терміни, що використовуються у цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про освіту», «Про вищу освіту».
 3. Під дію Порядку потрапляють рішення про присудження ступенів вищої освіти «молодший бакалавр», «бакалавр» і «магістр» та присвоєння відповідних кваліфікацій, прийняті закладами вищої (фахової передвищої) освіти (науковими установами) незалежно від їхнього підпорядкування та форми власності (далі – заклад освіти).
 4. Встановлення порушення академічної доброчесності базується на таких основних принципах:

– усвідомлення важливості академічної доброчесності та власної відповідальності за її дотримання всіма особами, залученими до розгляду справи;

– нульова толерантність до проявів академічної недоброчесності;

– дотримання норм законодавства та внутрішніх нормативних документів закладу освіти,  справедливість та об’єктивність;

– правова визначеність, відкритість і прозорість правил і процедур виявлення порушень норм академічної доброчесності та встановлення академічної відповідальності.

 1. Скасування закладом освіти рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації у разі виявлення порушення здобувачем вищої освіти норм академічної доброчесності здійснюється на підставі частини другої статті 6 Закону України «Про вищу освіту» з урахуванням статті 42 Закону України «Про освіту» у випадках виявлення у кваліфікаційній роботі (публікаціях за період навчання для здобуття відповідного ступеню вищої освіти) академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації, встановлення факту списування, фальсифікації або впливу у будь-якій формі на педагогічного (науково-педагогічного) працівника з метою здійснення ним необ’єктивного оцінювання на Єдиному державному кваліфікаційному іспиті або іншому атестаційному іспиті, що передбачений освітньою програмою.
 2. Права особи, щодо якої порушено питання про скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації, визначаються законами України «Про освіту», «Про вищу освіту»,  політикою забезпечення дотримання учасниками освітнього процесу академічної доброчесності (кодексом академічної доброчесності) закладу освіти.
 3. Скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації у разі виявлення фактів порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності здійснюється закладом освіти, який присудив відповідний ступінь вищої освіти, або його правонаступником (за наявності) на основі виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності.
 4. Заклади освіти зобов’язані вживати заходів щодо запобігання та виявлення фактів порушень норм академічної доброчесності здобувачами, допущених при здобутті вищої освіти, зокрема під час виконання і захисту ними кваліфікаційних робіт, складання Єдиного державного кваліфікаційного або атестаційних іспитів, та мати внутрішню систему забезпечення якості вищої освіти, у тому числі затверджену політику забезпечення дотримання учасниками освітнього процесу норм академічної доброчесності (кодекс академічної доброчесності)[1] та порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності, який зокрема може бути складовою кодексу академічної доброчесності.

 

Порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності затверджується вченою радою закладу вищої освіти або наукової установи (педагогічною радою закладу фахової передвищої освіти) як уповноваженим колегіальним органом управління закладу[2].

 

Затверджений закладом освіти порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності має містити зокрема:

– порядок утворення та роботи органу, який здійснює перевірку звинувачень у порушенні академічної доброчесності;

– процедуру та терміни вивчення й експертизи кваліфікаційних робіт (публікацій) здобувачів вищої освіти, а також звинувачень у порушенні академічної доброчесності;

– кваліфікаційні вимоги до експертів;

– порядок прийняття рішення про скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації у разі виявлення фактів порушень та орган, уповноважений приймати таке рішення;

– порядок реалізації кожною особою, стосовно якої порушено питання про порушення нею академічної доброчесності, передбачених законом прав.

 

Процедура розгляду справи про порушення особою академічної доброчесності

 1. Заклад освіти ініціює процедуру виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності щодо осіб, яким цим закладом присуджено ступінь вищої освіти та відповідну кваліфікацію, за власною ініціативою, на підставі повідомлення про порушення норм академічної доброчесності або на вимогу Міністерства освіти і науки України, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Національного агентства кваліфікацій, Державної служби якості освіти, інших державних органів.

 

Повідомлення про порушення академічної доброчесності може бути подане на офіційну адресу закладу освіти, який присудив ступень вищої освіти та присвоїв відповідну кваліфікацію або його правонаступника, фізичною або юридичною особою, громадським об’єднанням без статусу юридичної особи, у довільній письмовій формі або в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису та/або кваліфікованої електронної печатки. Повідомлення повинно містити таку обов’язкову інформацію: прізвище, ім’я, по батькові особи, яку звинувачують у  порушенні нею академічної доброчесності, зміст порушення академічної доброчесності в період здобуття відповідного ступеня вищої освіти цією особою, докази, що його підтверджують. Рік присудження ступеня вищої освіти та інші додаткові відомості надаються за наявності інформації. Анонімні повідомлення не підлягають розгляду.

 1. При надходженні належно оформленого повідомлення чи вимоги Міністерства освіти і науки України, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Національного агентства кваліфікацій, Державної служби якості освіти, інших державних органів заклад освіти зобов’язаний:

1) у двомісячний термін здійснити перевірку звинувачень;

2) у разі встановлення фактів порушення академічної доброчесності прийняти рішення про притягнення особи до академічної відповідальності за порушення академічної доброчесності.

 1. Виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності та прийняття рішення про притягнення до академічної відповідальності здійснюється згідно з порядком виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності закладу освіти.
 2. Заклад освіти зобов’язаний вжити всіх можливих заходів, для того щоб повідомити особу, стосовно якої порушено питання про скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації, про розгляд справи.
 3. Результатом розгляду справи щодо можливих порушень академічної доброчесності можуть бути:

висновок про відсутність або наявність виявлених фактів порушень академічної доброчесності;

скасування раніше прийнятого рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації;

рішення про притягнення особи, стосовно якої порушено питання про порушення нею академічної доброчесності, до одного чи декількох інших видів академічної відповідальності;

рішення про відсутність підстав для скасування раніше прийнятого рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації через відсутність порушення, відсутність можливості підтвердити чи спростувати звинувачення у порушенні або через мало значущість порушення, що не вплинуло на результати атестації.

 

Наслідки прийняття рішення про скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації

 1. У випадку скасування закладом освіти (науковою установою) раніше прийнятого рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації, заклад освіти (наукова установа) негайно інформує особу, щодо якої прийнято рішення (за можливості), заявника, анулює виданий документ про вищу освіту, звертається до Міністерства освіти і науки України із заявою про внесення відповідної інформації до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі – ЄДЕБО), документує рішення в особовій справі особи, щодо якої прийнято рішення, а також розміщує інформацію про це у відкритому доступі на офіційному вебсайті закладу освіти (наукової установи).
 2. 15. При анулюванні документу про вищу освіту також анулюються документи про вищу освіту щодо ступенів, отриманих на основі анульованого документа про вищу освіту.
 3. 16. Міністерство освіти і науки України після отримання повідомлення від закладу освіти:

вносить в ЄДЕБО інформацію про анулювання документу про вищу освіту, яким підтверджується присудження скасованого ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації;

інформує заклади освіти, які видали документи про вищу освіту про ступені, отримані на основі анульованого документа про вищу освіту, про необхідність їхнього анулювання;

у випадку скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації, необхідних для доступу до професії, для якої запроваджене додаткове регулювання, повідомляє уповноважені органи, які здійснюють відповідне регулювання.

 

Орган оскарження та порядок оскарження рішення про притягнення до академічної відповідальності

 1. Особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації за порушення норм академічної доброчесності, має право оскаржити рішення до органу, уповноваженого розглядати апеляції, або до суду[3].
 2. Органом, уповноваженим розглядати апеляції щодо рішень про скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєня відповідної кваліфікації, є Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
 3. Апеляція щодо рішень про скасування рішення про ступеня вищої освіти та присвоєної відповідної кваліфікації за порушення норм академічної доброчесності в період здобуття відповідного ступеня вищої освіти (далі – апеляція) подається особою, стосовно якої прийнято рішення, або її представником у довільній письмовій формі або в електронній формі із використанням кваліфікованого електронного підпису та/або кваліфікованої електронної печатки. Апеляція повинна містити таку інформацію: прізвище, ім’я, по батькові цієї особи, рік присудження ступеня вищої освіти, відомості про прийняте закладом освіти рішення, підстави для оскарження рішення та посилання на докази, що їх підтверджують, вимоги щодо суті рішення за результатами розгляду апеляції.
 4. 20. Порядок розгляду апеляцій визначається органом, уповноваженим розглядати апеляції.

 

[1] Пункти 1 та 2 частина третьої статті 32 Закону України «Про вищу освіту»

[2] Згідно із Законом України «Про освіту» (стаття 42 Закону України «Про освіту»)

[3] (п. 8 статті 42 Закону України «Про освіту»)

 

Вирок або нові можливості: як вища освіта в Україні живе на карантині

З 2020 року всі іноземні студенти після 1 курсу будуть здавати ЗНО з мови навчання